Skandal i nagrody dla faworytów. Oscary w punktach

Twórcy filmu "Moonlight" z Oscarami, (po prawej reżyser Barry Jenkins)PAP/EPA (3), Wilson Dias (CC-BY)

89. ceremonia rozdania Oscarów przeszła do historii i to na dłużej. Pomyłka Warrena Beatty'ego i Faye Dunaway w najważniejszej kategorii przyćmiła całkiem niezłe żarty Jimmy'ego Kimmela, czy polityczne akcenty gali. Podsumowujemy Oscary.

ZOBACZ RELACJĘ MINUTA PO MINUCIE

"Moonlight" Barryego Jenkinsa został najlepszym filmem, a Damien Chazelle za "La La Land" najlepszym reżyserem. Jednak teraz nikt nie komentuje tych decyzji członków Akademii Sztuki i Techniki Filmowej (AMPAS). Uwagę komentatorów przykuło co innego.

1. Historyczna pomyłka Warrena Beatty'ego i Faye Dunaway

Zazwyczaj zaczyna się od początku, ale to finał tegorocznych Oscarów jest kluczowy. Tradycyjnie, ostatnia statuetka wręczana jest w kategorii najlepszego filmu. W tym roku z okazji 50-lecia filmu "Bonnie i Clyde" producenci tegorocznej gali postanowili, że Oscara laureata najważniejszej kategorii zaprezentują Faye Dunaway i Warren Beatty - odtwórcy głównych ról. Wszystko było w porządku, Beatty trochę droczył się z Dunaway i publicznością, przeciągając w nieskończoność odczytanie zwycięzcy. Pokazał kartkę swojej koleżance z planu, która przeczytała, że najlepszym filmem zostaje "La La Land". Producenci filmu razem z obsadą i ekipą weszli na scenę, odebrali statuetki. Była już nawet mowa z podziękowaniami, po czym na scenę wkroczył producent gali i powiedział, że nastąpiła ogromna pomyłka - właściwym wygranym jest "Moonlight" Barryego Jenkinsa.

Beatty tłumaczył, że otrzymał złą kartkę - tę, na której było nazwisko Emmy Stone, laureatki Oscara dla najlepszej aktorki za rolę w "La La Land". Prowadzący galę Jimmy Kimmel próbował obrócić całą sytuację w żart. - Wiedziałem, że to spieprzę. Naprawdę - powiedział.

Na sali zapanowała konsternacja, a stojąca już publiczność nie wiedziała, czy to co się właśnie dzieje, jest częścią jakiegoś zaplanowanego show. Nie zdarzyło się do tej pory, aby w najważniejszej kategorii ceremonii rozdania nagród tej rangi zaszła pomyłka.

Na pocieszenie, to nie jedyna duża gafa organizatorów. W tradycyjnym wspomnieniu o artystach, którzy zmarli w minionym roku - In Memoriam - pojawiło się zdjęcie... żywej kobiety.

Producenci chcieli wspomnieć wybitną australijską kostiumografkę Janet Patterson, która zmarła w październiku 2016 roku. Zamiast jej zdjęcia wykorzystano fotografię żyjącej Jan Chapman - australijskiej producentki filmowej. Panie współpracowały ze sobą przy "Fortepianie".

2. Najważniejsze werdykty bez zaskoczeń

Wcześniej gala przebiegała bez większych niespodzianek. Tuż po ogłoszeniu nominacji było wiadomo, że w najważniejszych kategoriach liczą się "La La Land" i "Moonlight". Ewentualnie mówiło się, że "Manchester by the Sea" może nieco w tym rozdaniu namieszać. I tak się stało. Jak to często bywa w przypadku Oscarów, członkowie AMPAS podzielili dwa najważniejsze trofea pomiędzy dwóch faworytów - "Moonlight" został najlepszym filmem, "La La Land" zgarnął statuetkę za reżyserię. Jednocześnie Chazelle został najmłodszym reżyserem docenionym ze pozłacaną 24-karatowym złotem statuetką.

W kategoriach aktorskich Oscary także powędrowały do "pewniaków". Najlepszą aktorką została Emma Stone ("La La Land"), najlepszym aktorem Casey Affleck ("Manchester by the Sea"), a najlepszymi aktorami drugoplanowymi zostali Viola Davis ("Fences") oraz Mahershala Ali ("Moonlight").

Najlepszym filmem nieanglojęzycznym został irański "Klient" Asghara Farhadiego. Mocnym faworytem była niemiecka komedia "Toni Erdmann", jednak można podejrzewać, że w związku z politycznym kontekstem wokół i zakazem wjazdu dla obywateli siedmiu muzułmańskich krajów do USA wydanym przez prezydenta Donalda Trumpa, członkowie AMPAS zagłosowali na film Farhadiego. To drugi Oscar dla irańskiego twórcy, wcześniej otrzymał za "Rozstanie".

Za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny podczas niedzielnej gali w Dolby Theatre w Hollywood uznano "O.J.: Made in America" w reżyserii Ezry Edelmana i Caroline Waterlow. Film ten opowiada o kontrowersyjnym procesie gwiazdy futbolu amerykańskiego i aktora, O.J. Simpsona.

Jedną z niespodzianek wieczoru był Oscar dla Colleen Atwood - autorki kostiumów do filmu "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć". Jest to pierwszy Oscar dla jakiegokolwiek filmu związanego z postacią Harry'ego Pottera.

3. Jimmy Kimmel z udanym debiutem

Nie zabrakło komentarzy politycznych, wygłaszanych głównie przez prowadzącego galę Jimmy'ego Kimmela. 49-letni gwiazdor telewizyjny w roli oscarowego gospodarza debiutował i całkiem nieźle sobie poradził, co potwierdza część komentatorów. - Tę transmisję oglądają miliony Amerykanów oraz w jeszcze więcej ludzi w 225 krajach, którzy właściwie nienawidzą nas. I myślę, że jest to niesamowite - stwierdził w monologu otwierającym Kimmel. Zaapelował, aby w ten wieczór nie rozmawiać ze sobą jak liberałowie czy konserwatyści, ale jako Amerykanie. - Jeśli udałoby się nam to, uczynilibyśmy Amerykę znowu wielką - nawiązał do wyborczego hasła Donalda Trumpa. Opisując ostatni rok w filmie stwierdził, że był to wspaniały okres. - Afroamerykanki uratowały NASA, biali ratowali jazz - żartował odnosząc się do fabuły dwóch nominowanych filmów "Ukrytych działań" oraz "La La Land". Z największym entuzjazmem podczas otwarcia gali Kimmel spotkał się, gdy mówił o Meryl Streep, która w tym roku otrzymała 20. rekordową nominację aktorską, a którą to gwiazdę prezydent Donald Trump określił jako "najbardziej przereklamowaną aktorkę Hollywood". - Meryl zagrała kiepsko w ponad 50 filmach - zażartował Kimmel. - W tym roku nie zagrała w żadnym filmie, ale nominowana została z przyzwyczajenia - dodał. Aktorka, która na prośbę prowadzącego wstała, otrzymała od zebranej w Dolby Theatre liczącej ponad trzy tysiące publiczności owacje na stojąco.

4. Cukierki z sufitu, zagubieni turyści i tweet do Białego Domu

Przewidywalny werdykt głosowania producenci postanowili zrekompensować przede wszystkim widzom różnymi atrakcjami. W zeszłych latach były pizza czy ciastka, w tym roku z sufitu trzykrotnie na widownie spadły słodycze. Tym słodkim przerywnikom towarzyszyły urocze scenki rodzajowe. Za pierwszym razem Kimmel mówił o magii. Poprosił widownię, żeby wszyscy zamknęli oczy i wyobrazili sobie spadające z góry słodycze.

- Smacznego, nie zróbcie sobie krzywdy - żartował Kimmel. - Za rok powinniśmy tak wręczać nagrody - dodał.

Z drugim razem gospodarz wieczoru podszedł do ośmioletniego Sunny'ego Pawara, którego świat pokochał za rolę w "Lion. Droga do domu". Kimmel wypytał chłopca o samopoczucie i o to, czy lubi "Króla Lwa". Chłopiec odpowiadał twierdząco i zgodził się na odegranie słynnej sceny z kreskówki - Pawar był małym Simbą, Kimmel starym Rafiki. W trakcie tego przerywnika ponownie z sufity spadły słodkości.

Producenci ze swoją pomysłowością wyszli poza Dolby Theatre. Kimmel wspomniał, że do "Fabryki Snów" codziennie przyjeżdżają tysiące turystów, którzy chcieliby zobaczyć znanych ludzi. Organizatorzy gali postanowili zabrać kilkuosobową grupę ludzi na przejażdżkę po Hollywood tradycyjnym autobusem.

Turyści nie zdawali sobie sprawy, że staną się częścią show. Byli przekonani, że idą na wystawę oscarowych kreacji. Okazało się, że grupa "zwykłych ludzi" weszła tuż obok sceny. Niektórzy z nich próbowali kryć zaskoczenie, niektórzy dali się ponieść emocjom.

Denzel Washington na prośbę Kimmela udzielił ślubu jednej z par, Nicole Kidman dała im w prezencie okulary przeciwsłoneczne, a Ryan Gosling - słodycze, które złapał z sufitu.

Australijski piosenkarz Keith Urban zamieścił na Twitterze nagranie z tej części gali.

Gdyby nie wpadka przy wręczeniu Oscara najlepszemu filmowi, szeroko komentowano by fakt, że Kimmel na żywo wysłał tweeta do prezydenta Trumpa.

"Cześć @realDonaldTrump wstałeś już?" - napisał gospodarz Oscarów.

5. Czerwony dywan z klasą

Noc oscarowa to również bardzo ważne wydarzenie w kontekście świata mody. Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym największe gwiazdy filmu porzuciły wulgarne eksponowanie ciała. Wśród najpiękniejszych kreacji widocznym trendem były kreacje bardzo klasyczne, niejednokrotnie nawiązujące do "złotej epoki" Hollywood.

Dominowały kreacje, których kolorystyka bądź krój nawiązywały do symboliki władzy: czerń, biel, czerwień i złoto. Już w pierwszych komentarzach krytycy zachwycali się kreacją Taraji P. Hensen, Violi Davis, Brie Larson, modelki Karlie Kloss, Emmy Stone.

Pełna lista laureatów:

Najlepszy film: "Moonlight" Najlepszy reżyser: Damien Chazelle - "La La Land" Najlepsza aktorka: Emma Stone - "La La Land" Najlepszy aktor: Casey Affleck - "Manchester by the Sea" Najlepsza aktorka drugoplanowa: Viola Davis - "Fences" Najlepszy aktor drugoplanowy: Mahershala Ali - "Moonlight" Najlepszy scenariusz adaptowany: "Moonlight" Najlepszy scenariusz oryginalny: "Manchester by the Sea" Najlepszy film animowany: "Zwierzogród" Najlepsze kostiumy: "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny: "O.J.: Made in America" Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny:"Białe Hełmy" Najlepszy krótkometrażowy film animowany: "Piper" Najlepszy film krótkometrażowy: "Chór" Najlepszy film nieanglojęzyczny: "Klient" Najlepsza charakteryzacja: "Legion samobójców" Najlepsza ścieżka muzyczna: "La La Land" Najlepsza piosenka: "City of Stars" - "La La Land" Najlepszy montaż dźwięku: "Nowy początek" Najlepszy dźwięk: "Przełęcz ocalonych" Najlepszy montaż: "Przełęcz ocalonych" Najlepsza scenografia: "La La Land" Najlepsze zdjęcia: "La La Land" Najlepsze efekty specjalne: "Księga dżungli"

Autor: Tomasz-Marcin Wrona\mtom / Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA (3), Wilson Dias (CC-BY)

Pozostałe wiadomości

Pojedynek wyrównany, wynik trudny do przewidzenia. Donald Trump walczy o to, by ponownie rządzić jednym z najważniejszych krajów świata. Czego można się po nim spodziewać? Niektórzy twierdzą, że być może najgorsze jest to, że nie wiadomo. Warto jednak przyjrzeć się temu, co mówi i obiecuje. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Obietnice czy groźby? "Może zrobić różne rzeczy"

Obietnice czy groźby? "Może zrobić różne rzeczy"

Źródło:
TVN24
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zarówno Donald Trump, jak i Kamala Harris na finiszu kampanii zapowiadają zwycięstwo. O tym, kto ostatecznie wygra ten wyjątkowo zacięty wyścig zdecydują Amerykanie. Na ich werdykt Donald Trump oczekiwał będzie w Palm Beach na Florydzie, a Kamala Harris na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie, swojej macierzystej uczelni. We wtorek o godzinie 23:00 w TVN24 i TVN24 GO rusza program "Czas decyzji. Ameryka wybiera".

Gdzie Harris i Trump spędzą wieczór wyborczy

Gdzie Harris i Trump spędzą wieczór wyborczy

Źródło:
PAP

Amerykańskie służby wywiadowcze ostrzegły przed możliwymi operacjami "zagranicznych przeciwników". Mowa między innymi o próbach siania dezinformacji w mediach społecznościowych przez Rosję, szerzącą narrację o fikcyjnych fałszerstwach wyborczych w niektórych stanach. Według wywiadu, zagrożeniem pozostaje też Iran, który wciąż chce dokonać zemsty na Donaldzie Trumpie.

Wybory w USA. Wywiad ostrzega przed operacjami "zagranicznych przeciwników"

Wybory w USA. Wywiad ostrzega przed operacjami "zagranicznych przeciwników"

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. W nocy "ze względu na procedurę bezpieczeństwa w firmie Anwil uruchomiony został alarm chemiczny trzeciego stopnia" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta. We wtorek rano przekazano, że alarm został odwołany.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Amerykanie wybierają prezydenta. Komisja śledcza do spraw inwigilacji systemem Pegasus złożyła wniosek o doprowadzenie Zbigniewa Ziobry. Z kolei Paweł S. dowie się we wtorek, czy jego areszt zostanie utrzymany. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 5 listopada.

Amerykanie głosują, Paweł S. czeka na decyzję, Rosja oferuje ryż

Amerykanie głosują, Paweł S. czeka na decyzję, Rosja oferuje ryż

Źródło:
PAP, TVN24

Minister budownictwa, transportu i infrastruktury Serbii Goran Vesić zapowiada, że poda się do dymisji w związku z tragedią na dworcu kolejowym w Nowym Sadzie. Z kolei prezydent Serbii Aleksandar Vuczić zaproponował zorganizowanie referendum w sprawie swojej dymisji.

Minister zapowiada rezygnację. Prezydent referendum w sprawie swojej dymisji

Minister zapowiada rezygnację. Prezydent referendum w sprawie swojej dymisji

Źródło:
PAP

Uroczystą premierę najnowszej odsłony "Listów do M." można podsumować jednym hasłem: niemożliwe nie istnieje, bo przecież nierealne wydawało się, aby szósta część popularnej serii bardziej podobała się widzom niż wszystkie poprzednie. Recenzje po pokazie okazały się jednak wyjątkowo entuzjastyczne.

Plejada gwiazd na premierze świątecznego hitu

Plejada gwiazd na premierze świątecznego hitu

Źródło:
TVN24

Gęste mgły pojawią się we wtorek o poranku na dużym obszarze Polski. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Widzialność spada do 100 metrów.

Ostrzeżenia w 10 województwach

Ostrzeżenia w 10 województwach

Źródło:
IMGW

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Prezydent Nigerii Bola Tinubu nakazał w poniedziałek natychmiastowe uwolnienie 29 nastolatków, oskarżonych za udział w proteście przeciwko katastrofalnej sytuacji gospodarczej w kraju, za co groziła im kara śmierci.

Grupie nastolatków groziła śmierć za udział w protestach. Interweniował prezydent

Grupie nastolatków groziła śmierć za udział w protestach. Interweniował prezydent

Źródło:
PAP

Donald Trump kończy swoją kampanię prezydencką wiecem w Michigan, który jest jednym ze stanów wahających się. Tymczasem niektóre jego wypowiedzi rodzą obawy, że w przypadku kiedy wynik wyborów okazałby się dla niego niekorzystny, może dążyć do jego podważenia. O takim scenariuszu pisze brytyjski "The Guardian".

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Źródło:
TVN24, Fakty TVN, PAP

Amerykańska policja podjęła szereg działań związanych z wyborami prezydenckimi. Przed budynkami rządowymi, w tym Białym Domem, pojawił się płot, a właściciele lokalnych biznesów zabezpieczają swój dobytek w obawie przed wybuchem zamieszek. Służby zapewniają jednak, że nie ma powodu do niepokoju.

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Źródło:
PAP

O sile "zwykłych ludzi" i oddolnych inicjatyw, tempie kampanii i jej "ogromnych zaskoczeniach", specyfice walki o wyborców, ale także o motywacjach zwolenników Donalda Trumpa oraz o różnorodnej grupie republikańskich wyborców mówili w "Tak jest" reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska oraz dziennikarz Radia 357 Michał Żakowski, którzy śledzą wyborczy wyścig w USA.

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Czy kładąc się spać w powyborczą noc, Amerykanie będą znać nazwisko swojego kolejnego prezydenta? Historia pokazuje, że jest to możliwe - tak było np. z wyborem Baracka Obamy w 2012 roku. Dużo bardziej prawdopodobne jest jednak, że na wynik będziemy musieli zaczekać. Wiele godzin, a może nawet dni. Do kiedy?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Źródło:
BBC, CNN, NBC, tvn24.pl

Pod względem kulturowym i politycznym to bardziej znaczące nawet od poparcia Beyonce i Taylor Swift dla Kamali Harris. To było na innym poziomie - tak wpływowy portal Politico komentuje poparcie udzielone kandydatce demokratów przez portorykańskiego rapera znanego jako Bad Bunny. Portal zwrócił uwagę, że gwiazdor nie ograniczył się tylko do udzielenia poparcia, ale zaangażował się z własnym przekazem w "kluczowym momencie wyścigu" prezydenckiego.

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Źródło:
Politico, tvn24.pl

Dostawy 600-700 tysięcy ton ryżu rocznie, wypłaty w wysokości około 200 milionów dolarów, a także dostęp do technologii kosmicznych - to według południowokoreańskich mediów ofiaruje Rosja Korei Północnej w zamian za żołnierzy i sprzęt wojskowy do walki z Ukrainą. Kreml może także zaoferować reżimowi w Pjongjangu wsparcie wojskowe w razie zaostrzenia napięcia na Półwyspie Koreańskim - pisze dziennik "The Korean Herald".

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Źródło:
PAP

Czterech nastolatków zostało rannych, w tym dwóch poważnie, w ataku z użyciem między innymi siekiery na pokładzie kolejki podmiejskiej - poinformowała paryska policja. Zarówno cztery ranne osoby, jak i zatrzymany niedługo później jeden z napastników, są w wieku 16-17 lat.

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Źródło:
Guardian, BFMTV, Tribune de Geneve
Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jak dotąd to demokraci chętniej korzystali z możliwości wczesnego głosowania, jednak w 2024 roku korzystają z niego tłumnie również wyborcy republikańscy. Analizujący dane naukowcy zastanawiają się, co oznacza to dla wyborów prezydenta USA. I jeden wniosek jest oczywisty.

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Źródło:
NYT, Forbes, ABC News, Bipartisal Policy Center

Jolanta i Natalia Romiszewski to matka i córka, mieszkają w Pensylwanii. W nadchodzących wyborach prezydenckich Jolanta popiera kandydata republikanów Donalda Trumpa, a Natalia - demokratkę Kamalę Harris. Czy przedwyborcza polaryzacja odbija się na ich relacjach? O tym rozmawiała z nimi dziennikarka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Źródło:
tvn24

Amerykański system wyborczy sprawia, że w stanach kluczowych (wahających się) rozstrzyga się przyszłość całego kraju. Jak wyglądają ostatnie sondaże i średnia sondażowa w Pensylwanii, Karolinie Północnej, Georgii, Michigan, Arizonie, Wisconsin i Nevadzie?

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Przez całą noc z 5 na 6 listopada oraz następnego dnia dziennikarze TVN i TVN24 będą na bieżąco relacjonować wydarzenia związane z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. We wtorek o godzinie 23:00 w TVN24 i TVN24 GO rusza program "Czas decyzji. Ameryka wybiera".

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura poinformowała, że śledztwo w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej zostało umorzone. Powodem jest "brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego".

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Źródło:
tvn24.pl

- W konstytucji jest jasny zapis, że wszyscy są równi wobec prawa, również Zbigniew Ziobro. Dlatego podjęliśmy decyzję o tym, że wystąpimy pierwszy raz w historii o zatrzymanie i doprowadzenie świadka przed komisję śledczą - powiedziała w "Kropce nad i" szefowa komisji do spraw Pegasusa Magdalena Sroka. Członek tego gremium Tomasz Trela ocenił, że "gdyby Zbigniew Ziobro nie miał nic na sumieniu, przyszedłby przed komisję".

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

Źródło:
TVN24

Gruzińska opozycja ogłosiła, że będzie codziennie organizować protesty w związku z wynikami wyborów parlamentarnych, których nie uznaje. Na poniedziałkowej manifestacji w centrum Tbilisi była obecna szwedzka aktywistka Greta Thunberg.

"Będziemy na ulicy codziennie". Gruzińska opozycja tworzy "ruch protestacyjny, który obali reżim"

"Będziemy na ulicy codziennie". Gruzińska opozycja tworzy "ruch protestacyjny, który obali reżim"

Źródło:
PAP

Izraelska armia poinformowała o ataku na cele wywiadowcze Hezbollahu w pobliżu Damaszku. W wyniku "operacji powietrznej" zginął szef wywiadu tej libańskiej organizacji terrorystycznej w Syrii Mahmud Mohammed Szahin. Strona syryjska twierdzi, że były to obiekty cywilne.

Izraelska armia: wyeliminowaliśmy szefa wywiadu Hezbollahu w Syrii

Izraelska armia: wyeliminowaliśmy szefa wywiadu Hezbollahu w Syrii

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Równolegle z kampanią kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych trwa ostra walka dezinformacyjna w sieci, której głównym celem już teraz jest podważenie wyniku głosowania. Stąd w mediach społecznościowych pojawią się przekazy o tym, że "maszyny do głosowania odmówiły wybrania Donalda Trumpa" czy "jeden pan głosował 29 razy". Pokazujemy, dlaczego są nieprawdziwe.

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

Źródło:
Konkret24

Tomasz Jakubiak, juror popularnego programu kulinarnego "MasterChef", opowiedział w "Dzień dobry TVN" o swoim życiu z nowotworem. - To było strasznie trudne, że nie mogę zaprowadzić dziecka do przedszkola, nie mogę pójść na spacer, nie mogę pójść z kumplami na kawę - przyznał. Według jego żony Anastazji, życie jest teraz "zupełnie inne". - On na zewnątrz jest bardzo silny i wszystkim chce pokazać, że walczy - mówiła. Dodała, że mimo wszystko pojawia się "kruchość, lęk, strach".

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

Źródło:
Dzień Dobry TVN