Oscary 2017

Oscary 2017

Przyznająca Oscary Amerykańska Akademia Filmowa będzie nadal współpracować z firmą księgową PricewaterhouseCoopers. która jest odpowiedzialna za największą wpadkę w historii amerykańskich nagród.

Jacek Pilarski to Polak mieszkający na co dzień w Londynie. Jest jednym z 15 naszych rodaków, którzy mają swój wkład w stworzenie efektów specjalnych do filmu Disney'a "Księga dżungli". Ich praca nagrodzona została w tym roku Oscarem. W programie "Wstajesz i weekend" opowiedział, jak wyglądało przygotowywanie oscarowej produkcji.

W Teheranie odbył się specjalny pokaz "Klienta" irańskiego reżysera Asghara Farhadiego, który otrzymał Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny". Farhadi został nagrodzony owacjami na stojąco i otrzymał od Irańczyków oficjalne gratulacje. Reżyser zbojkotował ceremonię w Los Angeles w związku z zakazem wjazdu do USA dla obywateli siedmiu państw muzułmańskich, w tym Iranu, ogłoszonym dekretem prezydenta Donalda Trumpa.

Oscar za pokazanie Syryjskiej Obrony Cywilnej. Nagroda za ten dokument trochę przyćmiona przez zaskakujący przebieg oscarowej gali, więc tym bardziej warto przypomnieć o filmie i o tym, co pokazuje. Jest to bowiem kolejna dramatyczna ilustracja wojennej codzienności w Syrii. Z akcentem jednak na ludzi, którzy się nie poddają. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Tegoroczną galę rozdania Oscarów śledziło przed telewizorami zaledwie 32,9 mln Amerykanów, czyli najmniej od 2008 roku - poinformowały w poniedziałek (czasu miejscowego) media w USA, powołując się na dane telemetryczne firmy Nielsen.

"Właśnie dostaliśmy Oskara za efekty w Jungle Book!!!!! Mamo dostałem Oskara jako matte painter!" – napisał w poniedziałek Jacek Pilarski. To Polak mieszkający na co dzień w Londynie. Jest jednym z 15 naszych rodaków, którzy mają swój wkład w stworzenie efektów specjalnych do produkcji Disney'a.

Część amerykańskich mediów wskazała - ich zdaniem - winnego największej od lat wpadki podczas gali wręczenia Oscarów. Według między innymi magazynu "Variety" to Brian Cullinan wręczył niewłaściwą kopertę aktorom, którzy w kulminacyjnym momencie ceremonii mieli ogłosić zwycięzcę w kategorii "Najlepszy film".

Oscar dla najlepszego filmu trafił do "Moonlight" w reżyserii Barry'ego Jenkinsa. To bardzo kameralna opowieść o chłopcu, który musi mierzyć się z samym sobą i niezbyt przyjaznym otoczeniem afroamerykańskiego getta w Miami.

89. ceremonia rozdania Oscarów zakończona historyczną wpadką. Kiedy już ogłoszono, że najlepszym filmem został "La La Land" i wszyscy twórcy wyszli na scenę, okazało się, że zwycięzcą jest faktycznie film "Moonlight" Barry'ego Jankinsa. Teraz odpowiedzialna za koperty firma PricewaterhouseCoopers przeprasza. "Głęboko żałujemy, że do tego doszło" - czytamy w oświadczeniu.

Czy my nie za bardzo przejmujemy się tymi Oscarami? My się sami amerykanizujemy poddając się tej całej euforii tak, jakby to nas dotyczyło. A to święto amerykańskiego kina, establishmentu, pieniędzy i publiczności. My mamy swoje Cezary, BAFTA i Orły - mówił w TVN24 BiS reżyser i scenarzysta filmowy Krzysztof Zanussi.

- Świat Oscarów jest pasjonujący i decyduje o obrazie kinematografii na świecie. Nie wyobrażam sobie, że wszyscy członkowie akademii oglądali wszystkie filmy, a to oznacza, że o wyborze najlepszych decyduje lobbing - mówił w TVN24 BiS Andrzej Seweryn, aktor teatralny i filmowy oraz dyrektor naczelny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

89. ceremonia rozdania Oscarów przeszła do historii i to na dłużej. Pomyłka Warrena Beatty'ego i Faye Dunaway w najważniejszej kategorii przyćmiła całkiem niezłe żarty Jimmy'ego Kimmela, czy polityczne akcenty gali. Podsumowujemy Oscary.

Na takie role aktorzy czekają całe życie, nie zawsze jednak są w stanie je udźwignąć. Casey Affleck - młodszy brat słynnego Bena - wykorzystał swoją szansę w stu procentach. Rolą poharatanego przez życie Lee Chandlera w "Manchester by the sea" wspiął się na aktorskie szczyty, zgarniając Baftę, Złoty Glob i nagrody krytyków. W końcu zdobył też Oscara za najlepszego aktora pierwszoplanowego.