Organizatorzy Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie zdecydowali o przełożeniu terminu przyznania nagrody LiBeraturpreis palestyńskiej pisarce Adanii Shibli i odwołali dyskusję z jej udziałem. List otwarty potępiający tę decyzję podpisało ponad 600 pisarzy, wśród nich nobliści: Olga Tokarczuk, Annie Ernaux i Abdulrazak Gurnah.
Jak podaje "Guardian", palestyńska pisarka i eseistka Adania Shibli w najbliższy piątek miała odebrać na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie LiBeraturpreis, nagrodę przyznawaną co roku pisarkom z Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej i świata arabskiego. Shibli została doceniona za powieść "Minor Detail" ("Drobny szczegół"), opowiadającą o konflikcie izraelsko-palestyńskim w 1949 roku.
W wyniku konfliktu "setki tysięcy Palestyńczyków zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów" - przypomniała we wtorek agencja Reutera, podając, że organizatorzy targów zdecydowali o "przełożeniu" przyznania nagrody i odwołaniu dyskusji z udziałem Shibli oraz tłumaczką jej książek "w związku z wojną przeciwko Izraelowi". Następnie organizatorzy podali, że ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w innym terminie, "w mniej napiętej atmosferze politycznej".
ZOBACZ TEŻ: 300 osób zatrzymanych po demonstracji na Kapitolu. Domagano się rezolucji o zawieszeniu broni
"Wojna z Izraelem, wynikające z niej cierpienia i ograniczenia w podróżowaniu wywarły wpływ na nasz program… Jednak terror nigdy nie może zwyciężyć, dlatego chcemy, aby głosy Żydów i Izraela były szczególnie słyszalne na Targach Książki" - przekazał dyrektor targów, Juergen Boos, w oświadczeniu opublikowanym na profilu wydarzenia w mediach społecznościowych.
Tokarczuk i Ernaux podpisały list otwarty
W geście solidarności z Shibli list otwarty krytykujący decyzję organizatorów podpisało ponad 600 pisarzy, w tym laureaci Nagrody Nobla: Olga Tokarczuk, Annie Ernaux i Abdulrazak Gurnah oraz zdobywcy Nagrody Bookera: Anne Enright, Richard Flanagan i Ian McEwan. "Targi Książki we Frankfurcie, jako największe międzynarodowe targi książki, mają obowiązek tworzyć przestrzenie dla pisarzy palestyńskich, w których mogliby dzielić się swoimi przemyśleniami, uczuciami i refleksjami na temat literatury w tych strasznych, okrutnych czasach, a nie zamykać je" - czytamy w liście otwartym.
ZOBACZ TEŻ: Były szef saudyjskiego wywiadu: zamiast walki polecam Palestyńczykom obywatelskie nieposłuszeństwo
Źródło: The Guardian, Reuters