"Postanowiłam mieć nadzieję". Tina Turner od lat zmagała się z poważnymi chorobami

Źródło:
EHKA, Express, USA Today, People, HBR
Tina Turner na nagraniach archiwalnych
Tina Turner na nagraniach archiwalnychArchiwum Reuters
wideo 2/6
Tina Turner na nagraniach archiwalnychArchiwum Reuters

Najważniejsza rzecz, której nauczyłam się w obliczu tych ponurych okoliczności, to wybieranie nadziei zamiast rozpaczy - wyznała Tina Turner, zapytana o zmagania z licznymi chorobami. "Królowa rock and rolla" cierpiała w ostatnich latach z powodu udaru mózgu, raka jelita grubego i niewydolności nerek. W środę zmarła po długiej chorobie w swym domu w Küsnach niedaleko Zurychu. 

"Tina Turner, 'Królowa Rock and rolla', zmarła dziś w spokoju w swym domu w Küsnach niedaleko Zurychu w Szwajcarii w wieku 83 lat, po długiej chorobie" - przekazał w wydanym 24 maja oświadczeniu rzecznik wokalistki. W jego treści nie sprecyzowano, co dokładnie doprowadziło do śmierci legendarnej piosenkarki. Jej ostatnie lata były jednak wypełnione walką z licznymi, ciężkimi dolegliwościami.

Problemy ze zdrowiem Tiny Turner sięgają 1978 roku. Wtedy to zdiagnozowano u niej nadciśnienie, które później przyczyniło się do rozwinięcia innych, poważnych dolegliwości. - Nie przypominam sobie, żebym otrzymała wyjaśnienie na temat tego, czym dokładnie jest nadciśnienie i jak wpływa ono na moje ciało. Uważałam, że to coś normalnego. Dlatego też tak naprawdę nie próbowałam go regulować - przyznała w marcu Turner w rozmowie ze stowarzyszeniem European Health Kidney Alliance (EHKA), opublikowanej jako część kampanii informacyjnej na temat profilaktyki chorób nerek. - Wystawiłam się na wielkie niebezpieczeństwo, bo nie chciałam przyznać, że potrzebuję codziennego i dożywotniego przyjmowania leków. Przez zdecydowanie zbyt długi czas wierzyłam, że moje ciało jest niezniszczalnym, nietykalnym bastionem - dodała.

ZOBACZ TEŻ: Tina Turner: nigdy nie pomyślałam o rezygnacji z marzeń. Przy pierwszym mężu przeżyła piekło, drugi uratował jej życie

Problemy Tiny Turner ze zdrowiem

Lata zaniedbań w zakresie leczenia nadciśnienia finalnie doprowadziły do udaru mózgu. Turner przeszła go w 2013 roku - zaledwie trzy miesiące po ślubie z Erwinem Bachem. W wywiadzie dla Oprah Winfrey sprzed pięciu lat, cytowanym przez portal Express, gwiazda wyznała, że już w dniu ceremonii towarzyszył jej ostry ból klatki piersiowej, który - jak się później okazało - był jednym ze zwiastunów nadchodzącego udaru. "Nie miałam siły wstać. Przerażona, przeciągnęłam się na kanapę, cały czas myśląc, że nie mogę sobie wyobrazić sparaliżowanej Tiny Turner. Wątpiłam, czy kiedykolwiek będę w stanie nosić wysokie obcasy, nie mówiąc już o tańczeniu w nich" - relacjonuje przebieg nagłego wylewu krwi do mózgu wokalistka w autobiografii zatytułowanej "My Love Story". W jego wyniku Turner "z trudem stanęła na nogi". Musiała bowiem od nowa nauczyć się chodzić.

Niecałe trzy lata później czekała ją kolejna walka - tym razem z niewydolnością nerek i rakiem jelita grubego. Do pogorszenia stanu zdrowia gwiazdy miała przyczynić się zmiana jej dotychczasowego leczenia na terapię z wykorzystaniem homeopatii. Rozmawiając z EHKA, Turner powiedziała, że zdecydowała się na skorzystanie z medycyny alternatywnej w nadziei, że ta pomoże jej rozwiązać problemy z nudnościami i zmęczeniem, które uznawała za skutki uboczne przepisanych jej przez lekarzy środków. - W życiu rzadko myliłam się aż tak bardzo - skwitowała. Jak się okazało, odczuwane przez Turner zmęczenie i nudności "tak naprawdę były objawami ostrej niewydolności nerek".

ZOBACZ TEŻ: Tina Turner w Polsce. To był "spektakl z innego świata"

Walczyła z nowotworem i chorobą nerek

Niedługo później, w styczniu 2016 roku, zdiagnozowano u niej raka jelita grubego. Lekarze musieli usunąć gwieździe fragment tego organu - podaje USA Today. Z uwagi na pogarszającą się kondycję nerek konieczne było również wdrożenie leczenia dializami. - Przez następne dziewięć miesięcy całe moje życie kręciło się wokół dializ - przekazała EHKA piosenkarka.

We wspomnianej już rozmowie z Oprah Winfrey gwiazda przyznała, że pogodziła się wtedy ze swoim odejściem. Ale wówczas jej mąż Erwin Bach postanowił oddać jej jedną ze swoich nerek. Przeprowadzony w kwietniu 2017 roku przeszczep uratował życie "królowej rock and rolla". Nie oznaczało to jednak końca jej problemów ze zdrowiem.

- Miesiące po transplantacji były naznaczone ciągłymi wzlotami i upadkami. Od czasu do czasu moje ciało próbowało odrzucić nerkę, co często dzieje się po przeszczepach. Co jakiś czas potrzebowałam więc kolejnych hospitalizacji. Ciągle czułam mdłości i zawroty głowy, zapominałam o wielu rzeczach i bardzo się bałam - zrelacjonowała EHKA Turner. Dolegliwości te z czasem zaczęły ustępować. W wydanej w 2020 roku książce "Happiness Becomes You: A Guide to Changing Your Life for Good" Turner przyznała, że "jej mąż Erwin, dając jej jedną ze swoich nerek, podarował jej też dar życia". "Jestem w dobrym zdrowiu i kocham życie każdego dnia" - dodała wówczas.

W rozmowie z dziennikarzami "Harvard Business Review" sprzed dwóch lat Turner opowiedziała, że podczas trudnych życiowych przejść polegała na swojej praktyce duchowej. - Najważniejsza rzecz, której nauczyłem się w obliczu tych ponurych okoliczności, to wybieranie nadziei zamiast rozpaczy. Czasami wydaje się, że nasze problemy nigdy się nie skończą. Wiem, że wielu z nas tak się czuje. Ale jak mówi jedno z moich ulubionych buddyjskich powiedzeń: "zima zawsze zamieni się w wiosnę". Moje wyzwania mogą albo uczynić mnie lepszą wersją siebie, albo rozerwać na strzępy. A ja mam wybór, co to będzie - mówiła w wywiadzie. - To bardzo ważne, by pamiętać, że masz wybór. Nawet jeśli wydaje ci się, że go nie masz. Ja postanowiłam mieć nadzieję i szanować każde doświadczenie w moim życiu; negatywne i pozytywne - dodała wokalistka.

ZOBACZ TEŻ: Biden: Tina Turner na zawsze zmieniła amerykańską muzykę

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: EHKA, Express, USA Today, People, HBR

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

Ross Davidson, były wokalista zespołu Spandau Ballet, został uznany w czwartek przez sąd w Wielkiej Brytanii winnym gwałtu i napaści na tle seksualnym. Były piosenkarz, który był frontmanem zespołu w latach 2017-2019 pod pseudonimem Ross Wild, nie wyraził żadnych emocji, gdy odczytano wyrok - pisze "Guardian".

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Źródło:
"The Guardian"

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Sejm zlecił w piątek NIK przeprowadzenie kontroli w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. - To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu - komentował w "#BezKitu" Mirosław Suchoń (Polska 2050). Krzysztof Kwiatkowski (KO) ocenił, że prezes NIK Marian Banaś w tej kwestii "ma ułatwione zadanie". Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (Lewica) mówił o dostępności akademików i przyszłości Collegium Humanum.

"To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu"

"To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu"

Źródło:
TVN24, PAP

Podczas dyskusji w Sejmie dotyczącej projektu uchwały w sprawie zlecenia NIK przeprowadzenia kontroli działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wicemarszałkini wyłączyła posłowi PiS Markowi Suskiemu mikrofon. - Dziwię się, że poseł z takim doświadczeniem i opanowaniem tak bardzo nie panuje nad swoimi emocjami i obraża nas tu wszystkich - powiedziała Dorota Niedziela.

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Źródło:
TVN24/PAP

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

W piątek wieczorem doszło do wypadku, w którym zginął 55-letni pracownik kopalni wapienia w Rogaszynie (Łódzkie). Mężczyzna został przysypany urobkiem wapienia. Po częściowym odkopaniu poszkodowanego lekarz pogotowia stwierdził jego zgon.

Nie żyje mężczyzna przysypany urobkiem mielonego wapienia

Nie żyje mężczyzna przysypany urobkiem mielonego wapienia

Źródło:
PAP

Rekordowa fala ulewnych deszczy nawiedziła północno-wschodnie regiony Japonii, powodując powodzie i osuwiska ziemi. Japońskie władze poinformowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych.

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times, Kyodo News

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

BBC opisuje przypadek indyjskiego robotnika ze stanu Madhya Pradesh. Jego ostatnie znalezisko - niemal 20-karatowy diament o wartości szacowanej w przeliczeniu na niemal 400 tysięcy złotych - pozwoli nie tylko spłacić długi, ale zapewni też lepszy los całej dużej rodzinie mężczyzny. 

Wykopał diament wart prawie 400 tysięcy złotych. "Zobaczyłem coś, co przypominało kawałek szkła"

Wykopał diament wart prawie 400 tysięcy złotych. "Zobaczyłem coś, co przypominało kawałek szkła"

Źródło:
BBC

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie "renty wdowiej". W głosowaniu przyjęto rządowe poprawki.  

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjskie media rozpisują się o niewielkiej wyspie Drake'a, która właśnie trafiła na sprzedaż. Znajdująca się niedaleko Plymouth wysepka ma bogatą historię, ale największe emocje budzi fakt, że ma być nawiedzona.

Nawiedzona wyspa trafiła na sprzedaż. "Widziałem już wystarczająco dużo"

Nawiedzona wyspa trafiła na sprzedaż. "Widziałem już wystarczająco dużo"

Źródło:
Sky News, ENEX, The Independent, Plymouth Live

Sejm przyjął w piątek ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby. Dopuszcza między innymi użycie wojska do samodzielnych działań w czasie pokoju na terytorium kraju. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Sejm przyjął ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby

Sejm przyjął ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Policjanci z Kalisza (woj. wielkopolskie) zatrzymali 61-letniego mężczyznę, który miał namalować na ścieżce wzdłuż rzeki obraźliwe napisy i symbole. Kaliszanin usłyszał zarzut nawoływania do popełnienia zbrodni zabójstwa premiera Donalda Tuska i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Miał nawoływać do zabójstwa Donalda Tuska i Adama Bodnara. Został zatrzymany

Miał nawoływać do zabójstwa Donalda Tuska i Adama Bodnara. Został zatrzymany

Źródło:
PAP

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

Przed nami dynamiczny pogodowo weekend. Miejscami termometry pokażą nawet 32 stopnie, ale nad krajem będzie wędrował front przynoszący opady i burze. Kolejne dni przyniosą spokojniejszą, ale miejscami chłodniejszą aurę.

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24
Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24