Poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Korony Równości 2024. Nagroda przyznawana jest osobom i grupom, które w minionym roku szczególnie angażowały się w działania na rzecz osób LGBT+. Kogo wyróżniono?
W czwartek wieczorem odbyło się wręczenie nagród w plebiscycie Korony Równości 2024, organizowanym od 2019 roku przez Kampanię Przeciw Homofobii. Przyznawane są za działania na rzecz osób LGBT+ i uważane są za najważniejsze wyróżnienie, jakie można otrzymać w Polsce za taką działalność.
Jak podkreślają organizatorzy, celem plebiscytu jest "wyróżnienie osób i grup, które w danym roku w sposób szczególny angażowały się w walkę o równe prawa dla społeczności LGBT+".
Zwycięzcy Koron Równości 2024
W tym roku nagrody przyznano w siedmiu kategoriach:
Aktywizm - Fundacja Tęczowe Rodziny, Instytucje - Kosma Kołodziej, Prawo - Anna Mazurczak, Media - Anna Gmiterek-Zabłocka, Internet - Mamo Patrz, Kultura - 15. edycja LGBT+ Film Festival Poland, Biznes - Perspektywy Women in Tech.
Oprócz tego wręczono nagrodę specjalną Ruchowi na rzecz praw kobiet.
W kapitule plebiscytu, przyznającej nominacje, znajdują się: Agnieszka Holland, Ane Piżl, Monika Płatek, Łukasz Antkiewicz, Piotr Jacoń, Radosław Markowski i Mirka Makuchowska. Nagrody przyznają internauci w głosowaniu.
W tegorocznej edycji jednym z nominowanych był dziennikarz portalu tvn24.pl Tomasz-Marcin Wrona za reportaż "Queer w małym mieście", który można oglądać na platformie TVN24 GO. - Sama nominacja do Koron Równości jest dla mnie ogromnym zobowiązaniem do tego, by pisać, mówić i nagłaśniać historie grup dyskryminowanych społecznie, wykluczanych systemowo i dyskryminowanych prawnie - podkreślił.
Ministra Katarzyna Kotula: symboliczne gesty już nie wystarczą
Na gali po raz pierwszy obecna była przedstawicielka rządu, ministra równości Katarzyna Kotula. - Moja obecność dzisiaj tutaj ma oczywiście symboliczne znaczenie, natomiast symboliczne gesty już nie wystarczą. Tutaj są organizacje, które w tym marszu po równość idą ponad 20 lat - podkreśliła w rozmowie z TVN24.
Ministra odniosła się także do projektu ustawy ws. związków partnerskich. - Niezależnie od tego, jak bardzo różnorodna jest koalicja 15 października (...), musimy zrobić wszystko, ja zrobię wszystko, żeby instytucja związku partnerskiego weszła na stałe do polskiego prawa. Żeby stała się rzeczywistością, bo jest absolutnym minimum, jeśli chodzi o zabezpieczenie relacji między dwoma osobami. Między ludźmi, którzy tworzą od lat rodzinę i często wspólnie wychowują dzieci - mówiła.
ZOBACZ TEŻ: Tomasz-Marcin Wrona o reportażu "Queer w małym mieście": miałem szczęście do bohaterów i bohaterek
Źródło: tvn24.pl, KPH
Źródło zdjęcia głównego: PitukTV/Shutterstock