Amerykanie musieli uzbroić się w cierpliwość, by zobaczyć "Katyń" Andrzeja Wajdy. Prawie w rok od nominacji do Oscara, obraz w środę w końcu wszedł na ekrany kin w Stanach Zjednoczonych.
"Polska szczęśliwa, że ma Wajdę"
Polska jest szczęśliwa, że ma Wajdę, niezmordowanego, przenikliwego kronikarza historii. (...) Jego film z elegancką zwięzłością odtwarza wydarzenia prowadzące do masakry i jej następstwa, pokazując grupę oficerów i ich rodziny poprzez udręki wojny i pokojowych czasów pod komunizmem, powracając na koniec do bezlitosnej rekonstrukcji morderstwa A. O. Scott
W amerykańskiej prasie ukazały się recenzje dotyczące dzieła Wajdy. "Dać świadectwo cierpienia Polski" - to tytuł recenzji z filmu, która ukazała się w środowym wydaniu "New York Times". Autor recenzji? Jeden z czołowych amerykańskich krytyków - A.O. Scott.
"Polska jest szczęśliwa, że ma Wajdę, niezmordowanego, przenikliwego kronikarza historii. (...) Jego film z elegancką zwięzłością odtwarza wydarzenia prowadzące do masakry i jej następstwa, pokazując grupę oficerów i ich rodziny poprzez udręki wojny i pokojowych czasów pod komunizmem, powracając na koniec do bezlitosnej rekonstrukcji morderstwa" - pisze krytyk.
Druzgocące wrażenie
Na tym nie koniec pochwał, jakich polskiemu twórcy funduje amerykański recenzent. "Polska może dziś swobodnie oceniać swoją przeszłość, ale Wajda jest zbyt uczciwym i wrażliwym filmowcem, by zapowiadać takie zbawienne zakończenie. Zamiast tego skupia się na cierpieniu i zagubieniu swoich postaci i na zaciekłości, z jaką bronią oni godności, której historia zamierza ich pozbawić. Rezultatem jest film o uroczystym, spokojnym charakterze, co chroni go przed sentymentalizmem i wywołuje tym bardziej druzgocące wrażenie" - pisze A. O. Scott.
"Katyń" z poślizgiem
"Katyń" był co prawda pokazywany już w Ameryce, jednak tylko na festiwalach przeglądowych oraz na pokazach zamkniętych.
To frustrowało samego twórcę, Andrzeja Wajdę. W styczniu, w artykule w "Gazecie Wyborczej" reżyser narzekał na współproducenta filmu Telewizję Polską, że nie potrafi zorganizować normalnej dystrybucji "Katynia". Wszystkie inne obrazy, które były nominowane do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej - Oscara, trafiły do sal kinowych dużo wcześniej.
Gdzie do kina?
Gdzie film Wajdy będzie można zobaczyć w Stanach Zjednoczonych? Będzie wyświetlany w Nowym Jorku, Chicago, Pittsburghu, Seattle, Bostonie, San Francisco i innych miastach, głównie w małych kinach studyjnych, jak Film Forum na nowojorskim Manhattanie.
Dystrybutorem filmu jest firma Koch Lorber Films.
Źródło: PAP