BBC opublikowało odnalezione nagranie rozmowy z Banksym sprzed 20 lat. Artysta zdradził w nim swoje prawdziwe imię. Mówił też o wandalizmie jako formie sztuki i porównywał swoje dzieła do jedzenia z mikrofalówki.
BBC wyjaśnia, że wywiad został przeprowadzony w 2003 roku. Przez lata nagranie nie było publikowane, 21 listopada wyemitowano je w rozgłośni radiowej brytyjskiej stacji, w ramach serii audycji o Banksym. Portal podkreśla, że jest to jeden z pierwszych radiowych wywiadów z jednym z najbardziej tajemniczych artystów - wówczas dwudziestokilkuletnim. Edytowana wersja rozmowy została wyemitowana na antenie BBC już w lipcu tego roku, jednak dopiero teraz ujawniono cały materiał.
Jak naprawdę nazywa się Banksy
Podczas wywiadu sprzed 20 lat dziennikarz Nigel Wrench spytał artystę, czy - zgodnie z krążącymi już wtedy plotkami - nazywa się Robert Banks. - Jestem Robbie - odparł graficiarz. Taka odpowiedź nie zamyka jednak dyskusji na ten temat. Choć Robbie to przede wszystkim zdrobnienie imienia Robert, używane bywa też w odniesieniu do mężczyzn o imieniu Robin. A to właśnie te dwa imiona najczęściej przewijają się w spekulacjach dotyczących Banksy'ego.
Prawdziwa tożsamość artysty znanego jako Banksy oficjalnie nie została przez niego potwierdzona i od lat pozostaje przedmiotem spekulacji. BBC w 2017 roku pisało o dochodzeniu szkockiego dziennikarza, który ustalił, że Banksy prawdopodobnie pochodzi z Bristolu. Te doniesienia też nie zostały do tej pory potwierdzone.
Kim jest Banksy
Banksy jest brytyjskim artystą sztuki ulicznej. Jego prace, łączące graffiti z technikami szablonowymi, od początku lat 90. pojawiają się na ulicach Londynu i w innych miejscach na świecie. Przesłaniem i poziomem swoich prac, często politycznie zaangażowanych, zdobył uznanie innych artystów, mediów i licznych fanów.
W opublikowanej właśnie rozmowie z 2003 r. brytyjski artysta bronił wandalizmu jako formy sztuki. Podkreślał, że jest to najszybszy sposób na przedstawienie swojego stanowiska. Porównywał też tworzone przez siebie dzieła do posiłków podgrzewanych w mikrofalówce. - Moja mama przygotowywała kiedyś w każdą niedzielę pieczeń. Zawsze mówiła, że jej zrobienie zajmuje wiele godzin, a zjedzenie zaledwie kilka minut. Dziś je posiłki podgrzewane w mikrofalówce i jest o wiele szczęśliwsza. W pewnym sensie przenoszę takie podejście do mojej sztuki. Chcę, żeby była gotowa jak najszybciej - wyjaśniał Banksy.
Wrench przypomniał mu, że wandalizm, w tym malowanie po ścianach budynków, jest nielegalne. Ale artysta apelował: - Wyjdźcie z domu! Zaśmiecajcie! Bawcie się! Inni ludzie mogą to zmienić, mogą się tego pozbyć - mówił tajemniczy graficiarz.
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: tvn24