Gwiazdy Hollywood w pośpiechu sprzedają rezydencje. Powód: nowy podatek

Autor:
wac//az
Źródło:
The New York Times, The Independent, Los Angeles Times, tvn24.pl

Gwiazdy Hollywood, m.in. Jim Carrey, Kylie Jenner czy Britney Spears, sprzedają swoje posiadłości w Los Angeles - odnotował "Independent", zwracając uwagę, że pojawienie się części ofert zbiegło się w czasie z ogłoszeniem nowego podatku od nieruchomości. Ma on pomóc władzom miasta w walce z kryzysem bezdomności.

Świadczenie, nazywane potocznie "podatkiem od rezydencji", zacznie obowiązywać w Los Angeles 1 kwietnia. Po tym terminie sprzedawcy nieruchomości o wartości przekraczającej pięć milionów dolarów będą zobowiązani do zapłacenia czteroprocentowego podatku od przeniesienia własności. Jak przekazał 23 marca "New York Times", władze miasta twierdzą, że podatek "wygeneruje nowy strumień dochodów dla niedrogich projektów mieszkaniowych", a także pomoże w walce z ubóstwem.

Według "NYT" zbliżający się termin wprowadzenia podatku skłonił milionerów sprzedających posiadłości w Los Angeles do obniżenia cen i wprowadzenia korzystniejszych ofert. Wśród osób, które w ostatnich miesiącach wystawiły na sprzedaż swoje rezydencje, są również gwiazdy Hollywood, takie jak Jim Carrey, Britney Spears i Kylie Jenner - odnotował 28 marca "Independent".

Gwiazdy Hollywood sprzedają rezydencje

Carrey wystawił swoją posiadłość o powierzchni 1,1 tys. metrów kwadratowych na sprzedaż za 29 milionów dolarów w lutym. Z kolei Spears miała wystawić na sprzedaż swoją rezydencję o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych za 12 milionów dolarów "zaledwie sześć miesięcy po tym, jak kupiła ją wraz z mężem Samem Asgharim" - podał "Independent". Jenner willę z siedmioma sypialniami i dziesięcioma łazienkami, kupioną w 2018 roku za 20,4 miliona dolarów, zaoferowała w październiku ubiegłego roku za ponad 33 miliony dolarów.

Rezydencja w Pacific Palisades, KaliforniaShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Adele i jej chłopak pokazali swój nowy dom. Wcześniej mieszkał w nim Sylvester Stallone

Mark Wahlberg w kwietniu ubiegłego roku - na długo przed wprowadzeniem podatku - wystawił swoją posiadłość w Beverly Hills na sprzedaż za 87,5 miliona dolarów. Jednak w listopadzie obniżył cenę wywoławczą do 79,5 miliona dolarów i ostatecznie znalazł kupca w lutym tego roku. Według "Los Angeles Times" należący do aktora teren stanowił olbrzymi kompleks, na który składa się m.in. pole golfowe i skate park. W momencie wystawienia na sprzedaż rezydencja o powierzchni 30,5 tys. metrów kwadratowych była siódmym pod względem wielkości domem na rynku w hrabstwie Los Angeles.

Los Angeles walczy z kryzysem bezdomności

Pośrednik nieruchomości z luksusowej agencji Official, Tyrone McKillen, przyznał w rozmowie z "NYT", że po ogłoszeniu wprowadzenia "podatku od rezydencji" zaobserwował ogromny wzrost liczby kupujących, którzy chcą sfinalizować transakcję do 31 marca. - Wywołało to lekki amok - ocenił. - Sam sprzedałem swój prywatny dom - dodał.

Zdaniem władz Los Angeles, przychody z nowego podatku pozwolą miastu na walkę z kryzysem bezdomności, który nasilił się w ostatnich latach. Miasteczka namiotowe pojawiły się w miejscowych parkach, na chodnikach i pod autostradami. Według Los Angeles Homeless Services Authority liczba bezdomnych w mieście wzrosła z ok. 28 tys. w 2016 toku do blisko 42 tys. w lutym 2022 roku.

ZOBACZ TEŻ: Los Angeles. Wystarczyła chwila, by dom znalazł się na skraju przepaści

Autor:wac//az

Źródło: The New York Times, The Independent, Los Angeles Times, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości