Festiwal w Toronto 2023. To tu wskazywani są oscarowi faworyci. Silna polska reprezentacja

Źródło:
tvn24.pl
"Zielona granica" reż. Agnieszka Holland
"Zielona granica" reż. Agnieszka HollandKino Świat
wideo 2/2
"Zielona granica" reż. Agnieszka HollandKino Świat

Rusza 48. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto - ostatnie z tegorocznych pięciu najważniejszych tego typu wydarzeń na świecie. W tym roku w programie znalazło się pięć polskich produkcji bądź koprodukcji, a dwukrotnie nominowany do Oscara autor zdjęć Łukasz Żal wyróżniony zostanie prestiżową nagrodą Variety Artisan Award. Natomiast debiutująca w roli reżyserki filmu dokumentalnego Kasia Smutniak zaprezentuje "Mur", w którym przygląda się kryzysowi humanitarnemu na granicy polsko-białoruskiej.

48. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto (TIFF) otworzy pełnometrażowa animacja "Chłopiec i czapla" Hayao Miyazakiego, najwybitniejszego japońskiego reżysera filmów animowanych. Miyazaki w 2003 roku otrzymał Oscara za pełnometrażowy film animowany "Spirited Away: W krainie bogów", w 2015 roku zaś został laureatem honorowego Oscara. Czwartkowa inauguracja festiwalu, połączona z pokazem filmu, będzie jednocześnie północnoamerykańską premierą "Chłopca i czapli".

Kanadyjski festiwal standardowo zamyka kalendarz tak zwanej Wielkiej Piątki - najbardziej prestiżowych i wpływowych festiwali filmowych świata. Poza TIFF tę piątkę tworzą: Sundance, Berlinale, Festiwal Filmowy w Cannes i MFF w Wenecji. Jednocześnie od lat pełni rolę papierka lakmusowego przed rozpoczynającym się sezonem nagród filmowych - w tym Oscarów. 

Natomiast formuła toronckiej imprezy sprawia, że jest festiwalem wyjątkowym. W przeciwieństwie do pozostałych nie ma tu ścisłego podziału na typowe sekcje konkursowe, a najważniejsze nagrody przyznaje festiwalowa publiczność - People’s Choice Award. Od 2009 roku przyznawane są osobno filmom fabularnym, filmom dokumentalnym oraz tytułom z sekcji Midnight Madness. Dotychczas żaden film polskiego reżysera/reżyserki nie otrzymał People’s Choice Award MFF w Toronto. 

W 2015 roku stworzono sekcję konkursową Platform Prize. Obecny CEO festiwalu Cameron Bailey zwrócił uwagę wówczas, że sekcja Platform i sama nagroda zostały wprowadzone do programu, żeby docenić te filmy, które znalazły się w programach innych tego typu wydarzeń na świecie, a które nie zostały docenione w należyty sposób. Zaznaczył, że do tej sekcji wybierane są filmy autorsko innowacyjne i przełomowe, na podobnych zasadach, na jakich wybierane są tytuły do sekcji Director’s Fortnight czy Un Certain Regard Festiwalu Filmowego w Cannes. Są to filmy z całego świata, które nie znalazły północnoamerykańskiego dystrybutora. Ponadto w ramach MFF w Toronto osobne składy jurorskie przyznają nagrody filmom kanadyjskim. Jest również międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych. 

Łącznie w programie TIFF jest czternaście sekcji. Najważniejsze z nich to:

  • Centrepiece - filmy fabularne cenionych światowych twórców i twórczyń,
  • Discovery - pierwsze lub drugie filmy fabularne danego reżysera/reżyserki,
  • Gala Presentations oraz Special Presentations - obie sekcje obejmują północnoamerykańskie, kanadyjskie lub światowe premiery wybitnych twórców bądź filmów z gwiazdorską obsadą. 

TIFF 2023. Polskie produkcje w oficjalnej selekcji

W sekcji Special Presentations znalazły się dwie polskie koprodukcje. Światową premierę będzie mieć najnowszy film twórców "Twojego Vincenta" DK Welchman (znana jako Dorota Kobiela) i Hugh Welchmana: "Chłopi" na podstawie powieści Władysława Reymonta. Podobnie jak "Twój Vincent", "Chłopi" są pełnometrażowym filmem animowanym, zrealizowanym techniką malarską. Tym razem jednak film utrzymany jest w estetyce polskich malarzy przełomu XIX i XX wieku. "Ożywione" zostały między innymi obrazy Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszczyca i Leona Wyczółkowskiego. 

Kadr z filmu "Chłopi"NEXT FILM

W tej sekcji TIFF swoją kanadyjską premierę będzie mieć również "Strefa interesów" Jonathana Glazera. Amerykańsko-brytyjsko-polska produkcja doceniona została już między innymi w trakcie Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie nagrodzona została Nagrodą Jury Konkursu Głównego oraz Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. "Strefa interesów" jest luźną ekranizacją powieści Martina Amisa o tym samym tytule. To pierwszy pełnometrażowy film fabularny Glazera od 10 lat, czyli od słynnego "Pod skórą" ze Scarlett Johansson w roli głównej. "Strefa interesów" to wstrząsająca opowieść o domowej idylli w cieniu krematoriów, czyli życiu rodzinnym komendanta Auschwitz Rudolfa Hössa i jego żony Hedwig. W rolach głównych wystąpili Sandra Hüller i Christian Friedel. 

Film jest koprodukcją amerykańsko-brytyjsko-polską, a w gronie producentów znaleźli się między innymi Ewa Puszczyńska, Bartek Rainski i Magdalena Malisz. Autorem zdjęć jest dwukrotnie nominowany do Oscara Łukasz Żal. Za kostiumy odpowiadała Małgorzata Karpiuk, a za scenografię - Joanna Kuś i Katarzyna Sikora.

Autor zdjęć Łukasz Żal w tym roku uhonorowany zostanie nagrodą Variety Artisan Award, która przyznawana jest za wybitne dokonania we współczesnej kinematografii.

"Strefa interesów" reż. Jonathan Glazer©Courtesy of A24/Mica Levi/Festival de Cannes

W sekcji Centrepiece również pojawiły się dwie polskie koprodukcje: "Zielona granica" Agnieszki Holland oraz "Przysięga Ireny" w reżyserii Kanadyjki Louise Archambault. "Zielona granica" jest 20. filmem fabularnym wyreżyserowanym przez Holland. Swoją światową premierę tytuł miał w miniony wtorek w ramach Konkursu Głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ RECENZJĘ "ZIELONEJ GRANICY": "NAJLEPSZY FILM AGNIESZKI HOLLAND OD CZASU 'EUROPA EUROPA'"

Kadr z filmu "Zielona granica"Agata Kubis/Kino Świat

"Przysięga Ireny", czyli najnowszy film cenionej filmowczyni Archambault, opowiada o losach Ireny Gut-Opdyke, polskiej pielęgniarki, która w czasie II wojny światowej ratowała polskich Żydów przed zagładą. Gut na początku lat 40. XX wieku została skierowana do pracy jako pomoc kuchenna w niemieckim hotelu garnizonowym w Radomiu, nadzorowanym przez majora Wehrmachtu Eduarda Ruegemera. Gdy Ruegemer został przeniesiony do Tarnopola, zabrał ze sobą Gut i jej siostrę Janinę. W Tarnopolu siostry miały prowadzić przyfabryczny hotel i kantynę. Nazistowski oficer w pewnym momencie wprowadził się do własnej willi, a Gut została zatrudniona jako osobista służba domowa. To właśnie w willi Ruegemera Polka ukrywała Żydów, uratowanych z tarnopolskiego getta.

"Przysięga Ireny" jest adaptacją broadwayowskiej sztuki Dana Gordona (współscenarzysty takich filmów jak: "Wyatt Earp", "Pasażer 57", "Morderstwo pierwszego stopnia" czy "Huragan"). W filmie zagrali: Sophie Nelisse, Dougray Scott, Andrzej Seweryn, Eliza Rycembel, Maciej Nawrocki, Aleksandar Milicevic, Tomasz Tyndyk oraz Nela Maciejewska.

W sekcji TIFF Docs pojawił się głośny film dokumentalny Macieja Hameli "Skąd dokąd", będący zapisem podróży grupy Ukraińców, zmuszonych z końcem lutego 2022 roku atakiem Rosji do porzucenia dotychczasowego życia. Grupa ta wsiada do vana, którego kierowcą jest sam Hamela. Razem przemierzają tysiące kilometrów w nieznaną przyszłość.

"Skąd dokąd" - dokument Polaka o pomocy Ukraińcom na festiwalu w Cannes. "Na początku byłem wolontariuszem"
"Skąd dokąd" - dokument Polaka o pomocy Ukraińcom na festiwalu w Cannes. "Na początku byłem wolontariuszem"Ewelina Witenberg/Fakty po Południu TVN24

Reżyserski debiut Kasi Smutniak

Również w sekcji TIFF Docs swoją światową premierę będzie mieć pełnometrażowy film dokumentalny "Mur" w reżyserii Kasi Smutniak. Pochodząca z Polski aktorka, która robi godną podziwu karierę we Włoszech, debiutuje w roli reżyserki oraz współscenarzystki filmu dokumentalnego.

"Na potrzeby swojego debiutanckiego filmu, aktorka i również filmowczyni Kasia Smutniak, udała się do zakazanej strefy w Polsce, aby zwrócić uwagę na politykę graniczną swojej ojczyzny oraz kryzysu uchodźczego w Unii Europejskiej" - czytamy w opisie na stronie toronckiego festiwalu. 

"Utrzymany w konwencji thrillera film Smutniak pokazuje, że niektóre mury są niewidzialne, nie do pokonania i tworzone po to, by arbitralnie dzielić ludzi na tych, którzy zasługują na współczucie, i tych, którzy nie. (...) Odważne śledztwo Smutniak jest wstrząsającą, a zarazem czytelną refleksją na temat hipokryzji Europy" - oceniono w opisie.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto potrwa do 17 września.

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

"Tak po ludzku wam powiem, że za śmierć policjanta odpowiada nie jego interweniujący kolega, tylko bandzior z maczetą" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk, odnosząc się do tragicznej w skutkach interwencji służb w Warszawie. Premier zastrzegł przy tym, że "nie jest sędzią" i nie on "wyda wyrok". Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński przekazał natomiast, że szef tego resortu Tomasz Siemoniak rozmawiał z Komendantem Głównym Policji "na temat dzisiejszego tragicznego zdarzenia z udziałem funkcjonariuszy".

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

Dowódca zgrupowania wojsk rosyjskich "Południe" generał Giennadij Anaszkin został zdymisjonowany z powodu nieprawdziwych doniesień o zajęciu kilku miejscowości na wschodzie Ukrainy - podały w sobotę niezależne portale rosyjskie, powołując się na rosyjskich blogerów wojskowych.

Media: dymisja rosyjskiego dowódcy zgrupowania wojsk "Południe"

Media: dymisja rosyjskiego dowódcy zgrupowania wojsk "Południe"

Źródło:
PAP

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku trudnych warunków atmosferycznych, jakie przyniosła burza Bert na Wyspy Brytyjskie. W Wielkiej Brytanii obowiązuje sto alertów przed powodziami i podtopieniami, dziesiątki tysięcy domów nie ma dostępu do prądu. Lokalne służby informują o utrudnieniach w ruchu kolejowym i autobusowym.

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Met Office, BBC, The Guardian

Na farmie wiatrowej w okolicach miejscowości Sulechówko (woj. zachodniopomorskie) spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka. Wcześniej miejsce pożaru przez prawie siedem godzin zabezpieczali strażacy, bo tylko do tego mogły ograniczać się ich działania. - Ze wstępnych oględzin wynikało, że mogło dojść do wyładowania atmosferycznego - poinformował rzecznik PSP w Sławnie mł. kpt. Mariusz Sieciński.

Spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka

Spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Według włoskiego ministra obrony Guido Crosetto Władimir Putin nie chce rozszerzać wojny z Ukrainą na inne kraje. Tak skomentował w sobotę groźby przywódcy Rosji kierowane wobec Zachodu. W poniedziałek we Włoszech rozpocznie się spotkanie szefów dyplomacji państw G7. Wojna w Ukrainie ma być jednym z głównym tematów.

"Putin nie ma żadnego interesu ani woli, by rozszerzyć wojnę na inne kraje"

"Putin nie ma żadnego interesu ani woli, by rozszerzyć wojnę na inne kraje"

Źródło:
PAP

Ludzki błąd doprowadził do śmierci młodego goryla nizinnego w ogrodzie zoologicznym Calgary Zoo w kanadyjskim stanie Alberta. Dwuletnia samiczka o imieniu Eyare zmarła w wyniku urazów głowy.

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

Źródło:
CNN

Odchodzący prezydent Stanów Zjednoczonych nie krył wzruszenia, kiedy w czasie pożegnalnej kolacji dla pracowników Białego Domu jego małżonka Jill wymieniała jego osiągnięcia. Oceniła, że cztery lata jego prezydentury były czymś, co "zapiera dech w piersiach".

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Źródło:
tvn24.pl

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

Olek urodził się zupełnie zdrowy. Kiedy miał sześć lat w jego życiu wydarzała się ogromna tragedia, która sprawiła, że do końca życia będzie wymagał kosztownej rehabilitacji. "Uwaga!" TVN oraz Fundacja TVN prowadzą wspólną akcję pomocy chorym dzieciom.

"Zobaczyłem wtopione części jego ubranka w ciało". Dziewięcioletni Olek potrzebuje pomocy

"Zobaczyłem wtopione części jego ubranka w ciało". Dziewięcioletni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Uwaga! TVN

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24

IMGW ostrzega przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. W nocy w części Polski spodziewane są oblodzenia i opady marznące, niebezpieczeństwo może nieść również silny wiatr. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

W nocy uważajmy na drogach. Ostrzeżenia IMGW

W nocy uważajmy na drogach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium