Oto dwudziestka najlepszych aktorów roku - tak zdecydowała Amerykańska Akademia Filmowa, przyznając im nominacje do Oscarów 2013. Wśród nich znaleźli się stali bywalcy gali - od Helen Hunt po Roberta de Niro. Ale są też nowicjuszki: 9-letnia Quvenzhané Wallis z USA i Francuzka Emmanuelle Riva, która w wieku 86 lat szansę na Oscara ma po raz pierwszy w życiu.
- Mam je gdzieś. To g....! - tak o Oscarach powiedział niedawno Joaquin Phoenix. - Nie wierzę w to i nie chcę być tego częścią. Bycie dla wszystkich miłym, oczarowywanie ich i zbieranie komplementów jest obrzydliwe. To zawsze było przeciwko mojej naturze.
39-letni aktor zaznaczył również, że czas, w którym nominowano go za rolę w "Spacerze po linie", był jednym z najgorszych w jego życiu. - Sztuka powinna bronić się sama i nie potrzebne jej nagrody - dodał.
Z powodu kontrowersji, które wywołały te słowa, wszyscy przekreślili jego trzecią szansę na Oscara - tym razem za "Mistrza" (pierwszy raz nominowano go za rolę w "Gladiatorze", drugi - za film "Spacer po linie", gdzie brawurowo wcielił się w postać muzyka country, Johnny'ego Casha). Mylono się, bo członkom Amerykańskiej Akademii Filmowej starczyło jednak odwagi, by dostrzec wybitną kreację bardzo niepokornego aktora w jego najnowszym filmie.
"Akademia uwielbia takie historie"
Listę nominacji do najważniejszej nagrody filmowej dla aktorów pierwszoplanowych uzupełnia zdecydowany faworyt Daniel Day-Lewis ("Lincoln"), który prezentuje rzadki we współczesnym Hollywood typ aktorstwa: posiada imponujący dorobek sceniczny, a zarazem uchodzi za gwiazdę filmową. Porównywany jest niekiedy do młodego Laurence'a Oliviera.
Udało mu się uniknąć przypisania do jednego typu ról - grywa różnorodne postaci, występując zarówno w filmach kostiumowych, jak i w dramatach społecznych. Akademia Filmowa też go lubi: dwukrotnie nagrodziła go statuetką za najlepsze role pierwszoplanowe w filmie "Moja lewa stopa" w 1990 roku i w 2008 za "Aż poleje się krew"; ponadto dwukrotnie nominowała go do tej nagrody.
Konkurencją dla 55-latka jest rozśpiewany Australijczyk Hugh Jackman, który zagrał w "Nędznikach" tak dobrze, że nawet w tych najbardziej krytycznych recenzjach musicalu dziennikarze zwracali uwagę na znakomitą rolę 45-letniego Jackmana. Jest też odchodzący od swojego wizerunku z "Kac Vegas" Bradley Cooper ("Poradnik pozytywnego myślenia"). Media piszą o nim tak: "To kolejny hollywoodzki gwiazdor, który udowodnił, że jest również znakomitym aktorem. Akademia uwielbia takie historie".
Najmniejsze szanse na statuetkę zdaje się mieć Denzel Washington ("Lot"). Choć jest jednym z ulubieńców Akademii, która przyznała mu dwa Oscary, z czego ten za "Dzień próby" dał mu jednocześnie tytuł drugiego czarnoskórego aktora w historii - po Sidneyu Poitier - który otrzymał go za rolę pierwszoplanową. 59-latek jest też rekordzistą pod względem liczby nominacji do Nagrody Akademii Filmowej zdobytych przez Afroamerykanina - zyskując pięć.
Najmłodsza walczy z najstarszą w historii
Wśród najlepszych aktorek pierwszoplanowych mamy dwa oscarowe rekordy. Nominację otrzymała najstarsza z nominowanych dotąd w tej kategorii - 86-letnia Emmanuelle Riva za "Miłość" oraz najmłodsza - 9-letnia Quvenzhané Wallis za "Bestie z południowych krain". Poza tym bez sensacji, bowiem pozostałe nominacje otrzymały faworytki.
Za to w kategorii aktorek drugoplanowych niespodzianka: nominację otrzymała Jackie Weaver za "Poradnik pozytywnego myślenia". Reszta to pewniaki: dwukrotna laureatka Oscara Sally Field, laureatka Oscara Helen Hunt, wcześniej nominowana trzykrotnie Amy Adams oraz nominowana raz Anne Hathaway.
Elita geriatryków?
U panów w tej samej kategorii ciekawostką jest wiek nominowanych: cała piątka jest w mocno zaawansowanym wieku. Alan Arkin ma 79 lat ("Operacja Argo"), Robert de Niro to 70-latek ("Poradnik pozytywnego myślenia"), Tommy Lee Jones ma 67 lat ("Lincoln"), Christoph Waltz 57 ("Django"), a najmłodszy z nich 46 - Philip Seymour Hoffman ("Mistrz"). Nie dziwi, że złośliwie tę kategorię nazywa się "elitą geriatryków".
To jednak nic w porównaniu z ubiegłorocznymi Oscarami - 83-letni wówczas Christopher Plummer stał się najstarszym aktorem kiedykolwiek uhonorowanym Oscarem.
- Muszę coś wyznać. Gdy byłem dzieckiem już przygotowywałem sobie mowę. To było tak dawno temu, że zapomniałem, co mam powiedzieć - żartował ze sceny na temat swojego wieku, odbierając statuetkę.
Nominacje aktorskie do Oscarów 2013
Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Bradley Cooper ("Poradnik pozytywnego myślenia") Hugh Jackman ("Nędznicy") Daniel Day Lewis ("Lincoln") Joaquin Phoenix ("Mistrz") Denzel Washington ("Lot") Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Jessica Chastain ("Wróg numer jeden") Jennifer Lawrence ("Poradnik pozytywnego myślenia") Emmanuelle Riva ("Miłość") Quvenzhané Wallis ("Bestie z południowych krain") Naomi Watts ("Niemożliwe") Najlepsza aktorka drugoplanowa: Amy Adams ("Mistrz") Sally Field ("Lincoln") Anne Hathaway ("Les Miserables. Nędznicy") Helen Hunt ("Sesje") Jacki Weaver ("Poradnik pozytywnego myślenia") Najlepszy aktor drugoplanowy: Alan Arkin ("Operacja Argo") Robert de Niro ("Poradnik pozytywnego myślenia") Tommy Lee Jones ("Lincoln") Philip Seymour Hoffman ("Mistrz") Christoph Waltz ("Django")
Autor: Agnieszka Kowalska/ja//kdj / Źródło: tvn24.pl