Cannes 2023. Polskie akcenty, najciekawsze tytuły tegorocznego programu

Źródło:
tvn24.pl
"As It Was" reż. Damian Kocur, Anastazja Soloniewicz
"As It Was" reż. Damian Kocur, Anastazja Soloniewicz
Festival de Cannes
"As It Was" reż. Damian Kocur, Anastazja SoloniewiczFestival de Cannes

Festiwal Filmowy Cannes 2023 ruszy oficjalnie w poniedziałek. W oficjalnym programie znalazło się wiele nowych tytułów, o których bez wątpienia będzie głośno. Anderson, Scorsese, Hausner, Loach, Haynes, Almodóvar czy Rohrwacher to niektóre nazwiska twórców i twórczyń, którzy na Lazurowym Wybrzeżu zaprezentują swoje najnowsze filmy.

Festiwal Filmowy w Cannes w swojej 76-letniej historii stał się jednym z pięciu najważniejszych tego typu wydarzeń na świecie. Sama Złota Palma - najważniejsza nagroda Konkursu Głównego - powszechnie uznawana jest za filmowy odpowiedni Literackiej Nagrody Nobla i jest najbardziej prestiżowym laurem w świecie kina. W ubiegłym roku sięgnął po nią Ruben Östlund, twórca "W trójkącie". Tym samym trafił do elitarnego grona dwukrotnych zwycięzców canneńskiego Konkursu Głównego.

Szwedzki reżyser i scenarzysta wraca w tym roku do Cannes jako przewodniczący jury Konkursu Głównego. Wraz z nim filmy ocenią: francuska reżyserka Julia Ducournau (zdobywczyni Złotej Palmy z 2021 roku), amerykański aktor i reżyser Paul Dano, amerykańska aktorka i reżyserka Brie Larson, francuski aktor Denis Menochet, zambijsko-walijska scenarzystka i reżyserka Rungano Nyoni, francusko-afgański reżyser i scenarzysta Atiq Rahimi, argentyński reżyser i scenarzysta Damian Szifron oraz marokańska reżyserka i aktorka Maryam Touzani. 

Ruben Östlund: optymistycznie patrzę na możliwości, jakie daje kino
Ruben Östlund: optymistycznie patrzę na możliwości, jakie daje kino (wideo z 16.12.2022)tvn24.pl

Cannes 2023. Polskie akcenty

W tegorocznym wyścigu o Złotą Palmę udział bierze 21 tytułów. Wśród nich nie ma filmów wyreżyserowanych przez Polaków bądź Polki. Warto jednak zauważyć, że na tej liście znalazł się najnowszy film Jonathana Glazera "The Zone of Interest", który jest luźną ekranizacją powieści Martina Amisa o tym samym tytule. To pierwszy pełnometrażowy film fabularny Glazera od 10 lat, czyli od słynnego "Pod skórą" ze Scarlett Johansson w roli głównej. "The Zone of Interest" jest koprodukcją amerykańsko-brytyjsko-polską, a w gronie producentów znaleźli się między innymi Ewa Puszczyńska, Bartek Rainski i Magdalena Malisz. Autorem zdjęć jest dwukrotnie nominowany do Oscara Łukasz Żal. Za kostiumy odpowiadała Małgorzata Karpiuk, a za scenografię - Joanna Kuś i Katarzyna Sikora.

"The Zone of Interest" reż. Jonathan Glazer©Courtesy of A24/Mica Levi/Festival de Cannes

W walce o Złotą Palmę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych natomiast udział bierze polsko-ukraiński "As It Was" w reżyserii Damiana Kocura i Anastazji Soloniewicz. Polski twórca jest również autorem zdjęć oraz zmontował 15-minutową opowieść. Natomiast w prestiżowej sekcji równoległej do oficjalnego programu festiwalu - La Semaine de la Critique (Tydzień Krytyków) - w konkursie filmów krótkometrażowych znalazł się polski "Krokodyl" w reżyserii Dawida Bodzaka.

"As It Was" reż. Damian Kocur i Anastazja Soloniewicz© Damian Kocur/ Festival de Cannes

Cannes 2023. Najciekawiej zapowiadające się filmy

Tegoroczny program canneńskiego festiwalu robi ogromne wrażenie, głównie za sprawą najnowszych filmów autorstwa wybitnych przedstawicieli światowej kinematografii. Ale nie tylko. Ogromne zainteresowanie wzbudza pełnometrażowy debiut fabularny senegalsko-francuskiej filmowczyni Ramaty-Toulaye Sy "Banel & Adama". Zazwyczaj filmy debiutantów kwalifikowane są do sekcji konkursowej Un Certain Regard. Sy, która w poprzednich latach zwróciła na siebie filmami krótkimi, określana jest jako jedna z najciekawszych autorek kina afrykańskiego. Warto dodać, że Sy jest dopiero drugą czarnoskórą reżyserką - po Mati Diop w 2019 roku - której film znalazł się w wyścigu o Złotą Palmę.

"Banel & Adama" reż. Ramata-Toulaye Sy
"Banel & Adama" reż. Ramata-Toulaye SyFestival de Cannes

Na które canneńskie tytuły warto jeszcze zwrócić uwagę? Oto kilka podpowiedzi.

"Killers of the Flower Moon" Martina Scorsese

Jeden z najwybitniejszych żyjących filmowców świata - Martin Scorsese - w ramach sekcji Poza Konkursem zaprezentuje swój najnowszy film fabularny określany już przez niektórych krytyków jako "dzieło epickie". Trzygodzinny western kryminalny "Killers of the Flower Moon" jest adaptacją bestsellerowego reportażu książkowego Davida Granna z 2017 roku. Nad scenariuszem Scorsese pracował wspólnie z Erikiem Rothem - zdobywcą Oscara za scenariusz do "Forresta Gumpa". Po raz pierwszy słynny reżyser do wspólnego filmu zaprosił swoich dwóch ulubionych aktorów: Leonarda DiCaprio (siódmy wspólny film) oraz Roberta De Niro (11. wspólny film). Ponadto w obsadzie znaleźli się: Jesse Plemons, Lily Gladstone, Brendan Fraser i John Lithgow.

"Killers of the Flower Moon" opowiada o serii morderstw dokonanych w pierwszych dekadach XX wieku na członkach rdzennego plemienia Osage na terenach stanu Oklahoma. Fabuła koncentruje się na latach 20. XX wieku, gdy grany przez Plemonsa agent FBI próbuje rozwikłać sprawę tajemniczych zbrodni, dokonywanych po tym, jak okazało się, że plemię otrzymało tereny bogate w złoża ropy naftowej.

"Killers of the Flower Moon" reż. Martin ScorseseFestival de Cannes

"Asteroid City" w reżyserii Wesa Andersona

Dla miłośników i miłośniczek filmów Wesa Andersona to będzie ekscytujący rok. Na Francuskiej Riwierze jeden z najwybitniejszych twórców kina autorskiego zaprezentuje "Asteroid City", jedenastą w karierze pełnometrażową fabułę. Jednak jak informuje serwis IMDb, jeszcze w tym roku planowana jest premiera jego kolejnego filmu "The Wonderful Story of Henry Sugar" na podstawie książki Roalda Dahla "Zdumiewająca historia Henry'ego Sugara". To drugi film Andersona po "Fantastycznym Panu Lisie", będącym adaptacją prozy Dahla.

"Asteroid City" reż. Wes AndersonFestival de Cannes

"Asteroid City" to efekt piątej już współpracy scenopisarskiej Andersona z Romanem Coppolą. Siedmiokrotnie nominowany do Oscara reżyser tym razem przenosi widownię do fikcyjnego amerykańskiego miasteczka, położonego gdzieś na pustynnym pustkowiu. To tu w 1955 roku odbywa się konwencja Junior Stargazer (Młodych Astronomów), która gromadzi uczniów i rodziców z całego kraju. W samym środku pustkowia przyglądają się nocnemu niebu, próbując wypatrzyć coś nowego. Chociaż najważniejszą częścią konwencji jest rywalizacja młodych naukowców i naukowczyń, to jest to również okazja do odpoczynku. A jako to u Andersona bywa, nie zabraknie elementów komediowych, dramatycznych i miłosnych. Sam reżyser w jednym z wywiadów zapowiedział, że "Asteroid City" to "poetycka medytacja nad wartością życia".

Twórca takich klasyków jak "Podwodne życie ze Stevem Zissou", "Pociąg do Darjeeling", "Kochankowie z Księżyca" czy "Grand Budapest Hotel" po raz kolejny zgromadził imponującą obsadę. W filmie zobaczymy między innymi gwiazdy i gwiazdorów, którzy regularnie grają u Andersona, jak: Tilda Swinton, Edward Norton, Liev Schreiber, Willem Dafoe, Adrien Brody czy Jason Schwartzman. Ale to nie wszyscy. W "Asteroid City" po raz pierwszy u Andersona zagrali Tom Hanks, Margot Robbie czy Scarlett Johansson (jest to jej pierwszy aktorski film Andersona, wcześniej użyczyła głosu jednej z postaci w "Wyspie psów"). 

"Asteroid City" reż. Wes AndersonFestival de Cannes

"May/December" Todda Haynesa

Todd Haynes to kolejny "ulubieniec" canneńskiego festiwalu, który regularnie pokazuje swoje filmy premierowo na Lazurowym Wybrzeżu - chociaż nie zawsze w Konkursie Głównym. Twórca słynnej już "Carol" z Cate Blanchett i Rooney Marą czy "The Velvet Underground", tym razem ma szansę na Złotą Palmę z romansem "May/December", w którym główne role zagrały Julianne Moore i Natalie Portman.

"May/December" jest opowieścią o skomplikowanych relacjach międzyludzkich. Gracie Atherton-Yu (Julianne Moore) wraz ze znacznie starszym od niej mężem Joem (gwiazdor "Riverdale" Charles Melton) układają swoje życie na nowo po tym, gdy ich bliźniaki wyjeżdżają na studia. Gracie i Joe 20 lat wcześniej stali się bohaterami tabloidowego romansu, który rozpalał wyobraźnię całego kraju. Do ich domu na południowym wybrzeżu przyjeżdża Elizabeth (Natalie Portman) - niezbyt doświadczona aktorka hollywoodzka. Elizabeth w ten sposób chce lepiej zrozumieć Gracie, którą ma zagrać w nowym filmie, opowiadającym o romansie sprzed lat. Wraz z jej przyjazdem relacje rodzinne Gracie szybko zaczynają nabierać zupełnie innych kształtów. 

Haynes, który wcześniej w Cannes zdobył między innymi nagrodę za najlepszy wkład artystyczny (za "Idola" z 1998 roku) oraz Queer Palm za "Carol" (2015 r.), jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu wymieniany jest wśród faworytów do najważniejszych nagród. 

"May/December" reż. Todd Haynes©May December Productions 2022 LLC/Festival de Cannes

"La chimera" w reżyserii Alice Rohrwacher

Warto wspomnieć, że do tegorocznego Konkursu Głównego wybrano aż siedem filmów wyreżyserowanych przez kobiety. Oznacza to, że te tytuły stanowią dokładnie 30 procent kandydatów do Złotej Palmy. Wśród nich znalazł się komediodramat Alice Rohrwacher "La Chimera" z Isabellą Rossellini, Joshem O'Connorem oraz Albą Rohrwacher (siostra reżyserki i współautorka scenariusza) w rolach głównych. Nie trzeba skrupulatnie śledzić europejskiej kinematografii, żeby kojarzyć nazwisko Rohrwacher. Jedna z najciekawszych i najbardziej oryginalnych włoskich filmowczyń po raz pierwszy w Konkursie Głównym pojawiła się w 2014 roku z filmem obyczajowym "Cuda". Otrzymała wówczas drugą co do ważności nagrodę konkursu - Wielką Nagrodę Jury. Powróciła do Cannes w 2018 roku i nagrodzona została za scenariusz do "Szczęśliwego Lazzaro". W tym roku zdobyła swoją pierwszą oscarową nominację za nakręcony wspólnie z Alfonsem Cuaronem krótkometrażowy film "Uczniaki".

"La chimera" - jak sama autorka zapowiedziała - wieńczy jej filmowy tryptyk ("Cuda" i "Szczęśliwy Lazzaro"), w którym podejmuje kwestię współczesnej tożsamości Włoch i rozliczenia się kraju z przeszłością. Swoją najnowszą fabułę Rohrwacher osadza w latach 80. XX wieku w środowisku bogatych złodziei archeologicznych, zwanych po włosku "tomboroli" - czyli złodziejami grobów. Arthur (O’Connor) to młody brytyjski archeolog, który uwikłany został w działalność międzynarodowej szajki złodziei, handlujących etruskimi artefaktami. Na ekranie zobaczymy również Isabellę Rossellini w roli emerytowanej śpiewaczki operowej.

"La chimera" reż. Alice RohrwacherFestival de Cannes

"Club Zero" w reżyserii Jessiki Hausner

Pochodząca z artystycznej rodziny Austriaczka Jessica Hausner zwróciła na siebie uwagę w 2001 roku, gdy w sekcji Un Certain Regard pojawiła się z debiutancką pełnometrażową fabułą "Lovely Rita". W tej samej sekcji powracała do Cannes jeszcze dwukrotnie: w 2004 roku ("Hotel") oraz w 2014 ("Szalona miłość"). W canneńskim Konkursie Głównym debiutowała w 2019 roku z "Kwiatem szczęścia". Grająca w nim główną rolę Emily Beecham otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki.

Psychologiczny thriller "Club Zero" to druga w dorobku Hausner fabuła anglojęzyczna. Jak wyznała w jednym z wywiadów, jest to opowieść dotycząca zaburzeń odżywiania i zachowań żywieniowych. W głównej roli pojawia się Mia Wasikowska, która gra młodą nauczycielkę Ms Novak. Kobieta w jednej z elitarnych szkół nawiązuje - jak się później okaże - niebezpieczną i silną więź z pięciorgiem uczniów. Ms Novak miała teoretycznie poprowadzić "lekcję świadomego jedzenia", jednak okazuje się, że przekonuje swoich podopiecznych do radykalnego ograniczenia spożywanego pokarmu, przełamywania norm społecznych oraz zbuntowania się przeciw rodzicom. Gdy pozostali nauczyciele oraz rodzice orientują się, jaki wpływ na młodych ludzi ma Ms Novak, okazuje się, że może być za późno.

"Club Zero" reż. Jessica HausnerFestival de Cannes

"Extraña forma de vida" Pedro Almodóvara

Na koniec, chociaż dla wielu będzie to wisienka na torcie tegorocznego programu, najnowszy krótki metraż hiszpańskiego klasyka. Pedro Almodóvar po raz kolejny udowadnia, że jak mało kto potrafi wzbudzić zainteresowanie. Nieważne czy kręci kolejną fabułę, czy powraca z filmem krótkim. Wystarczy wspomnieć "Ludzki głos" z 2020 roku - czyli półgodzinny aktorski popis Tildy Swinton.

"Extraña forma de vida" reż. Pedro Almodóvar ©El Deseo fot. Iglesias Mas/Festival de Cannes

Najnowszy jego film "Extraña forma de vida" pojawi się w Cannes pojawi się w ramach pokazów specjalnych. Zdobył już nominację do Queer Palm, czyli nagrody dla najlepszego filmu o tematyce związanej ze społecznością LGBTQ+. O czym jest? Wystarczy napisać, że jest to queerowy western z Ethanem Hawke'em i Pedrem Pascalem w rolach głównych.

"Extraña forma de vida" reż. Pedro Almodóvar
"Extraña forma de vida" reż. Pedro Almodóvar Festival de Cannes

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ©May December Productions 2022 LLC/Festival de Cannes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Dziesiątki tysięcy ludzi ponownie protestowały w Tbilisi przeciwko forsowanej przez rząd ustawie o zagranicznych agentach, której projekt poprzedniego dnia przeszedł drugie czytanie w parlamencie. Policja użyła gazu i zatrzymała kilka osób - podała agencja AFP.

W Gruzji trwają protesty przeciw ustawie o "obcych wpływach"

W Gruzji trwają protesty przeciw ustawie o "obcych wpływach"

Źródło:
PAP

Dziś obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Szef MSZ Radosław Sikorski leci na trzydniową wizytę do Waszyngtonu. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja.

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Viktor Orban jest koniem trojańskim Władimira Putina w Unii Europejskiej. A Mateusz Morawiecki - przepraszam, że to mówię - ale zachowuje się jak "pożyteczny idiota" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł. Odniósł się ten sposób do relacji byłego polskiego premiera i szefa węgierskiego rządu. Polityk mówił też, że Andrzej Duda nie wybierze polskiego komisarza w Unii Europejskiej po wyborach 9 czerwca, bo te kompetencje ma rząd.

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Źródło:
TVN24

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24