Kultura i styl

Kultura i styl

Rekordowo "krwawy" Woodstock

Ponad 1200 osób. Aż tyle może uratować krew zebrana podczas akcji krwiodawstwa na Przystanku Woodstock. W ciągu trzech dni pracy mobilny punkt krwiodawstwa pobrał krew od ponad 2 tysięcy osób. To swoisty rekord kraju.

Jopek o tym, jak Warszawa "się sypnęła, wkopała"

"Kupa gruzu. Gruziku. Wapna. Tynku. Trzciny. Drzazg. Cegieł. Gzymsów. (...) Warszawa się zdradziła ze wszystkich sekretów" - śpiewa Anna Maria Jopek. Brzmi znajomo? Tymi chaotycznymi słowami, strzępami zdań i wykrzyknikami relacjonował upadek swojego miasta Miron Białoszewski w "Pamiętniku z Powstania Warszawskiego".

Relacja na żywo z Powstania

Przeżyli 63 dni Powstania Warszawskiego, razem trafili do obozu jenieckiego i na gorąco spisali wspomnienia. "Notatkę z przebiegu działań powstańczych Zgrupowania Radosław" znalazł przypadkiem syn jednego z autorów 60 lat później. Przedstawiamy fragmenty relacji z Powstania oczami jego żołnierzy.

"Opis nieuchronnej klęski. Dzień po dniu"

- To jest opis zbliżania się ku klęsce, opis nieuchronnej katastrofy i agonii. To była dla mnie rozdzierająca lektura – mówi dziennikarz TVN24 Maciej Wierzyński. Jego ojciec walczył w Powstaniu Warszawskim i w obozie jenieckim napisał relację z 63 dni walk.

Polski sukces na francuskich deskach

Polska sztuka doceniona nad Sekwaną. W samych superlatywach francuskie media rozpisują się o spektaklu "(A)pollonia" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. To jeden z czterech najlepszych przedstawień zakończonego właśnie festiwalu w Awinionie - zachwyca się dziennik "Le Monde".

Coetzee dostanie trzeciego Bookera?

Znamy już listę nominowanych do prestiżowej nagrody Bookera. Są na niej debiutanci i gwiazdy, a wśród nich znani w Polsce John Maxwell Coetzee (autor m.in. powieści "Hańba") czy Antonia Byatt (autorka "Opętania"). Jury było pod sporym wrażeniem - po przeczytaniu ponad 130 pozycji przyznają, że powieść ma się bardzo dobrze.

Najazd Wikingów na Łódź

Dzicy Wikingowie, rzymscy legioniści i słowiańscy wojowie już po raz trzeci najechali Łódź. Można się od nich nauczyć m.in. jak strzelać z łuku, rzucać włócznią oraz dowiedzieć, w jaki sposób dawniej wytapiano żelazo, czy bito monety. W mieście stanęła Łódzka Wioska Historyczna.

Wszystko na sprzedaż?

Kto nie marzył kiedyś, by mieć prawdziwego Misia Uszatka, czy fragment obcego z Archiwum X? Teraz jest szansa, aby stać się właścicielem wymarzonego rekwizytu filmowego: w Hollywood trwa bowiem wyprzedaż. A i w Polsce znajdzie się niejedna okazja.

Warszawiacy pamiętają 1944

Zagrali dla Warszawy, bo pamiętają historię stolicy i ofiarę jej mieszkańców w Powstaniu Warszawskim. Niezwykłego koncertu, na którym na nowo zabrzmiały wiersze Tadeusza Gajcego, wysłuchało ponad 7 tysięcy osób.

Bach nie tylko dla melomanów

Koncertem utworów Heinricha Schutza w wykonaniu śpiewaków z zespołu "Cantus Polonicus" rozpoczął się w sobotę w Świdnicy na Dolnym Śląsku X Festiwal Bachowski. Podczas trwającej do 2 sierpnia imprezy odbędzie się jedenaście koncertów w wykonaniu zespołów z Polski i zagranicy.

Gajcy rozbrzmi w Parku Wolności

Wiersze Tadeusza Gajcego rozbrzmieją w sobotni wieczór w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego. Na wyjątkowym koncercie piosenek z tekstami z utworów powstańca, zagrają m.in. Armia, Dezerter i Pogodno.

Nowy "Janosik": seks, miłość i okrucieństwo

Agnieszka Holland wraz ze swoją córką Katarzyną Adamik kończą prace nad filmem „Janosik. Prawdziwa historia“. Najpopularniejszy bohater ludowy, znany z tego, że dawał biednym, a odbierał bogatym, w nowej ekranizacji ma być „prawdziwą historią Janosika, a nie baśniowo-mityczną legendą”.

Kościkiewicz zatańczy

Plejada odkrywa drugie nazwisko gwiazdy, którą we wrześniu zobaczymy w tanecznym show! jest nią jeden z liderów grupy De Mono Marek Kościkiewicz.

Harry Potter i Zmęczenie Materiału

Najbardziej dochodowy czarodziej globalnego box office'u znów bierze różdżkę do ręki. Tym razem oprócz ocalenia świata i Quidditcha interesują go też dziewczyny. "Harry Potter i Książę Półkrwi", choć nierówny, za długi i z wyraźną zadyszką, kasy kin już zaczarował.

Niech krasnal robi swoje "Heil Hitler"

Otoczony złą sławą krasnal z galerii sztuki w Norymberdze może dalej pozdrawiać hitlerowskim gestem, zadecydowała prokuratura. Powód? Krasnal jest parodią systemu nazistowskiego i jako taki może pozostać eksponatem.

Bitwa pod Grunwaldem - święto historii i komercji

Bitwa pod Grunwaldem nie jest tylko zamkniętą stroną w podręczniku historii. Dla tysięcy osób to całoroczne przygotowania i ważna część życia. Na polach koło Stębarku co roku odtwarzane są wydarzenia z czasów, gdy Krzyżacy zagrażali Królestwu Polskiemu.

Patriotyzm to nie jest ślepe uczucie

– Nienawiść, choć jest łatwo wytłumaczalna, nie jest usprawiedliwiona. Barbarzyński nacjonalizm, który zakłada nienawiść do innych nacji nie jest patriotyzmem – mówił prof. Leszek Kołakowski w rozmowie z Barbarą Skargą, profesorem filozofii.

Bartoszewski wspomina Kołakowskiego

Odejście Leszka Kołakowskiego od marksizmu to efekt dojrzewania – tak uważa prof. Władysław Bartoszewski, b. szef MSZ, historyk. – Przeprowadził analizę naukową, tego co poznał. Jego prace oznaczały dla wielu ludzi koniec złudzeń. Był przeciw totalizmowi, okrucieństwom komunizmu – przypomniał prof. Władysław Bartoszewski w programie "24 Godziny".

Dwaj przyjaciele o polskich losach po wojnie

Filozoficzne spojrzenie na polską trudną przeszłość wojenną i powojenną. - Jak ocenić historycznie 1945 rok. Czy to był zniewolenie, czy wyzwolenie – pytał słynny filozof, Leszek Kołakowski w rozmowie z Władysławem Bartoszewskim, niegdyś więźniem Auschwitz, żołnierzem AK, uczestnikiem powstania warszawskiego.

Znów pokonaliśmy Krzyżaków!

Tradycyjna msza w obozie Wielkiego Mistrza, "Bogurodzica" z dziarskich gardeł polskiej jazdy i czujne wyczekiwanie poprzedziły starcie na polach Grunwaldu. W 599 lat po tryumfie wojsk króla Władysława Jagiełły nad Krzyżakami i ich poplecznikami - znowu wygraliśmy.

Ostatni film z Zapasiewiczem 31 lipca

Ostatni film z udziałem Zbigniewa Zapasiewicza już niedługo na ekranach polskich kin. "Rewizyta" będzie miała swoją premierę 31 lipca na festiwalu filmowym "Era Nowe Horyzonty" we Wrocławiu. Reżyserem filmu jest Krzysztof Zanussi.

O przyjaźni, brokułach i zaufaniu

- Przed bliskimi i przyjaciółmi nie musimy udawać, że jesteśmy doskonali, że jesteśmy tym, czym nie jesteśmy. Pewien stopień szczerości jest warunkiem przyjaźni - mówił w rozmowie z Agnieszką Holland profesor Leszek Kołakowski. Kolejne odcinki z cyklu "Rozmowy z mistrzem" przypominamy na portalu tvn24.pl.

Rozmowy z mistrzem - raz jeszcze w tvn24.pl

To nie były zwykłe wywiady. "Rozmowy z mistrzem" to bardzo osobisty cykl spotkań profesora Leszka Kołakowskiego ze znanymi polskimi osobistościami, a jednocześnie przyjaciółmi filozofa. O patriotyzmie, przyjaźni, władzy i religii - z Agnieszką Holland, Władysławem Bartoszewskim, Adamem Michnikiem. Cykl będzie można obejrzeć w tvn24.pl - już w najbliższy weekend.

Leszek Kołakowski nie żyje

Wybitny polski filozof profesor Leszek Kołakowski nie żyje. Miał 82 lata. Zmarł w piątek w szpitalu w Oksfordzie.

"Określenie filozof uważał za obelżywe"

- To był niezwykle dobry człowiek - wspomina zmarłego dziś prof. Leszka Kołakowskiego Zbigniew Mentzel z "Tygodnika Powszechnego". A kolega zmarłego po fachu prof. Tadeusz Gadacz dodaje: - Był najbardziej rozpoznawanym polskim myślicielem i filozofem na świecie.

Grunwald – cisza przed burzą

Namioty już rozbite, pola wypełniają się białogłowymi i rycerzami. Wszyscy przyjechali po to, by odtworzyć słynną bitwę i obozowisko sprzed prawie sześciu wieków, z której relację znajdziecie na portalu tvn24.pl.

Jak oni strzelają

Minuta czterdzieści. Równo tyle czasu Johnowi Dillingerowi zajmowało obrabowanie banku. Johnny'emu Deppowi potrzeba niewiele więcej, żeby przekonać widza, że warto kupić bilet na "Wrogów publicznych". Stylowy, inteligentny kryminał Michaela Manna już w kinach.

"Hardkor 44 ma wciskać widza w fotel"

- To ma być skrzyżowanie "Parszywej 12" z "Obcym - decydujące starcie", a wszystko w stylistyce "300" - zapowiada Tomasz Bagiński. - Ma wciskać widza w fotel - precyzuje dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. "Hardkor 44" ma pokazać zupełnie inną historię walki o stolicę.

McCartney rozgrzał Wielkie Jabłko

Tysiące nowojorczyków na Times Square słuchało wyjątkowego koncertu Paula McCartneya. Ex-Beatles zagrał na dachu Ed Sullivan Theater, w którym wziął udział w popularnym show Davida Lettermana.