Kultura i styl

Kultura i styl

"Janosik" wraca z Iraku

Metroseksualny Janosik, naturalistycznie pokazane seks i przemoc i zero góralskiej gwary - najnowsza wersja legendy o polsko-słowackim Robin Hoodzie to nie jest klasyczne kino spod znaku kierpców i ciupagi. I choć dla fanów Marka Perepeczki film Agnieszki Holland i Kasi Adamik może być mocno zaskakujący, warto porównać obie produkcje.

Stonesi: Watts zostaje

"Wbrew sfabrykowanej historii z małej strony muzycznej w Australii, perkusista Charlie Watts nie odszedł z The Rolling Stones" - napisał rzecznik zespołu Fran Curtis. Oświadczenie wydał po środowej publikacji australijskiego portalu Undercover, który twierdził, że Watts pożegnał się z Mickiem Jaggerem i resztą dinozaurów rock and rolla.

Tajne komplety jawne jak nigdy

Ławki w jawny, bezczelny sposób rozmieszczone będą po całym skwerze Wizytek w Warszawie. Dekonspirują się również wykładowcy: Agata Passent, Tomasz Sianecki, Przemek Truściński, Jan Lityński. Po 70 latach nie zmieniło się jedno: chcą ocalić pamięć przed zapomnieniem.

Muzyka zburzyła polsko-ukraińską granicę

Lokalne specjały, tradycyjne stroje, dyskusja o wspólnych problemach i ostra muzyka - w malowniczym Kryłowie nad Bugiem zakończyły się trzecie Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa, na których wspólnie bawili się Polacy i Ukraińcy.

Jak zginął generał?

Czy Władysław Sikorski zginął w katastrofie samolotu? Czy może został zamordowany?  Na te pytania stara się odpowiedzieć film i serial „Generał: zamach na Gibraltarze”.

Madonna, czyli Estera pod ścianą płaczu

Madonna odwiedziła w nocy z niedzieli na poniedziałek Ścianę Płaczu w Jerozolimie. Fani i fotoreporterzy wołali do niej, gdy wysiadała z limuzyny: "Ester, Ester!". Gwiazda, jako entuzjastka kabały, przyjęła bowiem w 2004 roku właśnie to hebrajskie imię. Madonna weźmie udział w sympozjum na temat kabały.

"Zajdle" rozdane

"Światy Dantego" Anny Kańtoch i "Kameleon" Rafała Kosika zostały uznane najlepszymi utworami w dziedzinie fantastyki. Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla zostały wręczone podczas Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki - "Polcon 2009".

Noel Gallagher zostawia brata w Oasis

Gitarzysta, kompozytor i autor tekstów piosenek Noel Gallagher oświadczył, że opuszcza zespół Oasis. Powiedział, że nie może już dłużej pracować ze swoim bratem Liamem, wokalistą grupy.

Polka zagra u boku Bonda?

Polka zagra u boku najsłynniejszego agenta świata. To pewne - pisze "Super Express". Nazywa się Joanna Ignaczewska, ma 25 lat i do tej pory grała głównie w polskich serialach. Teraz jednak ma szansę na międzynarodową karierę.

Spróbuje przełamać "Klątwę Bolszoj"

W ponad 220-letniej historii słynnej szkoły baletowej Teatru Bolszoj uczyły się w niej jedynie trzy Brytyjki, a żadna z nich nie przeszła nawet pierwszego roku nauki. Teraz przed szansą przełamania "Klątwy Bolszoj" stanie Natalie Carter, 16-letnia mieszkanka Watfordu.

Bob Dylan nakarmi milion rodzin na święta

13 października pojawi się w sklepach świąteczna płyta Boba Dylana zatytułowana "Christmas in the Heart" (Święta w sercu). Zyski z jej sprzedaży artysta przekaże na rzecz walczącej w głodem organizacji Feeding America.

Radiohead porwało Poznań

40 tysięcy widzów w Poznaniu i niesamowity koncert. Radiohead po raz drugi zagrali w Polsce. Kiedy występowali tu poprzednim razem w 1994 byli grupą jednego przeboju. Dziś są określani mianem zespołu, który zmienił oblicze muzyki rockowej. Radiohead nie zawiodło fanów - koncert trwał ponad dwie godziny.

Ekologiczny koncert Radiohead

Już we wtorek wieczorem Radiohead zagrają w Polsce. Brytyjska grupa rockowa, słynąca z dbałości o środowisko naturalne przyjechała na koncert do Poznania. Występ muzyków jest częścią akcji "Poznań dla Ziemi".

Nergal nie zabije pudelka

Album grającego ekstremalnie ciężką muzykę Behemotha trafił na prestiżową listę magazynu "Billboard". Polskiemu wykonawcy nie udało się to nigdy wcześniej, choć lista ta publikowana jest od 50 lat. - Jak tam trafiliśmy? Polecieliśmy samolotem - żartuje Adam Darski, lider zespołu.

Gwiazdy śpiewały Niemena

Wspólnie odśpiewany przez gwiazdy polskiej muzyki "Dziwny jest ten świat" zakończył 46. Sopot Festival. Niedzielny koncert poświęcony był przebojom Czesława Niemena, a śpiewali je m.in, Stanisław Soyka, Kayah czy Maria Peszek.

Piękności wyśpiewały słowiki w Sopocie

Gabriela Cilmi z Australii została nagrodzona Bursztynowym Słowikiem podczas 46. Międzynarodowego Sopot Festival 2009 za piosenkę "Sweet About Me". Słowika Publiczności dostała niemiecka wokalistka Oceana, która zaśpiewała piosenkę "Cry Cry".

Ostatnie miesiące życia Jacksona na ekskluzywnych pokazach

Film oparty na ostatnich próbach Michaela Jacksona przed powrotem na scenę gotowy będzie za dwa miesiące. Pod koniec października - jak zapewnił były choreograf gwiazdora Kenny Ortega - fani "króla popa" ujrzą swojego idola takiego, jakim go jeszcze nie widzieli.

BBC sfilmuje historię kryzysu

Od nich wszystko się zaczęło i dla wielu pozostaną symbolem światowego kryzysu. Chociaż od dawna nie chodzą już po ziemskim padole, firmowana ich nazwiskiem instytucja doczeka się filmu na swój temat. Ale bracia Lehman raczej nie byliby z tego dumni.

Metal dla Wałęsy

Częstochowskie rymy i kakofonia przesterowanych gitar, a wszystko ku chwale legendy "Solidarności". Holy Smoke, mało znana kapela "metalowa" z Pomorza, na 20 rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku nagrała specjalny utwór poświęcony Lechowi Wałęsie. We wtorek "muzycy" spotkają się z bohaterem swojej piosenki.

Krupa zatańczy z gwiazdami

Znana na całym świecie modelka polskiego pochodzenia Joanna Krupa wystąpi w najnowszej edycji "Tańca z Gwiazdami". Piękna modelka pojawi się w amerykańskiej wersji show.

Legenda gitary nie żyje

Les Paul - jeden z najbardziej szanowanych gitarzystów w historii muzyki i ojciec gitary elektrycznej – zmarł 12-ego sierpnia. Powodem śmierci była niewydolność oddechowa, spowodowana wieloletnim zapaleniem płuc.

Pięć lat bez Miłosza

Nazywany m.in. "poetą myśli trudnej" i "filarem polskiej kultury" Czesław Miłosz - wybitny poeta, pisarz i eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla - zmarł dokładnie pięć lat temu, 14 sierpnia.

Scena czeka na Madonnę

Scena i zaplecze są gotowe - ogłasza organizator i czeka na resztę sprzętu, który przyjedzie z Madonną. Artystka już w sobotę da koncert na warszawskim Bemowie. Dzień później będzie obchodzić 51. urodziny.

Czterej pancerni i Biedroneczka

Jeden czołg, czterech pancernych i zero polityki w polsko-czeskiej komedii Jacka Głomba „Operacja Dunaj”. Maciej Stuhr i Zbigniew Zamachowski przekonują się, że lepiej uprawiać miłość, nie wojnę, a czeskie piwo dobre jest na wszystko. – Chciałem zrobić film dla ludzi, nie dla salonów – deklaruje reżyser w rozmowie z tvn24.pl.

Cel: Mona Lisa. "Broń": kubek

Portret kobiety o najsłynniejszym uśmiechu świata Mona Lisy został celem ataku. Pewna Rosjanka podczas wizyty w Luwrze rzuciła w obraz kubkiem. Na szczęście otoczone szczelną szklaną osłoną dzieło Leonarda da Vinci nie ucierpiało.

Na tych materacach relaks murowany

Choć runął już niemal dwadzieścia lat temu, wciąż pobudza wyobraźnię - i inspiruje. Trzy niemieckie projektantki wpadły na pomysł stworzenia materacy, inspirowanych samym murem berlińskim i malunkami z różnych jego sekcji.

Feta na cześć zdjęcia The Beatles

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych okładek płyt w historii muzyki. Zdjęcie z "Abbey Road" nieśmiertelnych The Beatles kończy 40 lat. Z tej okazji w Londynie - właśnie na Abbey Road - świętowały setki fanów zespołu.

"Półkowniki", rosyjska klasyka i reszta

Już po raz dziesiąty Zwierzyniec zaprasza kinomanów na Letnią Akademię Filmową. Przez dziesięć dni z sześciu kinach będzie można zobaczyć ponad trzysta filmów, a wśród nich polskie "półkowniki", rosyjska klasyka i cykl "Pociągi przeznaczenia".