Kultura i styl

Kultura i styl

Zmarł Claude Lévi-Strauss

Ojciec strukturalizmu i twórca nowoczesnej antropologii nie żyje. W wieku prawie 101 lat zmarł Claude Lévi-Strauss.

"Rewers" – historia o duchowym zwycięstwie

Czarna komedia z mistrzowsko wmontowanymi archiwalnymi zdjęciami Warszawy - "Rewers", debiutancki film Borysa Lankosza, laureata tegorocznego Złotego Lwa w Gdyni, ma już za sobą oficjalną premierę. 13 listopada obraz wejdzie do kin.

Gibson ma dziecko z byłą dziewczyną Bonda

53-letni Mel Gibson po raz ósmy został ojcem. Matką nowonarodzonej dziewczynki jest rosyjska przyjaciółka Australijczyka 39-letnia Oksana Grigoriewa, był dziewczyna jednego z odtwórców roli Jamesa Bonda, Timothy Daltona.

Cassandra Wilson znów rozbuja Warszawę

Cassandra Wilson, jedna z najwybitniejszych wokalistek jazzowych, zdobywczyni dwóch nagród Grammy, po raz kolejny przyjeżdża do Polski. Już 3 listopada artystka zaśpiewa w warszawskim hotelu Hilton w ramach cyklu Era Jazzu.

Easy Rider ma raka

Amerykański aktor Dennis Hopper ma raka prostaty i odwołuje wszystkie występy, by skoncentrować się na leczeniu - powiedział manager artysty Sam Maydew.

Paryż świętuje urodziny "Asterixa"

Niski, wąsaty, gdy wypije - silny jak armia. Bohater słynnej francuskiej serii komiksów, Asterix, oraz jego kompani w czwartek obchodzą 50-te urodziny. W najpopularniejszych miejscach stolicy Francji pojawiły się z tej okazji gigantyczne rzeźby i obrazy przypominające o przygodach pewnej galijskiej wioski, która nigdy nie została zdobyta przez Cezara.

Czaszka i dziecko na plaży

Nawet pół miliona zwiedzających spodziewają się ugościć organizatorzy niezwykłej wystawy rzeźby w Australii. Prace artystów stoją wprost na plaży.

Sapkowski: lepsza kradzież mp3 niż portfela babci

Obrażanie się na internetowe piractwo jest równie skuteczne jak obrażanie się na deszcz - uważa Andrzej Sapkowski. Piratów rozumie, bo - jego zdaniem - 50 złotych za płytę z muzyką to sporo. - Nie powinny kosztować więcej niż 15 złotych - ocenia pisarz. Audiobook z jedną z jego powieści, który niedawno trafił do sklepów, kosztuje... 59.

Nowa "Ania z Zielonego Wzgórza": Gilbert to drań

Zdrada, nieślubne dzieci, zemsta i morderstwo, a wszystko w historii o "Ani z Zielonego Wzgórza". To nie tarantinowska ekranizacja klasyki dziewczęcej literatury, tylko tematy ostatniej, odnalezionej po prawie 70 latach powieści Lucy Maud Montgomery.

Val Kilmer zrelacjonuje wojnę w Gruzji

Val Kilmer przyjechał do Gruzji. Będzie dziennikarzem i zrelacjonuje wojnę z Rosją. To nie żart, tylko kolejna odsłona obsady nowej holywoodzkiej produkcji o militarnym sporze Rosji i Gruzji o Abchazję i Osetię Płd.

Wokalni czarodzieje w stolicy

Take 6 - jedna z najbardziej znanych i utytułowanych grup wokalnych na świecie, zdobywca 10 nagród Grammy, po raz kolejny przyjeżdża do Polski. Zespół już 30 października da koncert w warszawskiej Sali Kongresowej.

Grali dla Milesa

Rok 2009 dla miłośników jazzu jest wyjątkowy. 50 lat temu ukazał się bowiem jeden z najważniejszych albumów jazzu, legendarny "Kind of Blue" Milesa Davisa. Rocznicę muzycznie uczcili znakomici jazzmani podczas 51 Jazz Jamboree. A 4 listopada kolejny koncert "Tribute to Miles Davies" z Marcusem Millerem, Waynem Shorterem i jedynym żyjącym muzykiem ze składu "Kind of Blue", Jimmim Cobbem.

Dom Bergmana na muzeum

Norweski archeolog i biznesmen Hans Gude Gudesen, który kupił dom Ingmara Bergmana na wyspie nieopodal Gotlandii, zamierza stworzyć tam centrum sztuki. Przedsiębiorca uzyskał na to zgodę rodziny reżysera - poinformowały w piątek szwedzkie media.

Hollywood o wojnie w Gruzji

Reżyser "Szklanej Pułapki 2" opowie o zeszłorocznej wojnie Rosji z Gruzją. Zdjęcia już ruszyły, we wtorek w Tbilisi będzie kręcona scena wiecu, na którym był obecny także Lech Kaczyński - podaje gruziński portal Civil.ge. Micheila Saakaszwilego zagra Andy Garcia, nie wiadomo, kto - i czy w ogóle - wystąpi w roli polskiego prezydenta.

Portret polskiego konformizmu

Po wielu latach przerwy w twórczości pełnometrażowej, Janusz Morgenstern przedstawia film "Mniejsze zło". To historia młodego pisarza w czasach peerelowskiej Polski. Film jest swobodną adaptacją książki Janusza Andermana pod tytułem "Cały czas". Pisarz i współautor scenariusza pokazuje bohatera będącego mutacją obywatela Piszczyka i Nikodema Dyzmy.

Witold rozniesie Krzyżaków pod Żalgirisem

Nie Polacy, a Litwini i Białorusini, i nie pod Grunwaldem, a Żalgrisem - tak zwycięstwo nad Krzyżakami będzie wyglądać w wydaniu litewsko-białoruskim. Film pokazujący ich wersję bitwy będzie kosztować 6 milionów dolarów - donosi "Gazeta Wyborcza".

Ewa Ewart - walczy, buduje relacje, tworzy poruszające filmy

Czuję się wspaniale. To dla mnie szczególna nagroda, bo wszystko zaczęło się w Polsce - mówiła Ewa Ewart tuż po otrzymaniu nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dziennikarka otrzymała wyróżnienie za cykl "Dokumenty Ewy Ewart" prezentowany jesienią 2008 roku na antenie telewizji TVN24.

"Popiełuszko" w Rzymie. Łzy i owacje

Podczas nadzwyczajnego pokazu filmu "Popiełuszko" w reżyserii Rafała Wieczyńskiego na festiwalu filmowym w Rzymie atmosfera była niezwykle podniosła. Seans zakończyły owacje i łzy widzów.

"Lourdes" wzięło Warszawę

100 tysięcy złotych i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego zdobył film "Lourdes", poświęcony słynnemu sanktuarium maryjnemu, celowi pielgrzymek z całego świata. Prestiżowa nagroda FIPRESCI, przyznawana przez Międzynarodową Federację Krytyki Filmowej, trafiła w nasze ręce. Otrzymał ją "Rewers" Borysa Lankosza. Do rozdania na 25. WFF została już tylko nagroda publiczności. Przeczytaj podsumowanie festiwalu w tvn24.pl.

Bagińskiego bieg w 3D

Tomasz Bagiński nie raz dowodził, że jest w awangardzie cyfrowych technologii stosowanych na potrzeby kina. Teraz jednak - dosłownie - wybiega przed szereg polskich filmowców. Jako pierwszy polski reżyser, wraz z zespołem ze studia Platige Image, nakręcił krótkometrażową produkcję w trzech wymiarach.

Wielka czarna dziura polskiego artysty

Do tej pory zaledwie dziewięciu artystów dostąpiło zaszczytu wystawienia swojej pracy w wielkiej Turbine Hall galerii sztuki Tate Modern w Londynie. Polak Mirosław Bałka jest dziesiąty.

Król pop śpiewa po śmierci

W poniedziałek nad ranem na stronie Michaela Jacksona pojawił się nowy utwór. "This Is It", bo tak się nazywa, jest pierwszą piosenką wydaną po śmierci artysty.

Najsłynniejszy Edgar w końcu pochowany z honorami

Za życia nikt nie widział w nim wielkiego pisarza. Zmarł jeszcze bardziej niedoceniony - samotny i nieszczęśliwy. Po 160 latach od śmierci Edgar Allan Poe będzie miał drugi, ale za to pierwszy przyzwoity pochówek - donosi BBC.

Zmarł członek słynnego boysbandu

Stephen Gately miał zaledwie 17 lat, gdy - jako członek boysbandu Boyzone - stał się idolem nastolatek. W sobotę w wieku 33 lat zmarł na Majorce.

Manu Chao gra dla Che

Manu Chao gra na Kubie. W rytm przebojów znanego z lewicowych sympatii piosenkarza bawią się setki Kubańczyków, a koncerty dedykowane są Che Guevarze.

Rusza Warszawski Festiwal Filmowy

Sezon na ogórki dawno już za nami, teraz czas na solidną dawkę kultury. Setki filmów z 57. krajów będzie można zobaczyć na rozpoczynającym się w piątek 25. Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Asteriksowi stuknęła 50-tka

Najsłynniejszy z Galów - Asteriks obchodzi w tym roku 50. urodziny. W prezencie dla fanów ukaże się kolejna, jubileuszowa część przygód bohatera, słynnej francuskiej serii komiksów. Niespodzianek z okazji okrągłej rocznicy przygotowano jednak o wiele więcej.

Noblistka: Nie chciałabym zostać publicznie rozszarpana

Nie jestem żadną gwiazdą i nie chciałabym zostać publicznie rozszarpana. Wolę pracować tak, jak zwykle, w ciszy - jeszcze wczoraj mówiła Herta Mueller. Dziś głośno jest o niej na całym świecie, bo Niemka rumuńskiego pochodzenia została laureatką literackiej nagrody Nobla.

"Ojciec był w NSDAP, matka w sowieckich łagrach"

- Chciałabym wiedzieć, na czym polegała siła przyciągania nazizmu, skoro mój własny ojciec znalazł się w NSDAP - mówiła w wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" w 2004 r. Herta Mueller, tegoroczna laureatka literackiej nagrody Nobla.