Zabytkowa wieża wodna stanie się na jeden wieczór latarnią morską, a okolice nadszybia zabytkowej kopalni – plażą z atrakcjami. To tylko niektóre z 335 propozycji tegorocznej Industriady, która odbędzie się w 24 miejscowościach woj. śląskiego 14 czerwca.
Industriada to organizowane od pięciu lat przez samorząd regionu święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Coroczna jednodniowa impreza wypełniona jest koncertami, wystawami, zawodami, prezentacjami, wykładami, degustacjami, pokazami i - niekiedy - nauką obsługi starych maszyn, a także konkursami z nagrodami i zabawami dla dzieci.
Industriada jest jedynym cyklicznym wydarzeniem, które odbywa się i cieszy popularnością we wszystkich subregionach woj. śląskiego.
Zabrze chce dostępu do morza
Wśród rozrywkowych akcentów tegorocznej Industriady będą imprezy organizowane w kilku miejscach w Zabrzu, pod hasłem: "Zabrze żąda dostępu do morza".
Na powierzchni zabytkowej kopalni Guido ok. 700 ton piasku utworzy plażę z palmami, hawajskim barem, leżakami, torem wodnym do surfowania (z rozpędu) oraz siatkówką plażową (plaża będzie dostępna przez całe wakacje).
Po zmroku niebo nad miastem przetną promienie z monumentalnej dawnej wieży wodnej przy ul. Sienkiewicza, która na ten wieczór stanie się latarnią morską.
Wodne atrakcje
Zabrzański port zostanie tego dnia zaaranżowany przy wylocie dawnej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, którą przed laty m.in. spławiano pod ziemią węgiel, a która w przyszłym roku powinna zostać udostępniona dla turystów w formie ponad dwukilometrowej podziemnej trasy.
Również w prywatnym Szybie Maciej w Zabrzu, pierwszym kopalnianym szybie w Polsce zamienionym w ujęcie wody, wieczorem odbędzie się widowisko poświęcone historii wody.
Choć woda nie jest motywem przewodnim tegorocznej Industriady (organizatorzy wskazują raczej na kulinarne akcenty imprezy), z tym żywiołem wiążą się też inne nietypowe wydarzenia święta. Przygotowują je m.in. Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach (np. widowisko "Wodowanie" czy happening "Oczyszczające Purgatorium") i Zabytkowa Stacja Wodociągowa Zawada w Karchowicach (wystrzały z rury, doświadczenia związane z wodą itp.).
Po raz pierwszy impreza zagości w Porcie Gliwickim – Marinie Gliwice. Wśród zabaw na wodzie i innych atrakcji związanych z rozpoczynającym tam swój bieg Kanałem Gliwickim ci, którzy zarezerwowali miejsca, będą mogli popływać drewnianym galarem odrzańskim (zbudowanym na wzór jednostek z XIX w.) lub doświadczyć śluzowania w łodziach motorowych.
Lokalne smakołyki
Wydarzenia Industriady będą też odbywały się po raz pierwszy w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach (m.in. zwiedzanie kompleksu dawnej kopalni Katowice, spektakl "Hommage to Gruba"), w chorzowskiej Hucie Królewskiej (m.in. prezentacja młota parowego z XIX w., który będzie eksponatem planowanego Muzeum Polskiego Hutnictwa w Chorzowie), przy dwóch wieżach wyciągowych dawnej kopalni Polska w Świętochłowicach (m.in. "szaberplac" na wzór dawnego targowiska oraz wieczorna iluminacja wież), a także w kompleksie dawnej fabryki Porcelana Śląska w Katowicach.
W Porcelanie zaplanowano główny kulinarny akcent Industriady. Pod hasłem "MENUfaktura" przygotowywany jest tam pierwszy w regionie miejski festiwal kulinarny, czyli organizowana przez pasjonatów impreza poświęcona oryginalnemu lokalnemu jedzeniu. Kulinarne atrakcje planowane są też m.in. przy kolonii robotniczej Ficinus w Rudzie Śląskiej (m.in. spotkania z kucharzem Michałem Kaczmarczykiem i warsztaty carvingowe, czyli rzeźbienia w owocach i warzywach) oraz gliwickiej Radiostacji (tworzenie słodkiego sushi, ozdabianie babeczek czy fabryka czekolady dla dzieci).
Dla dzieci przygotowano w tym roku wiele atrakcji, np. cykle zabaw i doświadczeń: "Mały konstruktor" (w Radzionkowie i Karchowicach), "Wynalazca z Gliwic" (w Czeladzi i Częstochowie) czy "Mała manufaktura" (w Katowicach i Pszczynie).
Wejdź do miejsc niedostępnych
Industriada może też być okazją do obejrzenia efektownych przemysłowych miejsc niedostępnych na co dzień (trzeba jednak wcześniej rezerwować wejściówki). W tym roku to np. zabytkowa, nieczynna już Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu, wieża wyciągowa kopalni Staszic w Katowicach czy walcownia ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej (w dawnej Hucie Katowice).
Komunikacją między atrakcjami
W tym roku zaplanowano rekordową liczbą 335 wydarzeń w 43 obiektach techniki, mieszczących się w 24 miejscowościach woj. śląskiego. Część z nich połączą 14 czerwca bezpłatne linie minibusowe. Tego dnia – po warunkiem wykorzystania specjalnych kuponów – będzie też można darmo jeździć Kolejami Śląskimi. Szczegóły na stronie internetowej industriada.pl.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: NS/mz / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Kopalnia Giudo