Kultura i styl

Kultura i styl

Mąż zmarłej aktorki znaleziony martwy

Mąż zmarłej w grudniu aktorki Brittany Murphy, scenarzysta Simon Monjack został znaleziony martwy w niedzielę w swoim domu w Hollywood Hills - pisze "LA Times". Przyczyna śmierci na razie nie jest znana - podała policja w Los Angeles.

Złota Palma w Cannes za film o duchach

„Wuj Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie życia” Apichatponga Weerasethakula zdobył tegoroczną Złotą Palmę festiwalu w Cannes. Nagrody za reżyserię i dla najlepszej aktorki poszły we francuskie ręce Mathieu Amalric i Juliette Binoche, a Palmę dla najlepszego aktora podzielili między sobą Javier Bardem i Elio Germano.

100 milionów dolarów za  zabawę w kowbojów

Zabawa w kowbojów i Indian jeszcze nigdy nie była tak droga. Najnowszy hit na rynku gier video pozwalający na wcielenie się w rolę rewolwerowca z Dzikiego Zachodu, kosztował ok. 100 mln dolarów. Zainwestowane w powstanie gry pieniądze szybko się jednak zwrócą, bo "Red Dead Redemption" sprzedaje się jak świeże bułeczki.

Splądruj Moskwę i  odbierz Hołd Pruski

Twórcy gier biorą się za polską historię. Rajdy Lisowczyków, szarże husarzy czy łupieżcze wyprawy Kozaków mają przyciągnąć graczy i wiernie oddać realia dawnych wieków. O najnowszej produkcji "Polskie Imperium: od Krzyżaków do Potopu", portal tvn24.pl rozmawiał z zaangażowanym w jej powstanie historykiem i pisarzem, Jackiem Komudą.

Bono w szpitalu. Nie wiadomo, co z trasą

Bono - lider grupy U2 trafił w piątek do szpitala w Monachium - podała oficjalna strona internetowa zespołu U2.com. Muzyk dostał kontuzji kręgosłupa podczas przygotowań do trasy koncertowej zespołu i musiał przejść operację. Nie wiadomo, kiedy wyjdzie ze szpitala.

Jan Wejchert uhonorowany Superwiktorem

Jan Wejchert, zmarły w październiku założyciel Grupy ITI, został uhonorowany w piątek specjalnym Superwiktorem. Nagroda ta przyznawana jest za całokształt osiągnięć.

Ewart i Werner zgarnęły Wiktory

Dziennikarka TVN24 i TVN Anita Werner oraz dziennikarka Ewa Ewart znalazły się wśród laureatów jubileuszowej, 25. edycji Wiktorów. Nagrody te przyznawane są najbardziej popularnym osobowościom telewizyjnym. Specjalnego Superwiktora przyznano – pośmiertnie - Janowi Wejchertowi.

Pac-Manowi stuknęła 30-tka

Ile białych kropek znikło w jego paszczy, tego nie wie nikt. Pac-Man ma już 30. lat i wciąż niezaspokojony apetyt.

Alarm nie działał. Zniknęły obrazy za pół mld euro

Pięć obrazów: Picassa, Matisse'a, Braque'a, Legera i Modiglianiego, wartych ok. 500 mln euro, skradziono z Muzeum Sztuki Nowoczesnej Miasta Paryża. Złodzieje mieli ułatwione zadanie - według dziennika "Le Parisien", w placówce od dwóch miesięcy nie działał alarm.

Pogrzeb z pompą po ponad 500 latach

Pogrzeb po ponad pięciuset latach od śmierci. W Olsztynie rozpoczynają się trzydniowe uroczystości pogrzebowe wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika. W sobotę jego szczątki zostaną złożone we fromborskiej archikatedrze.

Sąd nie posłucha tekstów Pei

Peja nie będzie ścigany za nawoływanie do przemocy podczas koncertów. Dokładnie mówiąc chodzi o teksty piosenek rapera. Sąd Rejonowy w Lesznie (woj. wielkopolskie) podtrzymał w poniedziałek decyzję prokuratury.

"Norweska Bjork" zaśpiewa w stolicy później

Mari Boine, norweska wokalistka porównywana często do Bjork, zaśpiewa w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Początkowo jej koncert zaplanowany był na 17 maja, ale z powodu choroby artystki został przełożony na 7 czerwca.

Pierwszy laureat nagrody im. Kapuścińskiego

Jean Hatzfeld - autor książki "Strategia antylop" - został pierwszym laureatem Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. - To książka o trudnym pojednaniu po krwawej wojnie domowej w Ruandzie - powiedziała przewodnicząca jury nagrody, Małgorzata Szejnert.

Robin Hood zaśpiewał Jacksona

Gwiazdor Hollywood Russel Crowe, ku ogromnemu zdumieniu turystów i rzymian wystąpił w sobotę na Placu Hiszpańskim z krótkim koncertem. Towarzyszyła mu grupa Merry Men, złożona z aktorów grających w filmie Robin Hood, w którym Crowe wcielił się w tytułową rolę.

8 min. powstawało rok. Bagiński: To reklama naszej historii

- To jest taka trochę reklama naszej historii. Są w niej skróty, uproszczenia. Opiera się głównie na mocnych, wizualnie atrakcyjnych momentach - o "Animowanej historii Polski", 8-minutowym filmie stanowiącym jedną z atrakcji polskiego pawilonu na EXPO 2010 w Szanghaju, mówi w TVN24 jej reżyser, Tomasz Bagiński. I zdradza, że film ma duże szanse na premierę w internecie, a w 3D także w polskich kinach.

Giełdowe otwarcie Nocy Muzeów

Tegoroczną Noc Muzeów spędzić można na giełdzie. Parkiet warszawskiej GPW po raz pierwszy zostanie otwarty dla zwiedzających w najważniejszą muzealną imprezę roku. Zostanie dla nich otwarty, na co dzień niedostępny, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

Oto polskie zdjęcie roku

Zrobione w Lipinach na Górnym Śląsku zdjęcie Tomasza Tomaszewskiego zdobyło tytuł najlepszej polskiej fotografii prasowej w konkursie Grand Press Photo 2010. Zwycięska fotografia przedstawia dziewczynki, które obsypują się płatkami kwiatów pozostałymi na drodze po przejściu procesji Bożego Ciała.

Crowe i Blanchett: otwieramy Cannes

Pokaz „Robin Hooda” Ridleya Scotta otworzył 63. Festiwal Filmowy w Cannes. – Arogancko zmieniliśmy historię opowiadaną od tysiąca lat – stwierdził Russell Crowe. – W końcu, cholera, jesteśmy Australijczykami – dodała Cate Blanchett.

"Gwałt na wojnie jest bronią"

Zrobiły film o ofiarach gwałtów, potem przed kamerą posadziły gwałcicieli. - Oni nie urodzili się tacy. Ale wojna zmieniła ich w, jak sami mówią, zwierzęta - mówią bliźniaczki dokumentalistki Ilse i Femke van Velzen, które na Doc Review pokazały swój film "Gwałt na wojnie"

Krwawa zatoka delfinów

Tysiące delfinów ginie rokrocznie u wybrzeży Japonii. Są zabijane tradycyjnie, harpunami, przez miejscowych rybaków, a ich mięso trafia na japońskie stoły. Sfilmowali ich za pomocą szpiegowskiego sprzętu amerykańscy filmowcy. I dostali za to Oscara. "Zatokę delfinów" można obejrzeć na Planet Doc Review, a za dwa tygodnie w kinach.

"Po trupach do celu...". Figurski zaśpiewałby jeszcze raz

- Jeśli bym musiał, to powtórzyłbym tę piosenkę - w programie ''Teraz My!" o kontrowersyjnym utworze, w którym padają słowa "Po trupach do celu/każdy chce leżeć na Wawelu" mówi jego współautor Michał Figurski. Zaznacza jednak, że nie zgadza się z zarzutami o wyborczą agitację za PO. - Tym razem dobrałbym staranniej słowa, aby nie mogły być tak łatwo zmanipulowane. Tomasz Terlikowski natomiast nie ma wątpliwości, że przekaz piosenki "służył Bronisławowi Komorowskiemu" a ona sama "miała obrzydzić PiS".

Film ze Stenką i Pszoniakiem w Cannes

Francusko-polski film fabularny "Robert Mitchum nie żyje" z Danuta Stenką i Wojciechem Pszoniakiem zostanie zaprezentowany na tegorocznym festiwalu w Cannes. Film, wyreżyserowany przez dwóch Francuzów - Oliviera Babinet i Freda Kihna - zostanie pokazany w festiwalowej sekcji "Critic's Week".

"Cyckami i tyłkami można zniszczyć demokrację"

- Cyckami i tyłkami można zniszczyć demokrację – mówi reżyser Erik Gandini i nie żartuje. Półnagie panienki, wyżelowani młodzieńcy z sześciopakiem, podstarzali prezenterzy z uśmiechami rekinów, wszyscy radośnie celebrujący głupotę własną i cudzą rządzą masową wyobraźnią. Nie tylko we Włoszech.

Włączyć widzów do gry w serial

Centrum Nauki Kopernik uruchamia wehikuł czasu. Podczas projektu "Serial XIX-XXI", słynni artyści wraz publicznością cofną się w czasie o ponad sto lat. - Chcemy włączyć widzów do gry w nasz serial - mówi współtwórca koncepcji cyklu, Wojciech Faruga. Jego pierwszą część poprowadzi nominowany do Oscara polski dokumentalista Bartek Konopka. Wraz z publicznością zajrzy m.in. w historię pierwszych kamer, zbudowanych przez polskiego pioniera filmu - Kazimierza Prószyńskiego.

Startują dni dokumentu

Już w piątek po raz siódmy wystartuje w Warszawie Planete Doc Review. Najważniejszy festiwal filmu dokumentalnego w Polsce rozrasta się z roku na rok i awansuje do grona największych imprez kulturalnych w kraju. W tym roku uświetni go m.in. wizyta Wernera Herzoga, Nicolasa Philiberta i Alana Berlinera. Solą PDR będą jednak oczywiście filmy - w tym roku widzowie będą mogli obejrzeć ich ponad 150.

Rekordowy Picasso za 106 milionów

Pablo Picasso ponownie najdroższym artystą świata: jego obraz "Nagość na płycie rzeźbiarza" poszedł za ponad 106 miliona dolarów. Pobił tym samym rekord ustanowiony 6 lat temu także przez dzieło Picassa i tegoroczny wynik za rzeźbę Alberto Giacomettiego.

Wielki rock w wielkim mieście

Na półkach sklepów muzycznych pojawił się już kolejny album z serii "… & The City". Tym razem na trzech płytach znalazły się 42 przeboje klasyków rocka.

Na planie nowego "Zmierzchu"

To miejsce, do którego powinien się udać każdy fan wampirów. Volterra w Toskanii to miasto pijących krew stworzeń - i plan filmu kultowej sagi "Zmierzch".

Polański: Nie mogę dłużej milczeć

- Nie mogę dłużej milczeć, ponieważ Stany Zjednoczone nadal domagają się mojej ekstradycji bardziej, by rzucić mnie na pastwę światowych mediów, niż wydać wyrok w sprawie, w której osiągnięto porozumienie 33 lata temu - napisał reżyser Roman Polański w pierwszym od września ub. r., kiedy został aresztowany artykule skierowanym do opinii publicznej.

Gorillaz pokazali się w Londynie

Nie lada gratka dla fanów zespołu Gorillaz. Większość koncertów do tej pory grał "incognito". Na koncercie w Londynie zespół wyszedł na scenę nie kryjąc się za żadną kurtyną, przez którą zwykle przebijają sylwetki członków grupy.