Zasłużone Złote Lwy i seria dziwnych, krzywdzących werdyktów

Źródło:
tvn24.pl
Zakończył się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.  Laureatem Złotych Lwów został "The Silent Twins"
Zakończył się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Laureatem Złotych Lwów został "The Silent Twins"TVN24
wideo 2/4
Zakończył się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Laureatem Złotych Lwów został "The Silent Twins"TVN24

Tegoroczny 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przeszedł do historii. Nie licząc zasłużonych Złotych Lwów dla "Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej, w naszej pamięci pozostanie seria niezrozumiałych werdyktów jury, krzywdzących świetne filmy. Przede wszystkim chodzi o całkowite pominięcie jednego z piękniejszych tytułów gdyńskiej imprezy - debiutu "Chleb i sól" Damiana Kocura, czy obsypanie nagrodami, w tym za reżyserię, pozbawionego grama emocji obrazu Jacka Bławuta "Orzeł. Ostatni patrol" - pisze recenzentka tvn24.pl Justyna Kobus.

Dorota Pomykała o swojej roli w filmie "Kobieta na dachu"
Dorota Pomykała o swojej roli w filmie "Kobieta na dachu"TVN24

Werdykty jurorów w Gdyni bywają nieprzewidywalne i - pomijając najważniejszą z nagród, Złote Lwy dla najlepszego filmu - takie właśnie (po części) zafundowano nam i w tym roku.

Poziom wyrównany, dwa filmy się wyróżniały

Poziom filmów Konkursu Głównego był w bieżącym roku dość wyrównany, ale dwa tytuły górowały w widoczny sposób nad resztą, także w dziennikarskich rankingach. Mowa o zwycięskim obrazie Agnieszki Smoczyńskiej "Silent Twins" - realizacyjnie (i nie tylko), na światowym poziomie - oraz mądrym i nad wyraz dojrzałym debiucie Damiana Kocura "Chleb i sól".

Oba filmy wyróżniono już dzień wcześniej na tzw. Młodej Gali, gdzie przyznawane są w większości nagrody pozaregulaminowe. Film Kocura otrzymał najwięcej wyróżnień, w tym Nagrodę Dziennikarzy, i uważany był za jednego z faworytów. W zgodnej opinii krytyków i widzów nagrodzony w Wenecji w sekcji Horyzonty tytuł został bardzo przez jurorów skrzywdzony. Przy tym, choć opowiada o tym, do czego prowadzą nietolerancja i nakręcanie spirali uprzedzeń, nie budził żadnych kontrowersji. Nie było więc powodu, dla którego mógłby podzielić jury.

Brak jakiejkolwiek nagrody dla obrazu Kocura (nawet tę za debiut przyznano obrazowi ciekawemu, ale znacznie słabszemu - "Strzępy") jest kompletnie niezrozumiały. I mocno niesprawiedliwy.

"Chleb i sól" Damiana Kocura został skrzywdzony przez juryFPFF

Dramat społeczny, świat fantazji i musical. "Silent Twins"

O łączącym różne gatunki i konwencje, magicznym wręcz, obrazie Agnieszki Smoczyńskiej pisaliśmy niemal od momentu rozpoczęcia jego realizacji, która przypadła na trudny czas pandemii. Anglojęzyczny debiut reżyserki został przyjęty znakomicie w tym roku na festiwalu w Cannes. Prezentowany w konkursowej sekcji Un Certain Regard, doczekał się świetnych recenzji i dał początek międzynarodowej karierze reżyserki.

W Ameryce Smoczyńska znana była już wcześniej, za sprawą gigantycznego sukcesu "Cór dancingu. To właśnie je obejrzała Andrea Seigel, scenarzystka i producentka "Silent Twins", szukająca reżysera dla swojego projektu. Smoczyńska przyznała, że po lekturze scenariusza od razu poczuła więź z bohaterkami. I to widać na ekranie.

"Silent Twins" to historia czarnoskórych bliźniaczek, June i Jennifer Gibbons, które odmówiły kontaktu ze światem i porozumiewały się wyłącznie między sobą. Łączyła je niewiarygodnie silna więź, "jak gdyby była to jedna osoba w dwóch ciałach". Z czasem bliskość sióstr stała się dla nich toksyczna. Próba rozdzielenia dziewczyn doprowadziła do psychicznych zaburzeń u obu. Jako nastolatki dokonały świadomych aktów wandalizmu, co sprawiło, że umieszczono je na 11 lat w obarczonym złą sławą szpitalu psychiatrycznym Broadmoor, który zdemolował ich życie emocjonalne.

Agnieszka Smoczyńska opowiedziała tę historię z perspektywy sióstr, które z czasem stały się znane jako autorki książek i wierszy, spełnione artystki. Wpisała się w ich sposób myślenia i działania. Mimo, że ta historia oprócz książki doczekała się sztuki i filmu dokumentalnego, nikt dotąd nie spojrzał na siostry w ten sposób. I w tym w sporej mierze tkwi siła filmu Polki. Stworzyła niezwykły obraz balansujący na pograniczu kina społecznego i świata fantazji. Chwilami obraz nosi także elementy musicalu z piosenkami wykorzystującymi także teksty napisane przez bliźniaczki.

Doskonały realizacyjnie, perfekcyjny film Smoczyńskiej jest tak gęsty od znaczeń, że można go interpretować na wiele sposobów. Sama reżyserka mówi, że chciała przede wszystkim nakręcić obraz o potrzebie wolności i bliskości. "Silent Twins" to dzieło spełnione i kompletne, i zarazem inne od wszystkich tytułów, jakie obejrzeliśmy w gdyńskich konkursach. Oryginalność to zresztą kolejny wyróżnik twórczości polskiej reżyserki, która ze swadą przekracza gatunkowe ramy, tworząc własny, niepowtarzalny, coraz bardziej zapadający w pamięć styl.

Agnieszka Smoczyńska odebrała zasłużone Złote Lwy za obraz "Silent Twins"PAP

Dlaczego nie film Kocura, drodzy jurorzy?

Druga co do ważności nagroda festiwalu przypadła filmowi Michała Kwiecińskiego "Filip", będącemu adaptacją znanej powieści Leopolda Tyrmanda, którą pisarz uważał za najlepsze swoje dzieło. Kwieciński zrealizował obraz z szacunkiem dla literackiego pierwowzoru, z pietyzmem oddając realia epoki i tworząc film może pozbawiony oryginalności, ale z pewnością udany. "Filipa" ogląda się z zaciekawieniem, a w głównej roli oglądamy idealnie obsadzonego, świetnego Eryka Kulma.

Akcja rozpoczyna się w 1941 roku w warszawskim getcie. Filip, młody polski Żyd, ze swoją ukochaną przygotowują się do występu w kabarecie. Podczas premiery dochodzi do strzelaniny. Ginie między innymi Sara. Filipa spotykamy dwa lata później, gdy pracuje jako kelner w ekskluzywnym hotelu we Frankfurcie. Podaje się za Francuza. Jest cynikiem, który zrobi wszystko, żeby przeżyć i aby żyć w dobrobycie. Udaje mu się to, ale do czasu,

Obraz Kwiecińskiego przyjęto życzliwie w Gdyni, ale dłużyzny, aż proszące się o montażowe nożyczki, czynią go dalekim od perfekcji, jakiej wymaga się od dzieła nagradzanego Srebrnymi Lwami. Całośc opowiadana jest też "po bożemu", brakuje finezji, odrobiny wyrafinowania. Daleko mu do "Chleba i soli".

Kadr z filmu Michała Kwiecińskiego "Filip"FPFF

Czemu jurorzy ocenili go wyżej od wieloznacznego filmu Kocura, porywającego precyzją i dojrzałością, rzadką u debiutanta? Trudno zgadnąć. Spodziewano się raczej dla filmu nagrody aktorskiej dla świetnego Kulma za rolę Filipa, ale nie Srebrnych Lwów.

Nuda, panie, nic się nie dzieje

Jednak o ile film Kwiecińskiego naprawdę może się podobać, to już kompletnie niezrozumiałe, przyjęte ze zdumieniem, jest uhonorowanie za najlepszą reżyserię obrazu "Orzeł. Ostatni patrol". Sztandarowe dzieło telewizji rządowej, pokazane na otwarcie festiwalu, nie dość, że doczekało się wyjątkowo chłodnych recenzji, to w trakcie seansu spora część widzów opuściła salę. A to chyba mówi samo za siebie.

Mógł to być film pasjonujący. Opowiada bowiem osadzoną w 1940 roku historię ostatniej misji polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł, który został uznany za zaginiony. Okoliczności i przyczyn tego zdarzenia nigdy nie wyjaśniono.

Realizacyjnie Jacek Bławut, świetny dokumentalista, poradził sobie bez zarzutu. Zwłaszcza na męskiej części widowni zmagania okrętu z minami podwodnymi i okrętami wroga mogą zrobić wrażenie. Tylko co z tego, skoro dostaliśmy film martwy? Nie pomógł kwiat młodego, męskiego aktorstwa od Tomasza Ziętka po Mateusza Kościukiewicza. Śledzimy dramatyczne wydarzenia, i nic kompletnie nas to nie obchodzi. Żadnych emocji, interakcji między bohaterami. Patrzymy na młodych mężczyzn, których tragiczny los znamy z historii, i nie jesteśmy w stanie nim się przejąć.

Nic nie działa w tym filmie, nie ma choćby śladu napięcia. Aż się prosi o zacytowanie kultowego "Rejsu": "Nuda… Nic się nie dzieje, proszę pana. Nic. Dialogi niedobre… Bardzo niedobre dialogi są. W ogóle brak akcji jest. Nic się nie dzieje". I po tym wszystkim jury festiwalu nagradza film za najlepszą reżyserię, ignorując iskrzącą się emocjami produkcję, którą oklaskują widzowie .

Nie jest tajemnicą, że tylko od czasu do czasu konkursowe rywalizacje wygrywają rzeczywiście najlepsze dzieła - filmy, książki, spektakle, itd. Ale może najwyższa pora, to zmienić?

Dorota Pomykała odebrała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą w filmie Anny JadowskiejPAP

Kreacja, która zdarza się raz na wiele lat

Na otarcie łez możemy się pocieszać, że najbardziej bezdyskusyjna faworytka tego festiwalu, Dorota Pomykała w filmie "Kobieta na dachu", zgodnie z przewidywaniami odebrała nagrodę za najlepszą kobiecą rolę pierwszoplanową.

Krakowska artystka stworzyła kreację, która zdarza się raz na wiele lat. Z powodzeniem mogłaby stanąć do zawodów z najlepszymi rolami Meryl Streep czy Frances McDormand, bo to tego kalibru osiągnięcie. Aktorka odebrała już zresztą nagrodę na nowojorskiej Tribece, gdzie jej rywalką była m.in. Emma Thompson.

Wielka szkoda, że w innych, ważnych kategoriach gusty widzów i krytyków tak bardzo się rozminęły z gustami jurorów.

Autorka/Autor:Justyna Kobus

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Są pierwsze komentarze po wygranych przez skrajną prawicę wyborach parlamentarnych we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta Emmanuela Macrona i jego politycznej marki reformistycznego centryzmu. Jest to największa porażka liberalnej demokracji we Francji od czasu utworzenia Piątej Republiki w 1958 roku" - ocenił "Financial Times". Brytyjski dziennik dodał, że słaby wynik prezydenckiego ugrupowania może być spowodowany tym, że "dla milionów wyborców to sam Macron jest problemem".

Zjednoczenie Narodowe wygrywa wybory we Francji. Pierwsze reakcje i komentarze

Zjednoczenie Narodowe wygrywa wybory we Francji. Pierwsze reakcje i komentarze

Źródło:
PAP

Wielotysięczny tłum zebrał się w niedzielę wieczorem na paryskim placu Republiki i protestował przeciwko skrajnej prawicy. W nocy manifestacja rozlała się po ulicach francuskiej stolicy. Według sondażu exit poll Zjednoczenie Narodowe wygrało pierwszą turę wyborów.

Niespokojna powyborcza noc w Paryżu. Zamieszki na ulicach

Niespokojna powyborcza noc w Paryżu. Zamieszki na ulicach

Źródło:
Reuters, PAP

Zjednoczenie Narodowe zdobyło w pierwszej turze wyborów parlamentarnych we Francji 34 procent głosów - wynika z sondażu exit poll. Lewicowy Front Ludowy zajął drugie miejsce, uzyskując 29 procent. Podium zamyka obóz prezydenta Emmanuela Macrona, Razem dla Republiki zdobyło między 20,5 a 23 procent głosów.

Francuzi zagłosowali. Są sondażowe wyniki

Francuzi zagłosowali. Są sondażowe wyniki

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Tragiczny wypadek w Bilczycach w Małopolsce. Samochód osobowy wjechał w rowerzystkę przewożącą pięcioletnią córkę. 40-latka zginęła na miejscu, dziewczynka w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Dwie osoby podróżujące samochodem zostały zatrzymane.

Matka zginęła na miejscu. Jej pięcioletnia córka walczy o życie

Matka zginęła na miejscu. Jej pięcioletnia córka walczy o życie

Źródło:
tvn24.pl

Francuzi zagłosowali w wyborach parlamentarnych. W Małopolsce doszło do tragicznego wypadku, nie żyje matka, a córka walczy o życie. Polscy siatkarze zdobyli brązowy medal Ligi Narodów. Hiszpanie i Anglicy awansowali do ćwierćfinałów Euro 2024. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 1 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 1 lipca

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 1 lipca

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Pogoda na dziś. W poniedziałek 01.07 burze wystąpią w kilku regionach kraju, w całej Polsce natomiast należy spodziewać się przelotnych opadów deszczu. Zrobi się chłodniej.

Pogoda na dziś - poniedziałek 01.07. Dwa fronty nad Polską. Jeden może przynieść ulewy

Pogoda na dziś - poniedziałek 01.07. Dwa fronty nad Polską. Jeden może przynieść ulewy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przez Polskę w niedzielę przechodzą burze, które w niektórych miejscach są gwałtowne. Silny wiatr w pomorskim Uniechowie zerwał kilka dachów, a na jednej z posesji zniszczył stodołę. W wielkopolskiej Pile połamane zostały drzewa. W powiecie kłodzkim piorun trafił w dom jednorodzinny, przez co trzy osoby zostały poszkodowane. Burzom towarzyszy bardzo duży grad.

"Taki szum się zrobił, ciemno, że nie było widać nic". Poszkodowani, pozrywane dachy, wielkie gradziny

"Taki szum się zrobił, ciemno, że nie było widać nic". Poszkodowani, pozrywane dachy, wielkie gradziny

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Marine Le Pen, liderka Zjednoczenia Narodowego, skomentowała wyniki niedzielnej pierwszej tury wyborów parlamentarnych we Francji. - Francuzi jednoznacznie poświadczyli, że chcą coś zmienić - stwierdziła. Prezydent Emmanuel Macron przekazał, że potrzebne jest "demokratyczne i republikańskie" zjednoczenie przed drugą turą.

Marine Le Pen i Jordan Bardella zabierają głos

Marine Le Pen i Jordan Bardella zabierają głos

Źródło:
Reuters, PAP

Ulewy doprowadziły do lokalnych powodzi i lawin błotnych w Piemoncie i Dolinie Aosty na północnym zachodzie Włoch. W niedzielę straż pożarna uratowała rodzinę z małym dzieckiem, która utknęła w samochodzie pośród wzbierającej wody.

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Źródło:
PAP, Reuters, La Stampa, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 30.06 nad dużym obszarem Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Intensywnie pada deszcz, sypie grad, a wiatr bardzo mocno się rozpędza. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? W kilku regionach jest głośno od grzmotów

Gdzie jest burza? W kilku regionach jest głośno od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Rejon miejscowości Awdijiwka i Pokrowsk w obwodzie donieckim był w ostatnich dniach głównym celem rosyjskich działań zbrojnych w Ukrainie i prawdopodobnie pozostanie tak w najbliższym tygodniu - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

Brytyjski wywiad o "głównym celu rosyjskich wysiłków"

Brytyjski wywiad o "głównym celu rosyjskich wysiłków"

Źródło:
PAP

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Poszukiwania 19-latka, który zaginął w połowie czerwca na hiszpańskiej Teneryfie zostały zakończone - poinformowała w niedzielę policja. Ostatnim dniem akcji była sobota.

Koniec poszukiwań zaginionego na Teneryfie 19-latka. Sprawa "nadal otwarta"

Koniec poszukiwań zaginionego na Teneryfie 19-latka. Sprawa "nadal otwarta"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Ogień na polu pojawił się około południa w trakcie prac przy zbiorze zboża. Szybko się rozprzestrzeniał. W akcji gaśniczej, prócz kilkudziesięciu strażaków, brali udział rolnicy, którzy orając ziemię, odcinali płonące pole od pozostałego.

Pole ognia. Z dymem poszło 25 hektarów jęczmienia

Pole ognia. Z dymem poszło 25 hektarów jęczmienia

Źródło:
tvn24.pl

Niezapowiedziany sprawdzian kondycji strażaków skończył się interwencją medyczną. Sześciu z 11 ćwiczących źle się poczuło, dwóch z nich trafiło do szpitala. Są już w domu, a komenda wyjaśnia, co się stało.

Sprawdzali kondycję bojową strażaków. Połowa zasłabła, dwóch trafiło do szpitala

Sprawdzali kondycję bojową strażaków. Połowa zasłabła, dwóch trafiło do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

W Thionville w północno-wschodniej Francji doszło w nocy z soboty na niedzielę do strzelaniny. Miało to miejsce podczas przyjęcia weselnego. Trzech uzbrojonych mężczyzn otworzyło ogień w stronę gości. Jedna osoba zginęła, pięć zostało rannych, sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia. Według policji atak był formą wyrównania rachunków między handlarzami narkotyków.

Podjechali do gości weselnych i otworzyli ogień. Jedna osoba nie żyje, kilkoro rannych

Podjechali do gości weselnych i otworzyli ogień. Jedna osoba nie żyje, kilkoro rannych

Źródło:
AFP, RFI

Po upalnym weekendzie temperatura spadnie nawet o kilkanaście stopni. Jak pogoda czeka nas w pierwszej połowie lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Źródło:
tvnmeteo.pl

W wyniku ulew, które w minionych dniach nawiedziły stolicę Indii, zginęło co najmniej 11 osób - podała w niedzielę agencja informacyjna Reuters. Wśród ofiar są cztery osoby, które utonęły w zalanych przejściach podziemnych. W ciągu minionej doby z głównego lotniska w Nowym Delhi odwołano prawie 60 lotów.

Cztery osoby zginęły w przejściach podziemnych

Źródło:
Reuters, PAP, The New Indian Express

Szczęśliwym finałem zakończyły się poszukiwania zaginionej 25-latki spod Wyszkowa. Kobieta poinformowała rodzinę o tym, że wyjeżdża do Grecji do swojego partnera. Przez miesiąc nie było z nią kontaktu.

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Narkotyczna zemsta Chin. Fentanyl nie bierze się znikąd

Narkotyczna zemsta Chin. Fentanyl nie bierze się znikąd

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

Amerykańscy pianiści Christian Sands i Emmet Cohen to dwa największe nazwiska w programie tegorocznego Jazzu Na Starówce. Będzie też szeroka prezentacja polskiego jazzowego mainstreamu. Tradycyjnie nie zabraknie gości z Austrii i Włoch. Festiwal rozpoczyna się w przyszłym tygodniu.

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Król Zanzibaru" to dokument dostępny na platformie Max, opowiadający historię Polaka, który szybko rozwinął hotelowe imperium na afrykańskiej wyspie. W pewnym momencie jednak sieć zbankrutowała, a turyści zostali pozbawieni wakacji, zaś pracownicy pensji. - Grup oszukanych przez Wojtka było wiele - podkreślała we "Wstajesz i weekend" dziennikarka śledcza Agnieszką Szwajgier. O współpracy z Wojtkiem z Zanzibaru opowiadał również oszukany przez niego dziennikarz Żelisław Żyżyński.

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala Our Future Foundation, podczas której 22 nastolatków otrzymało stypendia, które mają im pomóc dostać się na najlepsze światowe uczelnie. W uroczystości wziął udział między innymi wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Warner Bros. Discovery.

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Źródło:
TVN24, PAP

Dwadzieścia książek reprezentujących różne gatunki literackie znalazło się na liście nominowanych do 28. edycji Nagrody Literackiej Nike, przyznawanej za najlepszą książkę roku. Finalistów poznamy na początku września.

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Źródło:
PAP