Zasłużone Złote Lwy i seria dziwnych, krzywdzących werdyktów

Źródło:
tvn24.pl
Zakończył się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.  Laureatem Złotych Lwów został "The Silent Twins"
Zakończył się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Laureatem Złotych Lwów został "The Silent Twins"TVN24
wideo 2/4
Zakończył się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Laureatem Złotych Lwów został "The Silent Twins"TVN24

Tegoroczny 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przeszedł do historii. Nie licząc zasłużonych Złotych Lwów dla "Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej, w naszej pamięci pozostanie seria niezrozumiałych werdyktów jury, krzywdzących świetne filmy. Przede wszystkim chodzi o całkowite pominięcie jednego z piękniejszych tytułów gdyńskiej imprezy - debiutu "Chleb i sól" Damiana Kocura, czy obsypanie nagrodami, w tym za reżyserię, pozbawionego grama emocji obrazu Jacka Bławuta "Orzeł. Ostatni patrol" - pisze recenzentka tvn24.pl Justyna Kobus.

Dorota Pomykała o swojej roli w filmie "Kobieta na dachu"
Dorota Pomykała o swojej roli w filmie "Kobieta na dachu"TVN24

Werdykty jurorów w Gdyni bywają nieprzewidywalne i - pomijając najważniejszą z nagród, Złote Lwy dla najlepszego filmu - takie właśnie (po części) zafundowano nam i w tym roku.

Poziom wyrównany, dwa filmy się wyróżniały

Poziom filmów Konkursu Głównego był w bieżącym roku dość wyrównany, ale dwa tytuły górowały w widoczny sposób nad resztą, także w dziennikarskich rankingach. Mowa o zwycięskim obrazie Agnieszki Smoczyńskiej "Silent Twins" - realizacyjnie (i nie tylko), na światowym poziomie - oraz mądrym i nad wyraz dojrzałym debiucie Damiana Kocura "Chleb i sól".

Oba filmy wyróżniono już dzień wcześniej na tzw. Młodej Gali, gdzie przyznawane są w większości nagrody pozaregulaminowe. Film Kocura otrzymał najwięcej wyróżnień, w tym Nagrodę Dziennikarzy, i uważany był za jednego z faworytów. W zgodnej opinii krytyków i widzów nagrodzony w Wenecji w sekcji Horyzonty tytuł został bardzo przez jurorów skrzywdzony. Przy tym, choć opowiada o tym, do czego prowadzą nietolerancja i nakręcanie spirali uprzedzeń, nie budził żadnych kontrowersji. Nie było więc powodu, dla którego mógłby podzielić jury.

Brak jakiejkolwiek nagrody dla obrazu Kocura (nawet tę za debiut przyznano obrazowi ciekawemu, ale znacznie słabszemu - "Strzępy") jest kompletnie niezrozumiały. I mocno niesprawiedliwy.

"Chleb i sól" Damiana Kocura został skrzywdzony przez juryFPFF

Dramat społeczny, świat fantazji i musical. "Silent Twins"

O łączącym różne gatunki i konwencje, magicznym wręcz, obrazie Agnieszki Smoczyńskiej pisaliśmy niemal od momentu rozpoczęcia jego realizacji, która przypadła na trudny czas pandemii. Anglojęzyczny debiut reżyserki został przyjęty znakomicie w tym roku na festiwalu w Cannes. Prezentowany w konkursowej sekcji Un Certain Regard, doczekał się świetnych recenzji i dał początek międzynarodowej karierze reżyserki.

W Ameryce Smoczyńska znana była już wcześniej, za sprawą gigantycznego sukcesu "Cór dancingu. To właśnie je obejrzała Andrea Seigel, scenarzystka i producentka "Silent Twins", szukająca reżysera dla swojego projektu. Smoczyńska przyznała, że po lekturze scenariusza od razu poczuła więź z bohaterkami. I to widać na ekranie.

"Silent Twins" to historia czarnoskórych bliźniaczek, June i Jennifer Gibbons, które odmówiły kontaktu ze światem i porozumiewały się wyłącznie między sobą. Łączyła je niewiarygodnie silna więź, "jak gdyby była to jedna osoba w dwóch ciałach". Z czasem bliskość sióstr stała się dla nich toksyczna. Próba rozdzielenia dziewczyn doprowadziła do psychicznych zaburzeń u obu. Jako nastolatki dokonały świadomych aktów wandalizmu, co sprawiło, że umieszczono je na 11 lat w obarczonym złą sławą szpitalu psychiatrycznym Broadmoor, który zdemolował ich życie emocjonalne.

Agnieszka Smoczyńska opowiedziała tę historię z perspektywy sióstr, które z czasem stały się znane jako autorki książek i wierszy, spełnione artystki. Wpisała się w ich sposób myślenia i działania. Mimo, że ta historia oprócz książki doczekała się sztuki i filmu dokumentalnego, nikt dotąd nie spojrzał na siostry w ten sposób. I w tym w sporej mierze tkwi siła filmu Polki. Stworzyła niezwykły obraz balansujący na pograniczu kina społecznego i świata fantazji. Chwilami obraz nosi także elementy musicalu z piosenkami wykorzystującymi także teksty napisane przez bliźniaczki.

Doskonały realizacyjnie, perfekcyjny film Smoczyńskiej jest tak gęsty od znaczeń, że można go interpretować na wiele sposobów. Sama reżyserka mówi, że chciała przede wszystkim nakręcić obraz o potrzebie wolności i bliskości. "Silent Twins" to dzieło spełnione i kompletne, i zarazem inne od wszystkich tytułów, jakie obejrzeliśmy w gdyńskich konkursach. Oryginalność to zresztą kolejny wyróżnik twórczości polskiej reżyserki, która ze swadą przekracza gatunkowe ramy, tworząc własny, niepowtarzalny, coraz bardziej zapadający w pamięć styl.

Agnieszka Smoczyńska odebrała zasłużone Złote Lwy za obraz "Silent Twins"PAP

Dlaczego nie film Kocura, drodzy jurorzy?

Druga co do ważności nagroda festiwalu przypadła filmowi Michała Kwiecińskiego "Filip", będącemu adaptacją znanej powieści Leopolda Tyrmanda, którą pisarz uważał za najlepsze swoje dzieło. Kwieciński zrealizował obraz z szacunkiem dla literackiego pierwowzoru, z pietyzmem oddając realia epoki i tworząc film może pozbawiony oryginalności, ale z pewnością udany. "Filipa" ogląda się z zaciekawieniem, a w głównej roli oglądamy idealnie obsadzonego, świetnego Eryka Kulma.

Akcja rozpoczyna się w 1941 roku w warszawskim getcie. Filip, młody polski Żyd, ze swoją ukochaną przygotowują się do występu w kabarecie. Podczas premiery dochodzi do strzelaniny. Ginie między innymi Sara. Filipa spotykamy dwa lata później, gdy pracuje jako kelner w ekskluzywnym hotelu we Frankfurcie. Podaje się za Francuza. Jest cynikiem, który zrobi wszystko, żeby przeżyć i aby żyć w dobrobycie. Udaje mu się to, ale do czasu,

Obraz Kwiecińskiego przyjęto życzliwie w Gdyni, ale dłużyzny, aż proszące się o montażowe nożyczki, czynią go dalekim od perfekcji, jakiej wymaga się od dzieła nagradzanego Srebrnymi Lwami. Całośc opowiadana jest też "po bożemu", brakuje finezji, odrobiny wyrafinowania. Daleko mu do "Chleba i soli".

Kadr z filmu Michała Kwiecińskiego "Filip"FPFF

Czemu jurorzy ocenili go wyżej od wieloznacznego filmu Kocura, porywającego precyzją i dojrzałością, rzadką u debiutanta? Trudno zgadnąć. Spodziewano się raczej dla filmu nagrody aktorskiej dla świetnego Kulma za rolę Filipa, ale nie Srebrnych Lwów.

Nuda, panie, nic się nie dzieje

Jednak o ile film Kwiecińskiego naprawdę może się podobać, to już kompletnie niezrozumiałe, przyjęte ze zdumieniem, jest uhonorowanie za najlepszą reżyserię obrazu "Orzeł. Ostatni patrol". Sztandarowe dzieło telewizji rządowej, pokazane na otwarcie festiwalu, nie dość, że doczekało się wyjątkowo chłodnych recenzji, to w trakcie seansu spora część widzów opuściła salę. A to chyba mówi samo za siebie.

Mógł to być film pasjonujący. Opowiada bowiem osadzoną w 1940 roku historię ostatniej misji polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł, który został uznany za zaginiony. Okoliczności i przyczyn tego zdarzenia nigdy nie wyjaśniono.

Realizacyjnie Jacek Bławut, świetny dokumentalista, poradził sobie bez zarzutu. Zwłaszcza na męskiej części widowni zmagania okrętu z minami podwodnymi i okrętami wroga mogą zrobić wrażenie. Tylko co z tego, skoro dostaliśmy film martwy? Nie pomógł kwiat młodego, męskiego aktorstwa od Tomasza Ziętka po Mateusza Kościukiewicza. Śledzimy dramatyczne wydarzenia, i nic kompletnie nas to nie obchodzi. Żadnych emocji, interakcji między bohaterami. Patrzymy na młodych mężczyzn, których tragiczny los znamy z historii, i nie jesteśmy w stanie nim się przejąć.

Nic nie działa w tym filmie, nie ma choćby śladu napięcia. Aż się prosi o zacytowanie kultowego "Rejsu": "Nuda… Nic się nie dzieje, proszę pana. Nic. Dialogi niedobre… Bardzo niedobre dialogi są. W ogóle brak akcji jest. Nic się nie dzieje". I po tym wszystkim jury festiwalu nagradza film za najlepszą reżyserię, ignorując iskrzącą się emocjami produkcję, którą oklaskują widzowie .

Nie jest tajemnicą, że tylko od czasu do czasu konkursowe rywalizacje wygrywają rzeczywiście najlepsze dzieła - filmy, książki, spektakle, itd. Ale może najwyższa pora, to zmienić?

Dorota Pomykała odebrała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą w filmie Anny JadowskiejPAP

Kreacja, która zdarza się raz na wiele lat

Na otarcie łez możemy się pocieszać, że najbardziej bezdyskusyjna faworytka tego festiwalu, Dorota Pomykała w filmie "Kobieta na dachu", zgodnie z przewidywaniami odebrała nagrodę za najlepszą kobiecą rolę pierwszoplanową.

Krakowska artystka stworzyła kreację, która zdarza się raz na wiele lat. Z powodzeniem mogłaby stanąć do zawodów z najlepszymi rolami Meryl Streep czy Frances McDormand, bo to tego kalibru osiągnięcie. Aktorka odebrała już zresztą nagrodę na nowojorskiej Tribece, gdzie jej rywalką była m.in. Emma Thompson.

Wielka szkoda, że w innych, ważnych kategoriach gusty widzów i krytyków tak bardzo się rozminęły z gustami jurorów.

Autorka/Autor:Justyna Kobus

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Uwaga na trudne warunki pogodowe w południowej Polsce. Na obszarach podgórskich w nocy i w niedzielę będzie mocno wiać, a w rejonie Dolnego Śląska mają pojawić się też intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Sprawca zamachu w Magdeburgu przebywa obecnie w areszcie śledczym. Zarzuca mu się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób. Wśród ofiar jest dziewięcioletnie dziecko. Trwa śledztwo w sprawie.

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Trzydzieści osiem osób zginęło w sobotę na południowym wschodzie Brazylii w wyniku zderzenia autobusu pełnego pasażerów z ciężarówką - poinformowała straż pożarna. W autobusie wiozącym 45 pasażerów pękła opona i kierowca stracił panowanie nad pojazdem.

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Źródło:
PAP, Reuters

W Zambii aresztowano dwóch mężczyzn oskarżonych o próbę rzucenia uroku na prezydenta. Przy podejrzanych znaleziono amulety oraz żywego kameleona. "Spisek obejmował użycie czarów w celu skrzywdzenia prezydenta" - poinformował rzecznik policji.

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Źródło:
PAP, BBC

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Patrol obsługi autostrady A4 na wysokości gminy Rudzieniec (Śląskie) zauważył psa, przywiązanego do bariery. Policjanci z Gliwic poszukują osób, które mogły być świadkami porzucenia zwierzęcia lub są w stanie pomóc w ustaleniu jego właściciela.

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Źródło:
tvn24.pl/KWP Katowice

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl