Pod koniec kwietnia przedstawiciele Żandarmerii Watykańskiej ponownie przyjadą do Polski, by wspólnie z oficerami BOR przeprowadzić rekonesans miejsc, które odwiedzi papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży.
Zabezpieczenie wizyty papieża podczas ŚDM było tematem rozmów kierownictwa MSWiA oraz BOR z delegacją Korpusu Żandarmerii Watykańskiej, która odwiedziła Polskę 3 i 4 kwietnia.
Na czele trzyosobowej delegacji stał dowódca Korpusu Żandarmerii Watykańskiej Domenico Giani. Oficerom towarzyszył radca Nuncjatury Apostolskiej w Polsce ks. prał. Mykhaylo Tkhorovskyy.
- Tematem spotkania było omówienie zabezpieczenia wizyty podczas Światowych Dni Młodzieży Ojca Świętego w naszym kraju – poinformowało Biuro Ochrony Rządu.
Żandarmeria sprawdzi bezpieczeństwo
Z nieoficjalnych informacji PAP zbliżonych do MSWiA wynika, że pod koniec kwietnia przedstawiciele Żandarmerii Watykańskiej ponownie odwiedzą Polskę. - Polskie i watykańskie służby przeprowadzą rekonesans miejsc, które odwiedzi papież Franciszek - powiedział PAP jeden z oficerów.
Radca Nuncjatury Apostolskiej w Polsce zaznaczył, że terminy wizyty Franciszka w Polsce nie zostały jeszcze sprecyzowane. - Delegacja watykańska rozpatrzy kwestie bezpieczeństwa bezpośrednio odnoszące się do miejsc, wydarzeń i uczestników - poinformował ks. Tkhorovskyy.
Komitet przygotowuje "własny raport"
Komitet Organizacyjny ŚDM przygotowuje dokument podsumowujący stan prac w Brzegach pod Wieliczką, gdzie planowane jest spotkanie młodych z Franciszkiem – poinformowała w czwartek Ewa Korbut z Biura Prasowego KO ŚDM. Raport ma być opublikowany w połowie przyszłego tygodnia.
W raporcie tym Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży odniesie się m.in. do kwestii bezpieczeństwa linii energetycznych, dróg dojścia i wyjścia pielgrzymów, sposobu organizacji Campusu oraz planowanych dróg ewakuacyjnych.
- Naszym celem jest pokazanie stanu prac, które na tym terenie trwają od wielu miesięcy. Opisujemy problemy, które braliśmy pod uwagę od samego początku, gdy decydowaliśmy się na tę lokalizację i sposoby ich rozstrzygnięcia - powiedział koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM bp Damian Muskus.
Brzegi zapewnią "otwartą formułę ŚDM"
- Mam nadzieję, że publikacja tego dokumentu rozwieje wątpliwości i przekona, że bezpieczeństwo młodzieży i papieża jest dla nas absolutnym priorytetem – podkreślił Muskus.
Bp Muskus podkreślił, że nie ma w Krakowie i okolicach terenu, który pomieściłby tak wielu uczestników, ilu jest spodziewanych, czyli od 1,5 do 1,8 mln osób, które muszą spędzić noc czuwania pod gołym niebem.
Dodał, że wybrana lokalizacja ma na celu utrzymanie otwartej formuły ŚDM, czyli zapewnienie udziału w wydarzeniach centralnych wszystkim chętnym, którzy chcą w nich uczestniczyć. - Taka formuła obowiązywała na wszystkich dotychczasowych edycjach ŚDM i my, jako Komitet nie możemy i nie chcemy tego zmieniać – zaznaczył bp Muskus.
RCB krytykuje lokalizację
RCB wskazywało w nim, że plan imprezy nie zapewnia odpowiedniego zabezpieczenia medycznego, zabrakło planu ewakuacji. Zwraca także uwagę, że niedaleko znajduje się linia wysokiego napięcia, drogi dojazdowe nie są odpowiednie, nie uwzględniono zagrożenia spowodowanego zniszczeniem lub uszkodzeniem wału przeciwpowodziowego. Zdaniem autorów raportu mosty na znajdujących się niedaleko rzekach nie nadają się do wykorzystania przez duże grupy ludzi.
Raport to "materiał roboczy"
Bp Damian Muskus poinformował w poniedziałek, że nie ma "planu B" i zmiana miejsca mszy z udziałem papieża nie jest rozważana. - Raport nie neguje Brzegów jako miejsca centralnego spotkania, natomiast stanowi materiał roboczy dla rządu i służb - powiedział bp Muskus, odnosząc się do informacji RCB.
Zapewnił, że strona kościelna nie lekceważy kwestii związanych z bezpieczeństwem. Dodał, że organizatorzy ŚDM w pełni ufają służbom państwowym, z którymi współpracują. - Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale mamy cztery miesiące na to, żeby podjąć te trudne kwestie i doprowadzić do ich rozwiązania – powiedział.
Potrzeba jeszcze ponad 50 tys. miejsc noclegowych dla pielgrzymów
Dla młodych ludzi, którzy latem przyjadą na Światowe Dni Młodzieży potrzeba według szacunków Komitetu Organizacyjnego ŚDM ok. 350 tys. miejsc noclegowych. Wciąż poszukiwanych jest ponad 50 tys. noclegów.
- Mamy nadzieję, że znajdziemy je u rodzin, bo właśnie w rodzinach pielgrzymi mogą w pełni przeżyć ŚDM pod względem kulturowym i duchowym - mówił w czwartek dziennikarzom Krystian Ciempka z Departamentu Logistyki Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.
Komitet Organizacyjny ma obecnie deklaracje dotyczące 298 tys. noclegów. Ponad 100 tys. z nich zostanie przygotowana w szkołach, domach kultury i remizach, reszta u rodzin.
ŚDM po raz drugi w Polsce
ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. W Campusie Misericordiae utworzonym w Brzegach k. Wieliczki planowane jest 30 lipca modlitewne czuwanie młodzieży z udziałem papieża, a w niedzielę 31 lipca msza św. kończąca ŚDM.
Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.
Autor: wini/gp / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: softdelusion66 / Shutterstock.com