Tatry billboardami zasłonięte. Górale obiecywali walkę z reklamozą, ale się ociągają

Źródło:
tvn24.pl
Billboardy wzłuż zakopianki zakrywają widok na Tatry
Billboardy wzłuż zakopianki zakrywają widok na Tatrytvn24.pl
wideo 2/3
Bilbordy wzłuż zakopianki zakrywają widok na Tatrytvn24.pl

Ponad 200 reklam zasłania Tatry od Szaflar do bramy Zakopanego. Na odcinku ostatnich 15 kilometrów zamiast podziwiać piękno gór osoby podróżujące zakopianką otrzymują szeroką ofertę zabiegów powiększających pośladki i środków na porost włosów. Siedem lat temu samorządowcy deklarowali, że położą kres szpecącym krajobraz billboardom. Z 11 gmin z obietnicy wywiązało się tylko miasto Nowy Targ.

Od zabiegów powiększających biust i pośladki oraz środków na porost włosów, przez reklamę woskowego muzeum z królową Elżbietą, pingwinami z Madagaskaru i mistrzem Yodą, na restauracjach szybkiej obsługi skończywszy. Reklamy o takich treściach są zmorą turystów odwiedzających Zakopane.

Wzdłuż popularnej zakopianki – trasy od Krakowa do Zakopanego, której północna część przebiega "ekspresówką" S7, a południowa starą DK47 – krajobraz pstrzy się kolorowymi billboardami. Sylwetki gór, jeśli gdzieś widoczne, przebijają się między kolejnymi reklamami. Żeby widok najwyższych polskich gór chłonąć dłużej, trzeba zjechać z trasy, choć nawet w mniej uczęszczanych miejscach niezakłócona panorama Tatr to rzadkość.

Czytaj też: NIK na tropie "reklamozy". Miasta nie radzą sobie z uporządkowaniem przestrzeni

Odsłonić Tatry

Od granicy Krakowa do Zakopanego włącznie znajduje się 13 gmin. Najbardziej narażone na reklamozę są te za Gorcami, czyli mniej więcej od Nowego Targu, gdzie widok na Tatry jest najlepszy.

Zakopianka w gminie SzaflaryBartłomiej Plewnia, tvn24.pl

Odcinek od granicy miasta Nowy Targ do wjazdu do Zakopanego to istna krajobrazowa gehenna. Na tych zaledwie 15 kilometrach naliczyliśmy ponad 200 wielkoformatowych reklam.

Problem znany jest nie od dziś i kładzie się cieniem na samorządowców z gmin, przez które przebiega popularna zakopianka. Z kłopotliwym "marketingiem" chciały poradzić sobie władze województwa. Stąd projekt "Montevideo" – w dosłownym tłumaczeniu z hiszpańskiego "Widzę góry", zapowiedziany w 2017 roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

W ramach "Montevideo" władze województwa przygotowały wzór uchwały krajobrazowej dla gmin, przez które przebiega zakopianka. Choć wprowadzenie przepisów ujarzmiających chaos reklamowy leżało w gestii poszczególnych samorządów, wydawało się, że nie będzie z tym problemów. Na 13 gmin aż 11 zadeklarowało przystąpienie do programu, w tym Zakopane. Wyjątkami były Szaflary i Biały Dunajec.

Czytaj też: Apartamenty z "widokiem na zyski" wyrosły przy bramie Tatr. W cieniu gór i, póki co, w majestacie prawa

- Jestem dumny, że kolejny raz to właśnie Małopolska przeciera szlaki i udowadnia, że chcieć, to móc – chwalił siebie i innych samorządowców z regionu ówczesny marszałek Jacek Krupa z PO.

Włodarzom gmin musiało się więc odechcieć, bo po "Montevideo" została wzmianka w archiwum urzędu i wizualizacje, jak pięknie mogłaby wyglądać droga w Tatry bez billboardów.

Reklamy "zamachem na największą wartość" Zakopanego

Z 11 samorządów, które w 2017 roku deklarowały wprowadzenie uchwały krajobrazowej, zaledwie jeden wywiązał się z obietnicy: to miasto Nowy Targ. Nowe przepisy weszły tam w życie w 2021 roku. W innych gminach albo nie idzie w ogóle, albo jak po grudzie.

Żadnych albo prawie żadnych działań w tym kierunku nie podjęły: Biały Dunajec, Jordanów, Lubień, Mogilany, Myślenice, Pcim, Raba Wyżna i Szaflary. Pewne kroki poczyniono – ale jak dotąd bez efektów – w gminach Nowy Targ (bez miasta), Poronin, Rabka-Zdrój i w Zakopanem.

Były marszałek, a dziś radny województwa małopolskiego Jacek Krupa, w rozmowie z tvn24.pl przyznaje, że "ma nadzieję, że po ostatnich wyborach uda się przekonać wójtów i burmistrzów do uchwały krajobrazowej".

- Gminy działają niezależnie od siebie. Prawo stanowi, że tylko rady gmin mogą wprowadzić tego typu regulacje na swoim terenie. W 2017 roku niemal wszystkie gminy zadeklarowały, że przystąpią do tego projektu, a po wyborach, które odbyły się rok później, samorządy po kolei zaczęły się wycofywać. Pewnie miały w tym swój udział interesy przedsiębiorców – wyjaśnia Krupa.

Magdalena Opyd z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego informuje, że aby gminy mogły wprowadzić u siebie uchwały krajobrazowe, muszą skonsultować przepisy z marszałkiem. Taki krok podjęły Zakopane i gmina Nowy Targ.

Tymczasem wśród samych przedsiębiorców opór jest – wydaje się – niewielki. Ci, których spytaliśmy o zdanie, co prawda dalecy są od entuzjazmu, ale protestować nie zamierzają. – Sami niedługo usuniemy naszą reklamę przy zakopiance. Nie ściąga dużo klientów, ludzie znajdują nas głównie przez Internet albo z polecenia – przyznaje pan Andrzej, przedstawiciel jednej z firm oferujących montaż saun na Podhalu. Dodaje, że "nie jest to zły pomysł, żeby pozbyć się tych billboardów". – Tym bardziej, że ostatnio tych reklam zamiast ubywać to przybywa, szczególnie takich tymczasowych rusztowań – mówi.

Zakopianka w gminie SzaflaryBartłomiej Plewnia, tvn24.pl

- Przedsiębiorcy muszą jakoś się ogłaszać, bo inaczej nikt nie będzie u nich kupować – podkreśla z kolei pan Wojciech, właściciel firmy handlującej oscypkami i innymi tradycyjnymi produktami góralskimi. - Chociaż te billboardy rzeczywiście szpecą. Jeśli o nie chodzi, to rzeczywiście jakieś zakazy są potrzebne. Ale czy wszystkie reklamy powinno się usunąć, to nie wiem – dodaje.

Agata Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, zrzeszającej lokalnych przedsiębiorców, uważa, że odsłonięcie piękna gór pomoże samym góralom. - Widok na Tatry jest rzeczą nie do wycenienia. Zakrywanie go reklamami to zamach na naszą największą wartość – mówi Wojtowicz.

Sto billboardów za Nowym Targiem

Na trasie z Nowego Targu do Zakopanego najwięcej reklam, bo ponad 100, naliczyliśmy w gminie Szaflary. Wójt Rafał Szkaradziński w rozmowie z tvn24.pl zapewnia, że wkrótce zmierzy się z tym problemem.

- Idziemy w tym kierunku, żeby uprzątnąć nasz krajobraz. Na początku września spotkam się w tej sprawie z marszałkiem województwa. Nie chcemy narzucać nikomu naszej woli bez rozmowy w tym temacie. Szczegóły będą omawiane z radnymi i w formie konsultacji z mieszkańcami na spotkaniach wiejskich – mówi nam samorządowiec.

Wójt Szaflar nie deklaruje jednak żadnych terminów. Kształtu przepisów też jeszcze nie ma, choć Szkaradziński chciałby, by objęły one całą gminę. - Nie chcemy się ograniczać do samej zakopianki, bo to nie daje całościowego rozwiązania, a w dodatku część mieszkańców byłaby mniej lub bardziej poszkodowana – dodaje.

Reklam chcą się pozbyć także władze gminy Nowy Targ, które – podobnie jak miasto Nowy Targ – zamierzają podzielić swój teren na strefy. Najbardziej restrykcyjne przepisy miałyby obowiązywać wzdłuż "starej" i "nowej" zakopianki (chodzi o niemal gotowy odcinek Rdzawka-Nowy Targ).

Zakopianka w gminie SzaflaryBartłomiej Plewnia, tvn24.pl

- Główną intencją ograniczeń jest to, aby reklamy nie szpeciły okolicy i nie zasłaniały widoków na Tatry, przede wszystkim chodzi też o bezpieczeństwo podróżujących. Na przykład na odcinku od zjazdu z Rdzawki do Klikuszowej, gdzie reklam i billboardów jest najwięcej i to one z pewnością rozpraszają kierowców. Jeszcze w tym roku Rada Gminy Nowy Targ będzie procedowała projekt uchwały tzw. "reklamowej" - deklaruje w rozmowie z tvn24.plwójt gminy Nowy Targ Wiesław Parzygnat.

Czytaj też: U stóp Tatr stanęła wysoka na 45 metrów karuzela. Zajmą się nią służby

- Projekt "Montevideo" pochodzi z 2017 roku, ale nie jest jeszcze gotowy. Pandemia nas trochę wstrzymała, doszły nowe obowiązki, potem wojna na Ukrainie i trochę przestaliśmy się zajmować tym tematem. Zainteresowanie przedsiębiorców też było nieduże, nikt nie zgłaszał żadnych uwag do projektu – wyjaśnia Żółtek, odpowiadając na pytanie, dlaczego postęp w pracach nad uchwałą zajął urzędnikom aż siedem lat. Naczelnik podkreśla też, że swoje uwagi do projektu wniósł m.in. konserwator zabytków i zarząd województwa. - Zakładamy, że projekt wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku. Przedsiębiorcy musieliby dostosować się do nowych przepisów do 1 stycznia 2026 roku – dodaje nowotarski urzędnik.

Zakopane posprząta reklamy

Walkę z "reklamozą" zapowiada też Zakopane. Uchwała krajobrazowa, przygotowana jeszcze za poprzedniego burmistrza Leszka Doruli z PiS, jest teraz dopracowywana. Miała być przegłosowana tuż po wyborach, ale tak się nie stało.

Zakopianka na wjeździe do ZakopanegoBartłomiej Plewnia, tvn24.pl

- Tak skomplikowanej uchwały to ja dawno nie widziałam. Była bardzo trudna, niejasna. Zwykły mieszkaniec czy przedsiębiorca by przez nią nie przebrnął – uważa Agata Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz przyznaje z kolei, że nie ma co liczyć na usunięcie jedną uchwałą wszystkich reklam. – Byłyby wielkie protesty społeczne, w dodatku pozbawilibyśmy część mieszkańców chleba, wiele osób żyje z wynajmu miejsc reklamowych. Chcielibyśmy natomiast popracować nad tym, żeby reklamy były estetyczne i przynosiły gminie zysk, ale też były pod naszą kontrolą - mówi samorządowiec. I dodaje: "przygotowana przez naszych poprzedników uchwała nie dość, że była zbyt delikatna, to jeszcze opasła i niezrozumiała".

W praktyce chodzi o pozbycie się z Zakopanego dużych, wolnostojących banerów. – Pracujemy nad zmianą projektu uchwały. Jesienią będziemy prowadzić szersze prace, chcemy, żeby zimą gotowa była pierwsza wersja – ocenia Filipowicz. Burmistrz chce wzorować się na sąsiedniej gminie Kościelisko, która uporała się z reklamami już cztery lata temu.

Burmistrz Zakopanego chce uporządkować "bałagan reklamowy" w stolicy polskich Tatr
Burmistrz Zakopanego chce uporządkować "bałagan reklamowy" w stolicy polskich TatrTVN24

Swoje regulacje zapowiada również Anita Żegleń, wójt sąsiadującej z Zakopanem gminy Poronin. - Przygotowanie uchwały reklamowej jest na finiszu. Gdyby nie nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym, już bylibyśmy gotowi. Jesień będzie czasem konsultacji z mieszkańcami i myślę, że najpóźniej na początku przyszłego roku wprowadzimy tę uchwałę reklamową – wyjaśnia.

Anita Żegleń podkreśla, że uchwała ma objąć całą gminę, jednak władzom najbardziej zależy na "pozbyciu się reklam wielkoformatowych przy zakopiance". Wójt dodaje, że przepisy będą dotyczyły "nie tylko reklam i szyldów, ale również małej architektury, ogrodzeń".

- Naszym priorytetem jest likwidacja ogromnych, nieestetycznych reklam przesłaniających widok na Tatry. Oczywiście, że różnego rodzaju reklamowanie działalności będzie dopuszczalne, ale w miejscu jej prowadzenia, dlatego bardziej stawiamy na szyldy niż na banery upstrzone po całej gminie. Na pewno nie będą dopuszczone reklamy wielkoformatowe, znacznie ingerujące nie tylko w estetykę, ale też w bezpieczeństwo, przesłaniające na przykład linię zakrętu – zapewnia wójt Poronina.

Projekt uchwały krajobrazowej dla gminy Poronin ma być przygotowany do końca października. Radni mieliby zająć się nim w najbliższych miesiącach, tak, by przedsiębiorcy musieli dostosować się do nowych wymogów najpóźniej do początku 2026 roku.

Również dalej od Zakopanego, gdzie problem nie jest już tak uciążliwy jak jeszcze parę lat temu, widać wolę zmian. Burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder w rozmowie z tvn24.pl przyznaje, że projektem uchwały mieli zająć się radni, „natomiast w międzyczasie rozpoczęła się przebudowa zakopianki”. – Na naszym odcinku gminy większość z ponad 140 reklam zniknęła. Zostało ich kilkanaście. Myślę, że z tego powodu rada nie procedowała tej uchwały. Reklamy przy nowej zakopiance nie mają racji bytu – tłumaczy. Samorządowiec przyznaje, że "reklamy szpecą nam przyrodę, ale nie jest to już ta skala, która miała miejsce przed rozbudową zakopianki".

Czytaj też: "Czeska reklama polskiego wybrzeża"? Nie czeska i nie wybrzeża

- Jestem przekonany, że po przebudowie tuż przy drodze nie będzie się dało już upchnąć wielkopowierzchniowych reklam. Myślę, że uchwała reklamowa zostanie w naszej gminie wprowadzona, bo takie jest oczekiwanie społeczne. Mieszkańcy mówią sami, że dzisiaj wszystko można sobie znaleźć w Internecie, więc nie trzeba przesłaniać reklamami przyrody – dodaje burmistrz Świder.

Dobrych praktyk jest gdzie szukać. I mowa tu nie tylko o Krakowie, który praktycznie uwolnił się od billboardów dzięki obowiązującej od 2022 roku uchwale krajobrazowej. Przykład płynie też z gminy Kościelisko, w której już dwa lata wcześniej zaczął obowiązywać "Kodeks reklamowy". Niedopuszczalne są tam szyldy umieszczone między innymi na dachach, wystające poza ścianę czy przesłaniające detale architektoniczne.

- Jest znacznie lepiej. Nie jest idealnie, bo wciąż jest sporo do roboty. Są jeszcze reklamy do usunięcia. Na pewno jednak nie te wielkopowierzchniowe – zachwalał przepisy na antenie Radia Plus wójt Kościeliska Roman Krupa w 2022 roku, po dwóch latach obowiązywania kodeksu.

Autorka/Autor:Bartłomiej Plewnia

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Bartłomiej Plewnia, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W skali całej Polski bezrobocie jest na poziomie 5 procent, jednak w poszczególnych częściach kraju ten wskaźnik jest bardzo zróżnicowany i waha się od 1 do ponad 23 procent. Oto powiaty z najwyższym i najniższym bezrobociem.

Tu bezrobocie jest największe

Tu bezrobocie jest największe

Źródło:
GUS, tvn24.pl

Prokurator wydał postanowienie o poszukiwaniu listem gończym Michała Kuczmierowskiego, byłego prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa. Za zarzucane mu czyny grozi do 10 lat więzienia.

Jest list gończy za byłym prezesem RARS Michałem Kuczmierowskim

Jest list gończy za byłym prezesem RARS Michałem Kuczmierowskim

Źródło:
TVN24, PAP

Platforma Uber została ukarana w Holandii grzywną w wysokości 290 milionów euro. Chodzi o wysyłanie danych osobowych europejskich taksówkarzy do Stanów Zjednoczonych, co miało naruszyć unijne przepisy.

Ogromna kara dla Ubera

Ogromna kara dla Ubera

Źródło:
Reuters

W poniedziałek o godzinie 6.43 na wysokości ukraińskiego miasta Czerwonogród wleciał na terytorium Polski obiekt powietrzny - poinformował Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Dodał, że trwają jego poszukiwania. - Uspokajam, nie ma żadnego zagrożenia, sytuacja jest opanowana - przekazał kilka minut po tym komunikacie wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. Rzecznik Dowództwa Operacyjnego przekazał, że rejon poszukiwań jest zawężony do gminy Tyszowce.

Dowództwo Operacyjne: nad terytorium Polski wleciał obiekt powietrzny

Dowództwo Operacyjne: nad terytorium Polski wleciał obiekt powietrzny

Źródło:
TVN24, PAP

Ostatni tydzień wakacji przeważnie będzie słoneczny i bardzo ciepły. Termometry mogą wskazać nawet 32 stopnie Celsjusza. W weekend w kraju mogą pojawić się burze.

Oto co szykuje nam pogoda na koniec wakacji

Oto co szykuje nam pogoda na koniec wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po tragedii na poznańskich Jeżycach kluczowe pytanie pozostaje bez odpowiedzi. Nie wiadomo, co spowodowało wybuch w kamienicy, stąd wiele spekulacji dotyczących tego, co znajdowało się w budynku, a szczególnie w piwnicy, gdzie doszło do zadymienia. Podczas konferencji zastępca komendanta wielkopolskiej straży pożarnej powiedział, które budynki podlegają ich kontroli.

"Nie mamy pewności, że wybuch nastąpił w piwnicy"

"Nie mamy pewności, że wybuch nastąpił w piwnicy"

Źródło:
TVN24, PAP

Na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Jastkowie (woj. lubelskie) zagościły dwa lata temu piękne pawie. Jeden z nich został zagryziony przez psy. Wójt komentuje, że czworonogi mają prawdopodobnie swoich właścicieli, lecz zostały przez nich spuszczone ze smyczy. Apeluje też o rozsądek, bo nie chce nawet pomyśleć, co by było, gdyby akurat w tym miejscu były dzieci.

Psy zagryzły pawia. Był ozdobą parku

Psy zagryzły pawia. Był ozdobą parku

Źródło:
tvn24.pl

W trakcie postoju niemieckiej rodziny przy drodze ekspresowej nr 8 w okolicy Sycowa (woj. dolnośląskie) 12-latek wysiadł z auta. Jego bliscy tego nie zauważyli i pojechali dalej. Świadkowie zadzwonili na policję, a funkcjonariuszka skontaktowała się z rodziną. Ta zawróciła, lecz do pokonania miała około 150 kilometrów.

12-latek z Niemiec sam na parkingu. Rodzina odjechała bez niego

12-latek z Niemiec sam na parkingu. Rodzina odjechała bez niego

Źródło:
tvn24.pl

Płoną wszystkie ukraińskie platformy wiertnicze kontrolowane przez Rosję, znane jako platformy Bojki, na Morzu Czarnym - poinformował w poniedziałek kanał Krymski Wiatr na Telegramie, powołując się na dane ze zdjęć satelitarnych.

Płoną platformy wiertnicze na Morzu Czarnym. Kontrolowali je Rosjanie

Płoną platformy wiertnicze na Morzu Czarnym. Kontrolowali je Rosjanie

Źródło:
PAP

- Jak usłyszałem taką piosenkę, to poprosiłem, żeby więcej tego nie robić - skomentował minister sportu Sławomir Nitras krążące w sieci nagranie z Campusu Polska. Słychać na nim, jak podczas dyskoteki młodzi ludzie skandują wulgarne hasło pod adresem PiS. Na filmie widoczni są także Nitras i minister ds. UE Adam Szłapka.

Burza po nagraniu z dyskoteki na Campusie. Nitras: poprosiłem, żeby więcej tego nie robić

Burza po nagraniu z dyskoteki na Campusie. Nitras: poprosiłem, żeby więcej tego nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na terenie rafinerii w Omsku na Syberii, należącej do Gazpromnieftu, doszło do eksplozji - podały niezależne rosyjskie media i kanały na Telegramie. Jest to jeden z największych tego typu zakładów w Rosji, którego moce produkcyjne wynoszą ponad 20 milionów ton ropy rocznie.

Atak na jedną z największych rafinerii w Rosji

Atak na jedną z największych rafinerii w Rosji

Źródło:
The Moscow Times, tvn24.pl

Żołnierze zakarpackiego 650. batalionu przeciwlotniczych karabinów maszynowych zestrzelili rosyjski pocisk manewrujący - podały władze tego regionu. Opublikowały nagranie, które ma potwierdzać to zdarzenie. Były rzecznik sił powietrznych Jurij Ihnat stwierdził jednak, że wrogi pocisk został zestrzelony przez rakietę przeciwlotniczą. W poniedziałek Rosja przypuściła zmasowany atak na Ukrainę. Pociski zmierzały także w kierunku obwodu zakarpackiego.

Co zestrzeliło rosyjską rakietę? Karabin maszynowy czy siły obrony? Nagranie

Co zestrzeliło rosyjską rakietę? Karabin maszynowy czy siły obrony? Nagranie

Źródło:
NV, tvn24.pl

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w uldze termomodernizacyjnej. Skorzystać z niej będzie mogła większa grupa osób. Jak wylicza ekspert, dzięki uldze modernizacyjnej podatek można obniżyć nawet o 34 tysiące złotych.

Na tej uldze można sporo zyskać. Szykuje się zmiana

Na tej uldze można sporo zyskać. Szykuje się zmiana

Źródło:
tvn24.pl, PAP

1 stycznia 2025 roku zaczną obowiązywać przepisy, na mocy których podatnicy CIT będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu programów komputerowych oraz ich przekazywania do urzędów skarbowych w formie plików elektronicznych - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów.

Nowy obowiązek dla podatników CIT

Nowy obowiązek dla podatników CIT

Źródło:
PAP

Najstarszy mężczyzna na świecie i jeden z najdłużej żyjących Brytyjczyków w historii, John Tinniswood, w poniedziałek świętuje swoje 112. urodziny. Z tej okazji został zapytany o sekret długowieczności. Sam przyznaje, że "nie ekscytuje się swoim wiekiem". Wciąż samodzielnie wykonuje wiele codziennych czynności, zarządza swoimi finansami i jest na bieżąco ze światową polityką.

Najstarszy mężczyzna świata obchodzi urodziny. Zapytano go o sekret długowieczności

Najstarszy mężczyzna świata obchodzi urodziny. Zapytano go o sekret długowieczności

Źródło:
guinnessworldrecords.com, tvn24.pl

Samochód osobowy zderzył się z autobusem na drodze wojewódzkiej nr 270 w miejscowości Lubraniec (woj. kujawsko-pomorskie). 21 osób zostało poszkodowanych, 13 z nich trafiło do szpitali. Droga jest zablokowana. - Słyszałem tylko jęki, krzyki: ratunku, ratunku - opowiada pan Andrzej, który jechał w autobusie.

Zderzenie samochodu z autobusem. "Słyszałem tylko jęki, krzyki: ratunku, ratunku!"

Zderzenie samochodu z autobusem. "Słyszałem tylko jęki, krzyki: ratunku, ratunku!"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24/PAP

Politycy mówią o "kole zamachowym dla Polski", a naukowcy przestrzegają przed "deficytem strukturalnym" igrzysk olimpijskich. Ekspert wyjaśnia, dlaczego efekt organizacji takiej imprezy nie jest łatwy do policzenia.

Igrzyska mają być "kołem zamachowym" dla Polski. W których miastach były?

Igrzyska mają być "kołem zamachowym" dla Polski. W których miastach były?

Źródło:
Konkret24

Kierowcy mogą już korzystać z pięciokilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7 między Miechowem a Szczepanowicami. Trasa została otwarta w poniedziałek. Podczas uroczystości zostało też zapowiedziane otwarcie innej, od dawna wyczekiwanej, drogi.

Otwarcie nowego odcinka S7 i niespodzianka dla kierowców

Otwarcie nowego odcinka S7 i niespodzianka dla kierowców

Źródło:
PAP / tvn24.pl

38-latka z Chechła pod Olkuszem według ustaleń śledczych została oblana benzyną i podpalona. Ma poparzenia drugiego i trzeciego stopnia ponad połowy ciała. W tej sprawie policja zatrzymała trzech mężczyzn, jeden z nich usłyszał prokuratorski zarzut.

Kobieta oblana benzyną i podpalona. Zarzut dla Łukasza G.

Kobieta oblana benzyną i podpalona. Zarzut dla Łukasza G.

Źródło:
PAP

Chmura dwutlenku siarki, która pochodzi z wulkanu na Islandii, pojawiła się nad Wyspami Brytyjskimi - donoszą brytyjskie media, powołując się na tamtejszą służbę meteorologiczną Met Office. Pewna porcja substancji dotarła także do Polski. Czy jest się czego obawiać? Zapytaliśmy o to rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Chmura dwutlenku siarki nad Polską. Czy jest się czego obawiać?

Chmura dwutlenku siarki nad Polską. Czy jest się czego obawiać?

Źródło:
Sky News, atmosphere.copernicus.eu, tvnmeteo.pl

Ratownicy TOPR ewakuowali w niedzielę z Doliny Pięciu Stawów grupę około 20 osób, które miały takie objawy jak biegunka, osłabienie organizmu, wymioty. Teraz okolicznościom tych zachorowań przygląda się sanepid.

Ewakuacja z Doliny Pięciu Stawów. Turyści z objawami zatrucia

Ewakuacja z Doliny Pięciu Stawów. Turyści z objawami zatrucia

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Jarosław Kaczyński przekazał, że lista potencjalnych kandydatów Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta jest coraz krótsza. Wskazał, że kandydat "musi być młody, wysoki, okazały, przystojny". Według prezesa PiS powinien być też obyty międzynarodowo.

Kaczyński: kandydat na prezydenta musi być "okazały". "Modelu pani" nie umie sobie wyobrazić

Kaczyński: kandydat na prezydenta musi być "okazały". "Modelu pani" nie umie sobie wyobrazić

Źródło:
PAP

Policjanci w Nienadówce (Podkarpackie) zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy wieźli blisko 10 kilogramów marihuany. Dwaj 27-latkowie usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Sceny jak z filmu akcji. Policjanci powalili i zatrzymali dwóch mężczyzn. Nagranie

Sceny jak z filmu akcji. Policjanci powalili i zatrzymali dwóch mężczyzn. Nagranie

Źródło:
PAP

49-letni kierowca na widok kontroli policyjnej zatrzymał auto kilkadziesiąt metrów przed radiowozem i na oczach funkcjonariuszy zamienił się miejscami z pasażerem. Sławieńscy mundurowi, widząc nietypowe zachowanie mężczyzny, postanowili go skontrolować. Posiadał on aktywny zakaz prowadzenia pojazdów, który obowiązywał do tego dnia.

Zamienili się miejscami w aucie. Na oczach policjantów

Zamienili się miejscami w aucie. Na oczach policjantów

Źródło:
tvn24.pl, KPP Sławno

Rzecznik prasowy rockowego zespołu Foo Fighters oświadczył, że grupa nie wyraziła zgody na wykorzystanie przez Donalda Trumpa jej utworu "My Hero". Ten został odtworzony podczas ostatniego wiecu polityka w Arizonie, kiedy na scenę wchodził Robert F. Kennedy Jr. Muzycy deklarują chęć przekazania wszelkich tantiem z tytułu nieautoryzowanego użycia ich piosenki na rzecz kampanii Kamali Harris.  

Donald Trump wykorzystał utwór Foo Fighters. Jest odpowiedź zespołu

Donald Trump wykorzystał utwór Foo Fighters. Jest odpowiedź zespołu

Źródło:
CNN, tvn24.pl
Mniej wiernych, mniej z tacy. Kościół idzie w biznes bez podatku

Mniej wiernych, mniej z tacy. Kościół idzie w biznes bez podatku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Australii w życie weszły nowe przepisy, które dają pracownikom "prawo do odłączenia się". Pracownicy mogą odmówić monitorowania, czytania i odpowiadania na służbowe rozmowy telefoniczne i e-maile poza godzinami pracy.

Od dzisiaj mogą ignorować swoich szefów

Od dzisiaj mogą ignorować swoich szefów

Źródło:
"The Guardian", PAP

Do grona prowadzących "Dzień Dobry TVN" dołączył Adam Małysz. Słynny skoczek narciarski to jeden z kilku nowych gospodarzy programu. Oprócz niego na antenie w roli tymczasowych prowadzących pojawią się także między innymi Piotr Adamczyk i Krzysztof Zalewski.

Adam Małysz dołączył do grona prowadzących "Dzień Dobry TVN". Kogo jeszcze zobaczymy?

Adam Małysz dołączył do grona prowadzących "Dzień Dobry TVN". Kogo jeszcze zobaczymy?

Źródło:
tvn24.pl, dziendobry.tvn.pl

Filmowe hity w rozszerzonych wersjach, nowe odcinki znanych programów - platforma Max przygotowała szereg nowości na ostatni tydzień wakacji.

Filmowe hity w rozszerzonych wersjach, emocje w reality show. Nowości tygodnia na Max

Filmowe hity w rozszerzonych wersjach, emocje w reality show. Nowości tygodnia na Max

Źródło:
TVN, prasa.wbdpoland.pl, tvn24.pl

Pierwszy odcinek wyczekiwanego przez widzów nowego sezonu "Odwilży" właśnie pojawił się na platformie Max. Czego spodziewać się po nowej odsłonie produkcji? Na ekranie zobaczymy dobrze znanych bohaterów, ale też plejadę gwiazd w rolach nowych postaci.

Pierwszy odcinek drugiego sezonu "Odwilży" już dziś w serwisie Max

Pierwszy odcinek drugiego sezonu "Odwilży" już dziś w serwisie Max

Źródło:
DD TVN, tvn24.pl