Sanok to drugie podkarpackie miasto po Rzeszowie, w którym w tym roku odbędzie się Marsz Równości. Uczestnicy przejdą ulicami miasta 22 lipca pod hasłem "Miłość naszym prawem". - Marzę o świecie, w którym każda osoba LGBTQ+ może czuć się ze sobą dobrze, mieć poczucie bezpieczeństwa i pełnię praw. Wierzę, że marsz jest krokiem w tym kierunku - mówi Wiktoria Aleksandra Barańska, jedna z organizatorek wydarzenia z ramienia kolektywu "Tęczowy Sanok".
Pierwszy Marsz Równości w Sanoku przeszedł ulicami miasta 4 czerwca 2022 roku pod hasłem "Czyńmy miłość, a nie wojnę". Jednym z głównych postulatów był sprzeciw wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ściągnął do miasta nad Sanem aktywistów działających na rzecz osób LGBTQ+ z całej Polski.
W tym roku w Sanoku Marsz Równości odbędzie się 22 lipca, a hasłem tegorocznej edycji jest "Miłość naszym prawem". - Kiedy zastanawialiśmy się, jakie powinno być hasło naszego marszu, doszliśmy do wniosku, że te trzy proste słowa najlepiej opisują o co w tym wszystkim chodzi - mamy prawo do naszej miłości, do tego, żeby rodziny, które tworzymy, były traktowane na równi z innymi rodzinami - wyjaśnia Wiktoria Aleksandra Barańska.
I dodaje: - Obecnie, jeśli na przykład dwie kobiety wychowują razem dziecko jednej z nich, druga mama, czyli partnerka biologicznej matki dziecka, nie ma jako rodzic żadnych oficjalnych praw, jest dla polskiego prawa niewidoczna. Taka sytuacja fatalnie wpływa na bezpieczeństwo dzieci i rodziców.
Postulaty II Marszu Równości w Sanoku
Jak czytamy na stronie organizatorów II Marszu Równości w Sanoku, wśród postulatów tegorocznego wydarzenia jest m.in. ochrona przed dyskryminacją i wykluczeniem wszystkich mniejszości społecznych oraz wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami z nienawiści. "Chcemy regulacji prawnych w sprawie przestępstw motywowanych nienawiścią wobec osób LGBTQ. Postulujemy o rozszerzenie przepisów dotyczących mowy nienawiści o kwestie dotyczące tożsamości płciowej i orientacji seksualnej, oraz skuteczne egzekwowanie już istniejących regulacji" - piszą organizatorzy.
Postulują też wprowadzenie uregulowań prawnych ułatwiających proces medyczny i prawny potwierdzenia płci osobom transpłciowym w dokumentach bez zbędnych procesów sądowych.
Walczą także o wprowadzenie pełnej równości małżeńskiej z prawem do adopcji oraz ustawy regulującej związki niebędące małżeństwami, w tym szczególnie przepisów zapewniających zabezpieczenie wzajemnych zobowiązań.
Czytaj też: Polska w tyle rankingu badającego poziom równouprawnienia osób LGBT+. Komentarze ekspertów
Apelują o tańszy dostęp do kultury, miastotwórcze działania w przestrzeni miejskiej, zapobieganie wykluczeniu komunikacyjnemu i likwidację barier architektonicznych dla zmarginalizowanych grup: rodziców i opiekunów z wózkami dziecięcymi, osób z niepełnosprawnościami i osób starszych.
Aktywiści chcą też wprowadzenia do szkół i przedszkoli "nowoczesnej, rzetelnej i neutralnej światopoglądowo edukacji dotyczącej ludzkiej seksualności, dostosowanej do możliwości percepcyjnych i wieku, edukacji antydyskryminacyjnej, uczącej otwartości na różnorodność oraz etyki kształtującej postawy szacunku i poszanowania godności wszystkich ludzi".
Żądają polityki na rzecz równości płci, równego traktowania kobiet, mężczyzn i osób niebinarnych w każdej sferze życia. "Domagamy się zatrudniania i wynagradzania w zależności od wykonywanej pracy i kompetencji, a nie płci. Żądamy języka pozbawionego seksizmu, wprowadzenia parytetu płci w gremiach kierowniczych, strukturach politycznych oraz w mediach" - postulują.
Chcą też zapewnienia obywatelom i obywatelkom pełni praw reprodukcyjnych w tym: prawa do informacji, edukacji seksualnej, bezpłatnej antykoncepcji, w tym także antykoncepcji awaryjnej oraz aborcji na żądanie do 12 tygodnia ciąży. "Żądamy poszanowania praw pacjenta, ograniczenia stosowania tzw. klauzuli sumienia tak, by jej stosowanie nie odbierało kobietom ich praw, realizacji prawa do godnego porodu, a także polityki wspierającej rodzicielstwo" - podkreślają. Chcą też zwiększenia pomocy państwa dla rodzin, w których żyją osoby z niepełnosprawnościami i przywrócenia funduszu alimentacyjnego.
ZOBACZ W TVN24 GO REPORTAŻ "CZARNO NA BIAŁYM": Wszystko o moim życiu >>>
Postulują skrócenie procedury wystawiania wiz do Polski szczególnie w placówkach dyplomatycznych na wschodzie Europy. "Żądamy ograniczenia biurokracji stosowanej wobec obcokrajowców mieszkających w Polsce. Żądamy poprawienia warunków, w jakich przetrzymywani są azylanci na terenie Polski. Azyl to nie wyrok więzienia. Zgodnie z przesłaniem Konstytucji 3 Maja: Kto granice Rzeczpospolitej nawiedza - wolnym jest!" - podkreślają.
Organizatorzy postulują także unormowanie relacji finansowych między państwem, a Kościołem. Chcą likwidacji finansowych przywilejów Kościoła oraz opodatkowania jego dochodów, zakazu finansowania go z budżetu państwa, w tym w szczególności ewangelizacji i katechezy, oraz jawności przepływów finansowych między państwem, a Kościołem i obowiązek ewidencjonowania wszystkich przychodów.
ZOBACZ W TVN24 GO REPORTAŻ "CZARNO NA BIAŁYM": Wszystko o moim dziecku >>>
Chcą równouprawnienia wszystkich organizacji wyznaniowych i światopoglądowych, wolności od indoktrynacji religijnej i od przemocy symbolicznej w instytucjach, służbach i mediach państwowych oraz wolności oraz "nieskrępowanej religijnie wolności słowa", czyli zniesienia artykułu 196 Kodeksu karnego, który dotyczy obrazy uczuć religijnych.
Wśród postulatów znalazły się także te związane z ekologią - tu znalazł się apel do rządu i korporacji o odejście od technologii zatruwających planetę, oraz ochroną praw zwierząt, w tym przede wszystkim wprowadzenie zakazu chowu zwierząt na futro, występów zwierząt w cyrkach, polowań rekreacyjnych, oraz przedmiotowego i okrutnego traktowania zwierząt w chowie przemysłowym.
Czytaj też: "Polskie społeczeństwo jest gotowe na tęczowe rodziny". Czerwiec miesiącem dumy dla osób LGBTQ+
Święto równości, wolności i bezpieczeństwa
Sanocki Marsz Równości wyruszy o godzinie 14 z Rynku, przejdzie ulicami miasta i wróci na Rynek. Będzie mu towarzyszyć muzyka oraz przemówienia zaproszonych gości. W planie jest też organizacja dodatkowych wydarzeń, ale to - jak podkreśla Wiktoria Aleksandra Barańska - zależy od funduszy, jakie uda się organizatorom zebrać na organizację wydarzenia.
- Ludzie od dawna pytali nas, kiedy i czy w tym roku w naszym mieście odbędzie się Marsz Równości. Bardzo cieszymy się, że będziemy mogli się ponownie spotkać - mówi nam współorganizatorka wydarzenia.
- Marsze są świętem równości, wolności i bezpieczeństwa. Pokazują, że każda osoba mieszkająca w mieście, jak i przyjezdna, może czuć się w nim dobrze i jest mile widziana. Osoby LGBTQ+ żyją wszędzie, w całej Polsce, na Podkarpaciu również, dlatego w naszym województwie także chcemy czuć się u siebie - podkreśla.
I dodaje: - Dla mnie marsz jest wydarzeniem, o którym marzyłam jako nastolatka. Sygnałem, który pokazuje zwłaszcza młodym osobom, że są ważne, kochane i potrzebne, że ich potrzeby i uczucia mają znaczenie. Marzę o świecie, w którym każda osoba LGBTQ+ może się czuć po prostu dobrze ze sobą, mieć poczucie bezpieczeństwa i pełnię praw. Wierzę, że marsz jest krokiem w tym kierunku.
Marsz Równości w stolicy Podkarpacia
Tydzień wcześniej, 15 lipca, po raz czwarty Marsz Równości przejdzie ulicami Rzeszowa. Hasłem tegorocznego wydarzenia - podobnie jak w ubiegłym roku - jest "Idziemy po równość i pokój".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Aleksandra Rydosz