Dzieła Jerzego Nowosielskiego od 2012 roku zdobiły Pałac Prezydencki. Teraz jednak Kancelaria Prezydenta odmówiła przedłużenia umowy z Fundacją Nowosielskich, od której obrazy zostały wypożyczone. Ich miejsce ma zająć "Święto kawalerii polskiej" Wojciecha Kossaka.
Jak podaje Gazeta Wyborcza, Fundacja Nowosielskich nie jest zaskoczona taką decyzją Kancelarii.
- Można się było tego spodziewać. Jerzy Nowosielski nie malował obrazów patriotycznych, jest postrzegany jako innowierca. Nie jest bohaterem tej formacji politycznej – zauważył w rozmowie z dziennikiem Andrzej Starmach, przedstawiciel Fundacji. Nowosielski był jednym z największych współczesnych pisarzy ikon, zajmował się również prawosławną teologią.
Urzędnicy "nie są zainteresowani"
10 obrazów Nowosielskiego zostało wypożyczonych Pałacowi Prezydenckiemu w 2012 roku, kiedy urząd piastował Bronisław Komorowski. Dzieła trafiły do sali obok kaplicy.
"Gazeta Wyborcza" informuje, że przedstawiciel fundacji Nowosielskich zadzwonił do kancelarii prezydenta, by omówić warunki kontynuowania umowy, która obowiązuje do końca tego roku. Usłyszał jednak, że Kancelaria "nie jest zainteresowana przedłużeniem umowy".
Wypożyczą Kossaka
Według gazety prezydenccy urzędnicy planują zastąpić dzieła Nowosielskiego monumentalnym obrazem "Święto kawalerii polskiej" autorstwa Wojciecha Kossaka, który przedstawia defiladę 12 pułków kawalerii przed Józefem Piłsudskim z okazji 250. rocznicy bitwy pod Wiedniem. Obraz jest własnością Muzeum Narodowego w Krakowie, któremu został przekazany w darze przez samego autora.
Kancelaria Prezydenta miała już zwrócić się do muzeum z prośbą o wypożyczenie dzieła. Jak w rozmowie z Gazetą Wyborczą informuje Zofia Gołubiew, obecna dyrektor muzeum, placówka już zgodziła się udostępnić malowidło. Wcześniej musiała poprosić o zgodę na taki ruch Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nie jest też wykluczone, że w ślad za "Świętem kawalerii polskiej" do Pałacu Prezydenckiego trafią inne dzieła Kossaka - w większości opowiadające o odzyskaniu przez Polskę niepodległości. O tym jednak zadecyduje Andrzej Betlej, nowy dyrektor Muzeum Narodowego. Betlej stanowisko obejmie w styczniu i jeszcze nie wypowiada się na ten temat.
Prezydent na tle Kossaka
Obraz ma zawisnąć w gabinecie prezydenta.
Ponieważ w gabinecie przyjmowane są m.in. głowy państw i korpus dyplomatyczny, prezydenccy urzędnicy chcą, by Andrzej Duda podczas tych spotkań mógł "rozmawiać o obrazie i przy okazji opowiedzieć o historii Polski". Głowa państwa ma też dobrze prezentować się na tle dzieła – pisze "Gazeta Wyborcza".
Jeszcze nie wiadomo, kiedy Kossak trafi do Pałacu Prezydenckiego.
Autor: wini/i / Źródło: Gazeta Wyborcza
Źródło zdjęcia głównego: fot. Muzeum Narodowe w Krakowie