TVN24 | Kraków

Oszuści wyciągnęli od zakonnika hasła do kont, z banku znikł prawie milion złotych. Zatrzymano dwie osoby

TVN24 | Kraków

Autor:
wini//rzw
Źródło:
TVN24 Kraków
13 osób zatrzymanych, 12 z zarzutami
13 osób zatrzymanych, 12 z zarzutamiMałopolska policja
wideo 2/5
Małopolska policja13 osób zatrzymanych, 12 z zarzutami (wideo z 22.03.2022r.)

Do jednego z krakowskich zakonów zadzwonił "policjant" i namówił rozmówcę, by ten podał mu hasła i loginy do bankowych kont zgromadzenia. Jak tłumaczył - po to, by chronić pieniądze przed złodziejami. Zanim o sprawie dowiedziała się prawdziwa policja, z kont zakonu wyparowało 915 tysięcy złotych. W związku z tą sprawą zatrzymano kolejne dwie osoby.

Zatrzymani to 35-latek z Gliwic i 64-latek z Sosnowca. Ten pierwszy, jak podaje policja, miał werbować "słupy", czyli osoby zakładające rachunki bankowe, na które trafiały pieniądze z okradanych kont. Drugi to jeden z tych, którzy takie konto założyli.

- Jak ustalono, rachunki bankowe, którymi zawiadywali zatrzymani mężczyźni, wykorzystane zostały podczas oszustwa wymierzonego w finanse oszukanego zakonu – mówi młodszy inspektor Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji. Obaj zatrzymani usłyszeli zarzuty wyłudzenia mienia o znacznej wartości (art. 286 § 1 i Art. 294. Kodeksu karnego), za co grozi im do 10 lat więzienia.

Wcześniej, krótko po zdarzeniu, policjanci zatrzymali 13 osób, z których najmłodsza miała 16 lat, a najstarsza – 64.

Krakowski zakon został okradzionyMałopolska policja
Zakonnik uwierzył fałszywym policjantomMałopolska policja
Zatrzymano 13 osób, 12 usłyszało zarzutyMałopolska policja

Oszukany zakonnik

Oszuści zadzwonili do krakowskiego zakonnika 11 marca. Przekonali go, że policja zamierza chronić bankowe konta zakonu i w tym celu potrzebuje wszystkich haseł dostępu. Mężczyzna zgodził się je podać. Kilka godzin później z przedstawicielami zakonu skontaktował się dział bezpieczeństwa banku i poinformował, że na jednym z kont wykryto podejrzane operacje. Sprawa trafiła do policjantów Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu krakowskiej komendy miejskiej.

Czytaj też: Częstochowa. Kilkanaście dni i aż 26 osób oszukanych przez internet. Policja apeluje o ostrożność

W sumie, jak podaje policja, oszuści zlecili kilkadziesiąt przelewów na łączną kwotę 915 tysięcy złotych. 

- Dzięki współpracy z działami bezpieczeństwa kilku banków wstrzymano przelewy na przeszło 400 tysięcy złotych. Tymczasem kryminalni zajęli się ustalaniem tożsamości i poszukiwaniem sprawców – informuje Sebastian Gleń.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:wini//rzw

Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Małopolska policja

Pozostałe wiadomości