Z powodu przeniesienia sędziów Macieja Czajki, Beaty Morawiec i Katarzyny Wierzbickiej do innych wydziałów krakowscy sędziowie urządzili po raz pierwszy w historii całodzienny protest rotacyjny przed wejściem do budynku Sądu Okręgowego w Krakowie.
11 sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie odmówiło w ubiegłym tygodniu orzekania z sędziami nominowanymi przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Poinformowali o tym w piśmie z 20 września tego roku. Ich zdaniem wydane w takim składzie orzeczenia naruszałyby zapisy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, bo wydałby je organ niebędący "niezależnym i bezstronnym sądem".
Troje sędziów przeniesionych do innych wydziałów
Troje z tych sędziów zostało zdegradowanych w strukturach sądu. Sędzia Morawiec została przeniesiona z Wydziału IV Odwoławczego, który rozpatruje apelacje od wyroków pierwszej instancji, do Wydziału III Karnego, w którym zapadają wyroki pierwszej instancji. Morawiec jest prezeską zarządu głównego Stowarzyszenia Sędziów "Themis", stanowczo krytykującego reformę systemu sprawiedliwości prowadzoną przez obecny rząd. W przeszłości była prezesem SO w Krakowie. W listopadzie 2017 roku została odwołana z tej funkcji przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.
Do Wydziału VI Karnego, orzekającego w pierwszej instancji, z innego wydziału odwoławczego trafiła także sędzia Katarzyna Wierzbicka, była wiceprezeska tego sądu, odwołana w przeszłości razem z sędzią Morawiec przez Ziobrę.
Wieloletni karnista sędzia Maciej Czajka z Wydziału III Karnego został przeniesiony do Wydziału I Cywilnego. Jest członkiem Stowarzyszenia Sędziów "Themis" i był pełnomocnikiem Morawiec, gdy nieuznawana przez Sąd Najwyższy jego Izba Dyscyplinarna zajmowała się sprawą uchylenia jej immunitetu.
Całodzienny protest krakowskich sędziów
W środę w Krakowie odbywa się będzie spontaniczny protest krakowskich sędziów. Trwać będzie do godziny 16 przed głównym wejściem do Sądu Okręgowego i czterech sądów rejonowych w Krakowie. Wezmą w nim udział kilkunastoosobowe grupy sędziów, zmieniające się co godzinę. Na godzinę 12 przewidziana jest również demonstracja przed gmachem Sądu Apelacyjnego w Krakowie.
Jak napisali organizatorzy, protestujący żądają "uchylenia przez osoby pełniące funkcje prezesa i wiceprezesów Sądu Okręgowego w Krakowie wydanych bezpodstawnie (i dalece nieracjonalnych oraz szkodliwych dla obywateli z uwagi na naruszenie ich prawa do szybkiego rzetelnego procesu prowadzonego przez należycie obsadzony sąd) zarządzeń o zmianie zakresu czynności i natychmiastowego przeniesienia sędziów pomiędzy wydziałami sędziego Macieja Czajkę, sędzię Katarzynę Wierzbicką i sędzię Beatę Morawiec".
"Z powodu bezpodstawnego przeniesienia sędziów do innych wydziałów niż te, w których przez wiele lat z sukcesem orzekali, krakowscy sędziowie urządzają po raz pierwszy całodzienny protest rotacyjny" - przekazano.
W ocenie krakowskich sędziów "przeniesienie wymienionych sędziów stanowi wyraz represji ze strony władz SO w Krakowie za wcześniej złożone pismo z 22.09.2021 r. dotyczące odmowy orzekania z osobami, które przeszły procedurę awansową na sędziów przed neo-KRS. W przypadku sędzi Katarzyny Wierzbickiej jest to także wyraz szykany za odmowę z 16.09.2021 r. orzekania na rozprawie w składzie z neo-SSO Piotrem Kowalskim, wiceprezesem SO i obecnie z uwagi na awansowanie go przez Dagmarę Pawełczyk-Woicką, bezpośrednim przełożonym w ramach pionu karnego sędziów: K. Wierzbickiej️, M. Czajki i B. Morawiec".
W Łodzi protest solidarnościowy
Protest w Łodzi, będący wyrazem wsparcia dla sędziów krakowskich, trwał kilka minut. Sędziowie wyszli przed budynek i stanęli na schodach w milczeniu z kartkami w rękach, na których widniało wsparcie dla kolegów.
- To, co się dzieje w Krakowie, to trochę tak, jakby stomatolog miał nagle wykonywać operacje na otwartym sercu - mówi Grzegorz Gała, sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi. - To są zastępcze działania, mające na celu represjonowanie sędziów - dodaje.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24