Sędziowie Morawiec, Wierzbicka i Czajka odmówili orzekania z osobami powołanymi przez nową KRS, zostali zdegradowani

Źródło:
tvn24.pl, Wyborcza.pl
Przymusiński: przygotowaliśmy projekt uregulowania statusu sędziów powołanych przez nową KRS
Przymusiński: przygotowaliśmy projekt uregulowania statusu sędziów powołanych przez nową KRSTVN24
wideo 2/35
Przymusiński: przygotowaliśmy projekt uregulowania statusu sędziów powołanych przez nową KRSTVN24

Troje krakowskich sędziów z grupy, która odmówiła orzekania z osobami powołanymi przez nową Krajową Radę Sądownictwa, zostało zdegradowanych w strukturach Sądu Okręgowego w Krakowie. Chodzi o Beatę Morawiec, Katarzynę Wierzbicką i Macieja Czajkę. Również we wtorek sędziowie z Sądu Apelacyjnego w Krakowie udzielili w swoim stanowisku wsparcia tym, którzy "odmawiają orzekania z osobami nominowanymi na skutek wadliwej procedury".

11 sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie odmówiło w ubiegłym tygodniu orzekania z sędziami nominowanymi przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Poinformowali o tym w piśmie z 20 września tego roku. Ich zdaniem wydane w takim składzie orzeczenia naruszałyby zapisy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, bo wydałby je organ niebędący "niezależnym i bezstronnym sądem".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Troje sędziów przeniesionych do innych wydziałów

Teraz troje z tych sędziów zostało zdegradowanych w strukturach sądu. Sędzia Morawiec została przeniesiona z Wydziału IV Odwoławczego, który rozpatruje apelacje od wyroków pierwszej instancji, do Wydziału III Karnego, w którym zapadają wyroki pierwszej instancji. Morawiec jest prezeską zarządu głównego Stowarzyszenia Sędziów "Themis", stanowczo krytykującego reformę systemu sprawiedliwości prowadzoną przez obecny rząd. W przeszłości była prezesem SO w Krakowie. W listopadzie 2017 roku została odwołana z tej funkcji przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Do Wydziału VI Karnego, orzekającego w pierwszej instancji, z innego wydziału odwoławczego trafiła także sędzia Katarzyna Wierzbicka, była wiceprezeska tego sądu, odwołana w przeszłości razem z sędzią Morawiec przez Ziobrę.

Wieloletni karnista sędzia Maciej Czajka z Wydziału III Karnego został przeniesiony do Wydziału I Cywilnego. Jest członkiem Stowarzyszenia Sędziów "Themis" i był pełnomocnikiem Morawiec, gdy nieuznawana przez Sąd Najwyższy jego Izba Dyscyplinarna zajmowała się sprawą uchylenia jej immunitetu.

Inni sędziowie odmawiają orzekania z nominowanymi przez nową KRS

W połowie września podobne decyzje o wstrzymaniu się od orzekania z sędziami powołanymi przez nową KRS podejmowali inni sędziowie. Między innymi Waldemar Żurek, również sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, wysłał pismo do prezes sądu. Prezes Dagmara Pawełczyk-Woicka poinformowała w odpowiedzi, że wniosek sędziego "nie zostanie uwzględniony". Napisała, że "odbierając nominację sędziowską, sędzia przyrzeka stać na straży porządku prawnego, przestrzegać obowiązujących ustaw i konstytucji", a "odmowa złożenia ślubowania jest jednoznaczna ze zrzeczeniem się stanowiska sędziowskiego".

W połowie tego miesiąca także dwoje sędziów z Olsztyna złożyło do prezesa tamtejszego Sądu Okręgowego oświadczenie, że odmawiają orzekania w składzie z sędzią powołanym przy udziale nowej KRS.

Wsparcie od sędziów z Sądu Apelacyjnego w Krakowie

Również we wtorek, w przyjętym stanowisku sędziowie Sądu Apelacyjnego w Krakowie wyrazili między innymi wsparcie dla innych sędziów, którzy zdecydowali się odmówić orzekania.

"Rozumiemy działania sędziów, którzy – dla zapewnienia bezpieczeństwa prawnego – odmawiają orzekania z osobami nominowanymi na skutek wadliwej procedury" - napisali. "W ostatnim czasie stosowne oświadczenia tej treści złożyło 12 sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie. Pani Dagmara Pawełczyk-Woicka, sprawująca funkcję Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie, podjęła w stosunku do w/w sędziów oczywiście bezprawne działania – wzywając ich do złożenia oświadczenia, czy zrzekają się stanowiska sędziowskiego, jednocześnie zapowiadając zainicjowanie wobec nich postępowania dyscyplinarnego" - czytamy.

ZOBACZ CAŁE STANOWISKO SĘDZIÓW SĄDU APELACYJNEGO W KRAKOWIE >>>

"Pragniemy przypomnieć, że:

- złożone przez sędziów oświadczenia mają na celu minimalizowanie strat powstałych na skutek bezprawnych działań władz politycznych; - sędziowie, kierując się swoją wiedzą i wskazaniami sumienia, byli uprawnieni do złożenia przedmiotowych oświadczeń; - podstawowym obowiązkiem prezesa sądu jest zapewnienie wypełniania przez sąd, którym kierują, funkcji w zakresie sprawowania wymiaru sprawiedliwości; stąd ochrona systemu prawnego wymaga od osób zarządzających sądami podjęcia wszelkich działań zapewniających sprawne rozpoznanie spraw; w rezultacie obowiązkiem prezesa sądu jest podjęcie działań organizacyjnych umożliwiających w/w sędziom orzekanie, bez narażania ich na konieczność podejmowania decyzji orzeczniczych tamujących rozpoznanie spraw; - kierowanie wobec w/w sędziów gróźb podjęcia działań represyjnych jest bezprawne, w szczególności w sytuacji stwierdzenia przez TSUE, iż art. 107 ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, dopuszczający kierowanie przeciwko sędziom sankcji dyscyplinarnej za działalność orzeczniczą narusza prawo europejskie; - szykany i represje kierowane wobec sędziów są bezskuteczne; nie zmuszą sędziów do podporządkowania się bezprawiu, a jednocześnie nie rozwiążą rzeczywiście istniejących problemów zagrażających sprawowaniu przez sądy wymiaru sprawiedliwości; - nadinterpretowanie oświadczeń sędziów jako oświadczeń o zrzeczeniu się urzędu sędziego, uchybia godności funkcji Prezesa Sądu" - dodano.

Pod stanowiskiem podpisali się Paweł Rygiel, Marek Boniecki, Sławomir Jamróg, Józef Wąsik, Agata Pyjas-Luty, Grażyna Wiśniewska, Monika Kowalska, Anna Kowacz-Braun, Regina Kurek, Krzysztof Marcinkowski, Andrzej Solarz, Marek Długosz, Jan Kremer, Paweł Czepiel, Barbara Baran, Krystian Serzysko, Lucyna Juszczyk, Jacek Polański, Barbara Nita-Światłowska i Barbara Polańska-Seremet.

Autorka/Autor:akr

Źródło: tvn24.pl, Wyborcza.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rozpoczęła się już debata nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Przebieg dyskusji relacjonujemy na żywo w portalu tvn24.pl.

W Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec Bodnara

W Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec Bodnara

Źródło:
TVN24

Przejścia graniczne z Ukrainą oraz odcinki dróg i torów kolejowych będą wprowadzone na listę infrastruktury krytycznej - poinformował na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Ma to zapewnić "100-procentową gwarancję, że pomoc wojskowa i humanitarna będą docierały bez żadnych opóźnień na stronę ukraińską". - To kwestia najbliższych kilku godzin - poinformował premier.

Premier: wprowadzamy przejścia graniczne z Ukrainą na listę infrastruktury krytycznej

Premier: wprowadzamy przejścia graniczne z Ukrainą na listę infrastruktury krytycznej

Źródło:
TVN24, TVN24

Wydarzenia przed Sejmem to nie był wynik żadnej nielojalności, tylko jakiegoś nieporozumienia - mówił Jarosław Kaczyński. Odniósł się do szarpaniny, do której doszło, gdy chciano wprowadzić do Sejmu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Prezes PiS wyjaśniał, jaki był plan. - Miało być tak, że ja, jeszcze kilka innych osób i oczywiście dwaj zainteresowani, czyli panowie Kamiński i Wąsik, idą. Pokazujemy dokumenty - powiedział. Jego zdaniem inni posłowie ruszyli ku budynkowi, gdyż byli "zdezorientowani".

Jarosław Kaczyński wyjaśnił, jak miało wyglądać wejście z Kamińskim i Wąsikiem do Sejmu

Jarosław Kaczyński wyjaśnił, jak miało wyglądać wejście z Kamińskim i Wąsikiem do Sejmu

Źródło:
TVN24

Prokuratura przekazała podkomisji smoleńskiej 23 elementy Tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskim. Pięć części zostało zniszczonych w toku badań, a pozostałe dowody podkomisja zgubiła - poinformował w Sejmie wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk.

Wiceszef MON: podkomisja smoleńska zgubiła 18 części samolotu Tupolew, pięć zostało zniszczonych

Wiceszef MON: podkomisja smoleńska zgubiła 18 części samolotu Tupolew, pięć zostało zniszczonych

Źródło:
tvn24.pl

Do końca marca powinniśmy mieć wstępne odpowiedzi, jakie działania są możliwe w obrębie spółki, aby ceny paliw były niższe niż w tej chwili - powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Szef rządu był także dopytywany o swoje dawne zapowiedzi, że gdy przejmie władzę paliwo będzie po 5,19 zł. - Rozumiem niecierpliwość, ja też na to czekam - odparł.

Donald Tusk o cenach paliw. "Ja też na to czekam"

Donald Tusk o cenach paliw. "Ja też na to czekam"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Agenci CBA zatrzymali w środę sześć osób związanych z władzami uczelni Collegium Humanum - dowiedział się portal tvn24.pl. Zatrzymania są częścią śledztwa prowadzonego przez pion przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej. 

Agenci CBA zatrzymali osoby związane z władzami uczelni Collegium Humanum

Agenci CBA zatrzymali osoby związane z władzami uczelni Collegium Humanum

Źródło:
tvn24.pl

Wyrok 10 lat więzienia usłyszał Piotr Polaszczyk (zgodził się na podawanie pełnego nazwiska) - zleceniodawca brutalnego pobicia byłego wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego Wojciecha Kwaśniaka. Oskarżony o współudział w tym przestępstwie Jacek W. otrzymał karę dwóch lat pozbawienia wolności. Zasądzono również 500 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla pokrzywdzonego. Wyrok nie jest prawomocny.

"Zniszczono mi życie rodzinne i zawodowe" Wyrok w sprawie brutalnego pobicia Wojciecha Kwaśniaka

"Zniszczono mi życie rodzinne i zawodowe" Wyrok w sprawie brutalnego pobicia Wojciecha Kwaśniaka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, tvnwarszawa.pl

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe z uwagi na przedawnienie czynów umorzył postępowanie w sprawie europosłanki Magdaleny Adamowicz oskarżonej o dwa oszustwa podatkowe, których miała się dopuścić w 2012 i 2013 roku. Prokuratura zarzucała wtedy polityczce KO błędne rozliczanie podatku za najem mieszkań oraz ukrywanie dochodów. Postanowienie jest nieprawomocne.

Jest decyzja sądu w sprawie Magdaleny Adamowicz. Była oskarżona o oszustwa podatkowe

Jest decyzja sądu w sprawie Magdaleny Adamowicz. Była oskarżona o oszustwa podatkowe

Źródło:
PAP

Zużywające ogromne ilości energii komputery zwane "koparkami" i router internetowy odkryli policjanci w stacji transformatorowej w pobliżu drogi krajowej nr 12 pod Głogowem (woj. dolnośląskie). W sprawie zatrzymano 48-latka, któremu za kradzież grozi nawet pięć lat więzienia.

Kopalnia kryptowalut ukryta w starej stacji transformatowej

Kopalnia kryptowalut ukryta w starej stacji transformatowej

Źródło:
tvn24.pl
"Mamy konkordat, lekcje religii dla chętnych w szkole muszą być i będą"

"Mamy konkordat, lekcje religii dla chętnych w szkole muszą być i będą"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przed Sądem Rejonowym w Wejherowie zapadł dzisiaj wyrok w tzw. "dużym" procesie przeciwko Krystianowi W. Mężczyzna oskarżony był o 65 przestępstw, w tym 40 o charakterze seksualnym. Według aktu oskarżenia dopuścił się gwałtów oraz współżycia z dziewczętami poniżej 15. roku życia. Pokrzywdzone zostały co najmniej 33 kobiety, z czego większość nie była pełnoletnia, a pięć nie miało ukończonych nawet 15 lat.

15 lat więzienia dla "łowcy nastolatek" z Trójmiasta

15 lat więzienia dla "łowcy nastolatek" z Trójmiasta

Źródło:
TTM, tvn24.pl

Steven McDougal został oskarżony o morderstwo 11-letniej dziewczynki w Teksasie - informują amerykańskie media. Ciało Audrii Cunningham zostało znalezione we wtorek w rzece, przywiązane sznurem do dużej skały. Jak przekazały służby, McDougal był przyjacielem jej rodziny, a w dniu zaginięcia miał podwieźć dziewczynkę w drodze do szkoły.

Ciało 11-latki przywiązano do skały w rzece. Przyjaciel rodziny oskarżony o morderstwo

Ciało 11-latki przywiązano do skały w rzece. Przyjaciel rodziny oskarżony o morderstwo

Źródło:
CNN

Wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego przekazał, że Rosjanie rozstawili wzdłuż granicy z Ukrainą 48 wyrzutni pocisków Iskander, a na terytorium kraju przebywa w tej chwili około 470 tysięcy żołnierzy rosyjskiej piechoty. Mimo to wojsko twierdzi, że Rosjanie nie mają wystarczających sił, by zająć cały Donbas.

Wywiad wojskowy Ukrainy: Rosjanie rozstawili wzdłuż granicy z Ukrainą 48 wyrzutni Iskander

Wywiad wojskowy Ukrainy: Rosjanie rozstawili wzdłuż granicy z Ukrainą 48 wyrzutni Iskander

Źródło:
PAP

Władze na Kremlu, przedstawiając w oficjalnej narracji inwazję na Ukrainę jako konflikt z Zachodem, przygotowują swoich obywateli na długotrwałą wojnę i spadek poziomu życia - prognozuje w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony.

Putin przygotowuje Rosjan na "długotrwałą wojnę"

Putin przygotowuje Rosjan na "długotrwałą wojnę"

Źródło:
PAP

Joe Biden odniósł się do Władimira Putina, używając słowa "SOB", który jest skrótem wulgarnego określenia. Na wypowiedź tę zareagował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, który ocenił, że prezydent USA chciał być jak "hollywoodzki kowboj".

Joe Biden ostro o Putinie, użył wulgaryzmu. Zareagował rzecznik Kremla

Joe Biden ostro o Putinie, użył wulgaryzmu. Zareagował rzecznik Kremla

Źródło:
Reuters, CNN, tvn24.pl

Film, który "od przeciętnego hollywoodzkiego hitu dzielą lata świetlne", "oszałamiająco widowiskowy" i z "wciągającą narracją". Światowe media recenzują "Diunę: Część drugą", która wkrótce trafi na ekrany kin w Polsce i na świecie.

"Lata świetlne od przeciętnego hollywoodzkiego hitu". Recenzje filmu "Diuna: Część druga"

"Lata świetlne od przeciętnego hollywoodzkiego hitu". Recenzje filmu "Diuna: Część druga"

Źródło:
BBC, Guardian, Variety, CNN, The Hollywood Reporter, Los Angeles Times, tvn24.pl

Śmiertelny wypadek na Lubelszczyźnie. Kierowca samochodu osobowego stracił panowanie podczas wyprzedzania na zakręcie i uderzył w drzewo. Auto roztrzaskało się na części, 33-latek zginął na miejscu.

Wyprzedzał i uderzył w drzewo. Auto rozpadło się na części

Wyprzedzał i uderzył w drzewo. Auto rozpadło się na części

Źródło:
PAP

Na sali sejmowej pojawiły się tabliczki z napisem "posłanka", zamiast "poseł", poinformowała w mediach społecznościowych Wanda Nowicka z Lewicy. O taką zamianę prosiło wiele parlamentarzystek. Wcześniej do sprawy odniósł się marszałek Szymon Hołownia.

Zmiana na tabliczkach w Sejmie. "Można? Można"

Zmiana na tabliczkach w Sejmie. "Można? Można"

Źródło:
tvn24.pl, OKO.press

Pogrzeb Tomasza Komendy odbędzie się 26 lutego we Wrocławiu - poinformował w mediach społecznościowych jego brat, Gerard Komenda. Potwierdził też doniesienia, że mężczyzna zmagał się z chorobą nowotworową.

Kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb Tomasza Komendy? Brat przekazał informację

Kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb Tomasza Komendy? Brat przekazał informację

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Blokady wokół Koszalina, Wrocławia i Bydgoszczy, protest na S7 na Pomorzu i zbliżające się do przejścia granicznego z Polską ciągniki z Czech. Trzeci dzień protestu rolników w Polsce.

Blokady wokół Wrocławia, Bydgoszczy i Koszalina. Trzeci dzień protestów

Blokady wokół Wrocławia, Bydgoszczy i Koszalina. Trzeci dzień protestów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Strażacy jadący do zderzenia dwóch samochodów osobowych nie mogli dostać się na miejsce wypadku najkrótszą trasą przez rolniczą blokadę na drodze ekspresowej S10 obok Bydgoszczy. - Trzy zastępy straży nie mogły zjechać z powodu ciągnika stojącego na węźle, w środku nikogo nie było - opowiada starszy kapitan Karol Smarz z bydgoskiej komendy straży pożarnej. W związku ze zdarzeniem strażacy apelują do protestujących o umożliwienie przejazdu pojazdom uprzywilejowanym.

Najkrótszą drogę zablokowali protestujący. Strażacy apelują do rolników

Najkrótszą drogę zablokowali protestujący. Strażacy apelują do rolników

Źródło:
tvn24.pl

Bez lekarzy, pielęgniarek i kontraktu z NFZ, za to z przecięciem wstęgi przez polityków PiS i poświęceniem przez proboszcza - tak "otwarto" nowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie (woj. małopolskie). Placówka nie przyjmuje pacjentów, bo nie ma zapewnionego finansowania. NFZ z rozwiązaniem problemu się nie spieszy, a radni, którzy obiekt "otwierali", o braku środków na działalność dowiedzieli się od nas.

Politycy PiS "otworzyli" nowe centrum psychiatrii dla dzieci. Pacjentów nie przyjmuje

Politycy PiS "otworzyli" nowe centrum psychiatrii dla dzieci. Pacjentów nie przyjmuje

Źródło:
tvn24.pl

Politycy PiS lansują obecnie przekaz, że nowy rząd "zwija Polskę" i jakoby rezygnuje z kluczowych, rozpoczętych przez poprzedni rząd inwestycji - CPK, portu kontenerowego czy fabryki półprzewodników. Sprawdziliśmy więc, co o tych projektach mówią przedstawiciele nowej władzy i które z nich na pewno będą kontynuowane.

Posłanka PiS: zwijają Polskę w zawrotnym tempie. Sprawdzamy status inwestycji

Posłanka PiS: zwijają Polskę w zawrotnym tempie. Sprawdzamy status inwestycji

Źródło:
Konkret24

Lądownik księżycowy Nova-C ma w czwartek dotrzeć na powierzchnię Księżyca. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie to pierwsze amerykańskie lądowanie na Srebrnym Globie od ponad 50 lat i zarazem pierwsze w historii z wykorzystaniem prywatnego statku kosmicznego.

Już dziś historyczna próba lądowania USA na Księżycu

Już dziś historyczna próba lądowania USA na Księżycu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Slayer, jedna z najważniejszych grup metalowych, wraca do koncertowania. Na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych zespół zapowiedział dwa koncerty.

Slayer wraca na scenę. Legenda metalu zapowiada pierwsze koncerty od pięciu lat

Slayer wraca na scenę. Legenda metalu zapowiada pierwsze koncerty od pięciu lat

Źródło:
nme.com, revolver.com

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie od prawie stu lat przyciąga najzdolniejszych pianistów świata. Prawdopodobnie również tych najodważniejszych, o czym przekonuje film dokumentalny Jakuba Piątka "Pianoforte". - Jest to wydarzenie, które potrafi w ciągu jednej nocy odmienić komuś życie. Miałem zresztą okazję, żeby to zobaczyć na własne oczy - mówi Piątek w rozmowie z Tomaszem-Marcinem Wroną.

"Wydarzenie, które potrafi w ciągu jednej nocy odmienić komuś życie". Przyjrzał mu się z bardzo bliska

"Wydarzenie, które potrafi w ciągu jednej nocy odmienić komuś życie". Przyjrzał mu się z bardzo bliska

Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarka "Faktów" TVN Renata Kijowska znalazła się na liście nominowanych do nagrody Pióro Nadziei 2023. Zwycięzców nagrody Amnesty International poznamy podczas gali 14 marca.

Pióro Nadziei 2023. Renata Kijowska z "Faktów" TVN na liście nominowanych do nagrody Amnesty International

Pióro Nadziei 2023. Renata Kijowska z "Faktów" TVN na liście nominowanych do nagrody Amnesty International

Źródło:
Amnesty International Polska, tvn24.pl

"Klara" to nowy serial Player Original nakręcony na podstawie debiutu literackiego Izabeli Kuny. W produkcji zagra plejada gwiazd. Pierwszy odcinek 22 marca w Playerze.  

Premiera nowego serialu Playera

Premiera nowego serialu Playera

Źródło:
TVN24

Za nami ostatni odcinek serialu "Detektyw: Kraina nocy". Długo oczekiwana czwarta seria kultowej produkcji "Detektyw" nie zawiodła widzów. Oglądalność była rekordowa. Cały sezon można obejrzeć na HBO Max.

"Najlepszy finał w historii". Rekord oglądalności i recenzje czwartego sezonu serialu "Detektyw"

"Najlepszy finał w historii". Rekord oglądalności i recenzje czwartego sezonu serialu "Detektyw"

Źródło:
TVN24