TVN24 | Kraków

Jest oskarżona o kierowanie grupą przestępczą składającą się z bojówek pseudokibiców. W celi zostanie dłużej

TVN24 | Kraków

Autor:
gp
Źródło:
PAP/TVN24
Zarzuty dla Magdaleny K.
Zarzuty dla Magdaleny K. TVN24
wideo 2/4
TVN24Zarzuty dla Magdaleny K. (wideo archiwalne)

Sąd w Krakowie przedłużył o pół roku areszt dla Magdaleny K. oraz sześciu innych osób. K. była jedną z najbardziej poszukiwanych kobiet w Europie - ukrywała się na Słowacji, gdzie starała się o azyl polityczny. Została sprowadzona do Polski w listopadzie ubiegłego roku na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, niedługo - wraz z innymi członkami gangu - ma stanąć przed sądem.

Magdalena K. oraz sześć innych osób pozostanie w celi co najmniej przez kolejne sześć miesięcy, do 27 lutego. Kobieta jest oskarżona m.in. o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, do której należeli pseudokibice klubu sportowego Cracovia. Prokurator oskarżył K. również o przemyt i handel narkotykami, utrudnianie postępowania karnego, składanie fałszywych zeznań i nakładanie do tego samego innych osób, pranie pieniędzy m.in. przez nabycie luksusowego apartamentu i samochodu marki Mercedes 200 CLA. Magdalenę K. oskarżono też o przywłaszczenie samochodu marki BMW M6.

Śledztwo przeciwko Magdalenie K. prowadził Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. Oskarżonej może grozić do 15 lat więzienia.

Czekając na proces

Na ławie oskarżonych obok K. zasiądzie jej konkubent, Mariusz Z. Mężczyzna był już wcześniej oskarżany o kierowanie grupą przestępczą, którą miała "przejąć" Magdalena K., przestępstwa narkotykowe i pranie pieniędzy. Jednak w niedawno zakończonym śledztwie prokuratura zarzuca mu zupełnie nowe czyny. "Aktualnie aktem oskarżenia objęto wcześniejszy okres działalności grupy przestępczej kierowanej m.in. przez Mariusza Z. wraz z bratem Adrianem oraz kolejne ujawnione przestępstwa, takie jak prowadzenie plantacji marihuany, wyłudzenia ubezpieczeń komunikacyjnych na podstawie fikcyjnych kolizji drogowych oraz pozorowanych kradzieży luksusowych samochodów takich jak mercedes 600 SL, audi A8, audi RS 7, bmw 4, żądania okupu za zwrot skradzionego pojazdu marki Audi A5" - podał Dział Prasowy PK.

Mariusz Z. jest oskarżony również o to, że "załatwił sobie" odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności, wysyłając na badania lekarskie "osobę posiadającą poważne schorzenia kręgosłupa", a przedstawiającą się jako on. "Na podstawie spreparowanych wyników badań oskarżony uzyskał dalszą dokumentację medyczną. Biegły sądowy uznał, iż odbywanie kary pozbawienia wolności może powodować zagrożenie dla zdrowia skazanego. Mariusz Z. karę pozbawienia wolności odbył dopiero po zatrzymaniu, do którego doszło 15 grudnia 2017 roku. Za zarzucane mu czyny grozi kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności" - przekazała Prokuratura Krajowa.

Kolejnym dziesięciu oskarżonym prokurator zarzucił przemyt i obrót narkotykami oraz prowadzenie plantacji marihuany, dokonanie szeregu przestępstw przeciwko mieniu, głównie wyłudzeń ubezpieczeń komunikacyjnych oraz składania fałszywych zeznań.

Ścigana Europejskim Nakazem Aresztowania

Główna oskarżona w tej sprawie, Magdalena K. była poszukiwana Europejskim Nakazem Aresztowania i czerwoną notą Interpolu. Kobieta została zatrzymana 28 marca ub.r., ale do Polski trafiła dopiero 20 listopada. Najpierw zgodę na wydanie jej Polsce dał Sąd Okręgowy w Bańskiej Bystrzycy, a następnie zgodę utrzymał w mocy Sąd Najwyższy Republiki Słowackiej. Procedura ekstradycyjna trwała wiele miesięcy, ponieważ obrona K. wnosiła m.in. o udzielenie jej azylu politycznego i przekonywała, że w Polsce naruszane są zasady praworządności. K. dwukrotnie podejmowała także próby uzyskania w Sądzie Okręgowym w Krakowie listu żelaznego, który umożliwiałby jej odpowiadanie z tzw. wolnej stopy do czasu prawomocnego wyroku.

Magdalena K. był jedną z najbardziej poszukiwanych kobiet w EuropiePolicja

W toku śledztwa Magdalena K. nie przyznała się do winy.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Grupa przestępcza

Prokuratura podała, że grupa przestępcza, którą kierować miała Magdalena K., złożona była z członków bojówek pseudokibiców klubu Cracovia. K. zarządzać miała kilkudziesięcioosobową grupą, która handlowała m.in. marihuaną i kokainą. Jak wcześniej informowaliśmy, kobieta miał zostać członkinią grupy przestępczej, ponieważ była partnerką jej szefa, Mariusza Z.

"Grupa dopuszczała się również czynów przeciwko życiu i zdrowiu, często z użyciem niebezpiecznych narzędzi, jak noże i maczety. W ten sposób atakowali oni pseudokibiców jednego z krakowskich i łódzkich klubów piłkarskich. Ich działalność charakteryzowała się wysokim stopniem zorganizowania i podległości służbowej" – przekazała PK.

Grupa przemyciła - według śledczych - z Holandii do Polski 5,5 tony marihuany wartej 88 mln zł oraz 120 kg kokainy wartej około 4,3 mln euro.

Autor:gp

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Policja

Pozostałe wiadomości