Dyrektor teatru chciał zagrać w "Dziadach". Kandydatka PiS mu zabroniła

Źródło:
"Fakty" TVN, tvn24.pl
Głuchowski: dziś jest 525. dzień procedury mojego odwołania (materiał z 24.07.2023)
Głuchowski: dziś jest 525. dzień procedury mojego odwołania (materiał z 24.07.2023)TVN24
wideo 2/6
Głuchowski: dziś jest 525. dzień procedury mojego odwołania TVN24

Iwona Gibas, członek zarządu województwa małopolskiego i kandydatka PiS na posłankę w zachodniej Małopolsce, zabroniła dyrektorowi Teatru Słowackiego w Krakowie zagrać w "Dziadach". Krzysztof Głuchowski chciał zastąpić Jana Peszka z powodu "braku terminów" aktora wcielającego się dotąd w postać Senatora. Gibas odmówiła, uzasadniając decyzję między innymi naprawą kanalizacji w teatrze. Głuchowski zapowiada, że zagra w spektaklach pomimo odmowy. - Ta kuriozalna uchwała łamie wszystkie możliwe prawa człowieka - ocenia.

Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru Słowackiego w Krakowie, zwrócił się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego - właściciela placówki - z wnioskiem o wyrażenie zgody na zagranie w spektaklu "Dziady" i zaopiniowanie honorarium, jakie z tego tytułu miałby otrzymać.

Dyrektor miał odegrać rolę Senatora, w którego dotąd wcielał się gościnnie Jan Peszek. Aktor - jak wskazywały władze teatru we wniosku do urzędu - nie ma jednak wolnych terminów, więc potrzebny jest inny odtwórca roli. Łączna wysokość honorarium za spektakle do końca tego roku miałaby wynieść osiem tysięcy złotych brutto.

Krzysztof GłuchowskiTVN24

Urząd marszałkowski, który od zimy 2022 roku prowadzi postępowanie mające skutkować odwołaniem Głuchowskiego z funkcji dyrektora, nie wyraził jednak zgody, by to on zagrał Senatora.

ZOBACZ PISMO URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO >>>

Powód odmowy? Naprawa kanalizacji i wykonanie kurtyny

Pod odmową podpisała się Iwona Gibas - członek zarządu województwa małopolskiego, a także kandydatka PiS do Sejmu. Gibas jest "trójką" na liście w okręgu numer 12, obejmującym zachodnie powiaty: wadowicki, suski, chrzanowski, oświęcimski i myślenicki. W przeszłości była dyrektorką biura poselskiego Beaty Szydło. Pochodzi z Brzeszcz.

Dlaczego zarząd odmówił dyrektorowi możliwości zagrania w "Dziadach"? Iwona Gibas wskazuje, że powodem są prowadzone w 2023 roku "kosztowne zadania inwestycyjne".

W uchwale z 29 sierpnia, którą zarząd odmówił Głuchowskiemu możliwości grania w "Dziadach" w reżyserii Mai Kleczewskiej, członkini zarządu wymienia te zadania. To m.in. remont i modernizacja gmachu głównego teatru (30 mln zł), poprawa efektywności energetycznej budynku (6 mln zł), usunięcie awarii kanalizacji deszczowej (61 tys. zł) i wykonanie kurtyny (300 tys. zł).

Czytaj też: Urząd ogłosił konkurs na dyrektora Teatru Słowackiego w Krakowie. Pracownicy nie chcą zmiany

Innym powodem odmowy jest, jak czytamy w dokumencie podpisanym przez kandydatkę PiS, "brak zatrudnienia w Teatrze zastępcy dyrektora ds. administracyjno-technicznych, w wyniku czego Dyrektor Naczelny i Artystyczny jest odpowiedzialny za nadzór nad wskazanymi wyżej inwestycjami".

Dyrektor zignoruje zakaz wydany przez zarząd z PiS. "Saga gomułkowska"

- To jest klątwa. Dzisiaj jest 570. dzień procedury mojego odwołania, ona nadal trwa. Nie wątpimy, że jest to kara za premierę "Dziadów". Mieliśmy nadzieję, że na tym się sprawa zakończy, że nadal będzie trwała być może procedura mojego odwołania, która wydaje się być ewidentnym mobbingiem i nękaniem (...), ale niestety to nie jest koniec (...). Saga gomułkowska, czyli PRL-bis trwa nadal - ocenił w czwartek dyrektor Teatru Słowackiego w Krakowie Krzysztof Głuchowski.

Dyrektor podkreślił, że zgodnie z uchwałą zarządu województwa małopolskiego jest zmuszony każdorazowo zwrócić się o zgodę na wykonywanie dodatkowych czynności niebędących w zakresie obowiązków dyrektora. Spektakle, w których miał grać, zaplanowane zostały od września do końca roku. Wniosek o zgodę, jak mówił Głuchowski, został wysłany do urzędu na dwa miesiące przed odmową.

Głuchowski podkreśla, że nie podporządkuje się uchwale. - Ta kuriozalna uchwała łamie wszystkie możliwe prawa człowieka. Zgodnie z kodeksem cywilnym jestem w stanie wyższej konieczności. Gdybym nie wykonał tego zadania zastępstwa, musiałbym odwołać spektakl, na który są już sprzedane bilety (...). W stanie wyższej konieczności jestem zmuszony złamać tę uchwałę i zagrać w "Dziadach", oczywiście bez wynagrodzenia - powiedział dziennikarzom dyrektor teatru.

Według Głuchowskiego Iwona Gibas daje do zrozumienia w argumentach podniesionych w uchwale zarządu, że nie ma on czasu na grę w "Dziadach" przez natłok innych obowiązków. - Nie mogę zatrudnić zastępcy do spraw administracyjno-technicznych, gdyż jestem odwoływany (...). Krótko mówiąc, (według urzędu - red.) nie mogę tego zrobić (zagrać w "Dziadach" - red.), ponieważ nie mam czasu. Nie dysponuję czasem wolnym (...). Urząd to robi w trosce o mnie - ironizuje dyrektor.

Urząd marszałkowski próbuje odwołać dyrektora

To kolejna odsłona sporu, który toczy się między Teatrem Słowackiego w Krakowie a prowadzącym tę instytucję Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

W lipcu informowaliśmy, że marszałek województwa ogłosił konkurs na nowego dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W odpowiedzi pracownicy teatru wydali oświadczenie, w którym wyrazili "pełne poparcie dla kandydatury Krzysztofa Głuchowskiego", obecnego kierownika tej sceny. Głuchowski kończy swoją kadencję 31 sierpnia 2024 roku.

Działania urzędu wymierzone w dyrektora teatru swój początek mają w 2021 roku, kiedy na deskach Słowackiego wystawione zostały "Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej. Barbara Nowak, związana z PiS małopolska kuratorka oświaty, wydała wówczas stanowisko, w którym napisała, że "spektakl ten zawiera interpretacje nieadekwatne i szkodliwe dla dzieci i uczniów".

Niedługo potem urzędnicy wszczęli procedurę odwołania dyrektora Głuchowskiego, która do tej pory nie została zakończona. Zdaniem pracowników teatru działania urzędu to zemsta za "Dziady". Przedstawiciele władz wojewódzkich jak dotąd odpierali jednak ten argument, wskazując, że nie doszło do jakiejkolwiek próby cenzury ani karania dyrektora za jego działalność twórczą. Głuchowskiego od początku bronili pracownicy i aktorzy kierowanego przez niego teatru.

Autorka/Autor:bp/tok

Źródło: "Fakty" TVN, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Zamieszany w aferę hejterską sędzia Arkadiusz Cichocki jest - jak nazwał go Roman Giertych - "kolejnym sygnalistą", który bierze udział w posiedzeniu kierowanego przez Giertycha zespołu do spraw rozliczenia PiS.

"Kolejnym sygnalistą" jest sędzia Arkadiusz Cichocki

"Kolejnym sygnalistą" jest sędzia Arkadiusz Cichocki

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Trzy ofiary tragicznego wypadku na Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Kierowca auta osobowego zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył czołowo w jadący z naprzeciwka samochód. Zginęli 32-letni właściciel wrocławskiej piekarni, 28-letni trener i były piłkarz Chrobrego Głogów oraz 23-letni zawodnik Orła Prusice.

W wypadku zginęli piłkarze i znany piekarz. "Serce pęka na milion kawałków"

W wypadku zginęli piłkarze i znany piekarz. "Serce pęka na milion kawałków"

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańskie media przypomniały wywiad J.D. Vance'a, w którym określił m.in. Kamalę Harris jako "bezdzietną kociarę". Do dawnych słów obecnego kandydata na wiceprezydenta w mocnych słowach odniosła się m.in. popularna aktorka Jennifer Aniston.

J.D. Vance nazwał Kamalę Harris "bezdzietną kociarą". Mocna reakcja aktorki: naprawdę nie mogę uwierzyć...

J.D. Vance nazwał Kamalę Harris "bezdzietną kociarą". Mocna reakcja aktorki: naprawdę nie mogę uwierzyć...

Źródło:
Fox News, USA Today, Rolling Stone

Mieszkańcy rumuńskich miejscowości przy granicy z Ukrainą drugą noc z rzędu otrzymali ostrzeżenie o możliwym zagrożeniu. Armia rosyjska atakowała dronami terytorium Ukrainy w delcie Dunaju. Jedną z tych maszyn odnaleziono w czwartek w okolicach miejscowości Plauru - poinformował resort obrony.

Niepokój w Rumunii dwie noce z rzędu. Przy granicy znalezisko wysłane przez Rosję

Niepokój w Rumunii dwie noce z rzędu. Przy granicy znalezisko wysłane przez Rosję

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że jej resort złożył zamówienie na zmodyfikowaną szczepionkę przeciwko COVID-19 dostosowaną do nowego wariantu wirusa. Ostatnio Główny Inspektorat Sanitarny zaobserwował wzrost zachorowań na tę chorobę.

Dziesięciokrotny wzrost zachorowań. Ministra zdrowia: złożyliśmy zamówienie na nową szczepionkę na COVID-19     

Dziesięciokrotny wzrost zachorowań. Ministra zdrowia: złożyliśmy zamówienie na nową szczepionkę na COVID-19     

Źródło:
PAP

Pan Roman z Torunia wyprzedaje asortyment swojego kiosku. Wszystko po to, by ratować syna, który od kilku dni w ciężkim stanie przebywa w jednym z bydgoskich szpitali. Dzięki internetowemu rozgłosowi akcja pomocy ruszyła na dobre. Pana Romana i jego żonę cieszy to, jednak - jak sami mówią - jeszcze bardziej ucieszyłyby ich pozytywne informacje o stanie zdrowia ich dziecka.

Pan Roman wyprzedaje kiosk. Chce ratować syna

Pan Roman wyprzedaje kiosk. Chce ratować syna

Źródło:
tvn24.pl

Lekarze w szpitalu w Gazie odebrali poród od 25-latki, która zginęła w wyniku izraelskiego ostrzału jej domu. Dziecko urodziło się żywe i przebywa obecnie na oddziale intensywnej terapii. Dziadek chłopca mówi o cudzie.

Spadła kilka pięter w dół i zginęła. Ale wykryli bicie serca jej dziecka. Żyje

Spadła kilka pięter w dół i zginęła. Ale wykryli bicie serca jej dziecka. Żyje

Źródło:
Reuters

Nie ma kryzysu w koalicji rządzącej, ale koalicja ma poważny kryzys w opowiadaniu o sobie samej, w komunikowaniu siebie - stwierdził marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Lider Polski 2050 odniósł się też do przyszłości projektów dotyczących aborcji. Powiedział, że w tej sprawie "mamy przed sobą dwie możliwości".

Hołownia o koalicji i aborcji

Hołownia o koalicji i aborcji

Źródło:
TVN24

Prokuratura potwierdza wcześniejsze ustalenia tvn24.pl - mężczyzna z raną postrzałową głowy znaleziony w Dąbrowie Zielonej (woj. śląskie) to Jacek Jaworek. Śledczy otrzymali oficjalne wyniki badań DNA. Mężczyzna był poszukiwany od trzech lat za zabicie brata, bratowej i bratanka. Zmarł w wyniku postrzelenia z broni palnej. Teraz śledczy będą wyjaśniać, gdzie był od zbrodni i kto mu pomagał.

Są wyniki badań DNA zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Są wyniki badań DNA zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Barcelony zapowiedział podniesienie podatku nakładanego na turystów, którzy przybywają do miasta na statku wycieczkowym i spędzają w stolicy Katalonii mniej niż 12 godzin. Chodzi o to, by miasto nie zamieniło się w "park tematyczny", w którym próżno szukać lokalnych mieszkańców, a całość populacji stanowią turyści.

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie Sejmu rozpoczęło się od dyskusji wiceministra obrony Cezarego Tomczyka i byłego ministra obrony Antoniego Macierewicza. Macierewicz oskarżał rząd Donalda Tuska o zniszczenie samolotu bliźniaczego do tego, który rozbił się pod Smoleńskiem. W odpowiedzi Tomczyk stwierdził, że to ludzie z podkomisji smoleńskiej dokonali zniszczenia tego samolotu. Wiceminister oskarżył Macierewicza o kłamstwo w sprawie przysługującej mu ochrony i pokazał dokumenty.

Tomczyk mówi o kłamstwie, pokazuje dokumenty. Macierewicz: jesteś bezczelnym oszustem

Tomczyk mówi o kłamstwie, pokazuje dokumenty. Macierewicz: jesteś bezczelnym oszustem

Źródło:
TVN24

W 2023 roku w polskich szpitalach wykonano 423 zabiegi przerwania ciąży z powodu zagrożenia życia lub zdrowia kobiety i dwie aborcje w przypadkach, kiedy ciąża była wynikiem czynu zabronionego - poinformowało Ministerstwo Zdrowia w danych udostępnionych kolektywowi Legalna Aborcja. Aktywistki zauważyły, że w 2023 roku szpitale przeprowadziły około trzy razy więcej aborcji niż w roku 2022.

Liczba legalnych aborcji w Polsce w 2023 roku. Ministerstwo podało dane

Liczba legalnych aborcji w Polsce w 2023 roku. Ministerstwo podało dane

Źródło:
PAP

Jedenastoletnia dziewczynka z Irlandii zginęła, wypadając z hotelowego balkonu na siódmym piętrze. Do tragedii doszło ostatniego dnia rodzinnych wakacji na Majorce, gdy jej rodzice jeszcze spali. Premier Irlandii złożył w mediach społecznościowych kondolencje bliskim zmarłej.

Dziewczynka wypadła z hotelowego balkonu, gdy rodzice spali. "Straszliwy wypadek"

Dziewczynka wypadła z hotelowego balkonu, gdy rodzice spali. "Straszliwy wypadek"

Źródło:
ENEX, BBC

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana.

Samochód dachował. Kierowca nie żyje, trzy osoby w szpitalu, w tym dwoje dzieci

Samochód dachował. Kierowca nie żyje, trzy osoby w szpitalu, w tym dwoje dzieci

Źródło:
PAP

- Panie komisarzu, zapytam wprost, bo mam mało czasu, czy pan jest głuchy i ślepy? Czy pana ludzie, którzy przygotowywali to sprawozdanie, nie wiedzą i nie widzą, co się dzieje w moim kraju, w naszym kraju, w Polsce? - takimi słowami europoseł PiS Mariusz Kamiński zwrócił się do Didiera Reyndersa, unijnego komisarza do spraw wymiaru sprawiedliwości, w Parlamencie Europejskim. To reakcja na raport Komisji Europejskiej na temat praworządności w państwach członkowskich, w tym w Polsce.

Komisja Europejska chwali Polskę, Kamiński się oburza. "Jest pan głuchy i ślepy?"

Komisja Europejska chwali Polskę, Kamiński się oburza. "Jest pan głuchy i ślepy?"

Źródło:
tvn24.pl

Rozbito grupę przestępczą zajmującą się obrotem narkotyków w Lubinie (woj. dolnośląskie). Zatrzymano dwie osoby. Policjantom udało się znaleźć blisko 10 kilogramów narkotyków, w tym metamfetaminę, amfetaminę oraz fentanyl.

10 kilogramów narkotyków w kontenerze. Wśród nich fentanyl

10 kilogramów narkotyków w kontenerze. Wśród nich fentanyl

Źródło:
PAP

Do sieci trafiło nagranie z zatrzymania na lotnisku w Manchesterze. Widać na nim policjanta, który kopie w głowę leżącego na ziemi mężczyznę. Wideo wywołało falę oburzenia na Wyspach. Policja podała w oświadczeniu, że w trakcie interwencji rannych zostało trzech funkcjonariuszy.

Protesty po ujawnieniu nagrania z akcji policji na lotnisku w Manchesterze

Protesty po ujawnieniu nagrania z akcji policji na lotnisku w Manchesterze

Źródło:
Reuters

Republika Środkowoafrykańska zmaga się z rosnącą liczbą napaści seksualnych, których dopuszczają się tam Rosjanie - opisuje "Guardian". Zagrożenie ze strony rosyjskich najemników w niektórych regionach stało się tak poważne, że wiele dziewcząt i kobiet boi się wyjść do pracy, co skutkuje już niedoborami żywności.

"Zamienili nasze gospodarstwa w ośrodki gwałtów". Kobiety boją się wychodzić do pracy

"Zamienili nasze gospodarstwa w ośrodki gwałtów". Kobiety boją się wychodzić do pracy

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Po wycofaniu się prezydenta Joe Bidena z wyścigu o Biały Dom wszystko wskazuje na to, że kampania w wyborach prezydenckich w 2024 roku między wiceprezydentką Kamalą Harris a byłym prezydentem Donaldem Trumpem rozpoczyna się bez wyraźnego lidera - donosi stacja CNN, która opublikowała wyniki najnowszego sondażu wyborczego.

"Drastyczna zmiana". Nowy sondaż przed wyborami w USA

"Drastyczna zmiana". Nowy sondaż przed wyborami w USA

Źródło:
CNN

Wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro - taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W decyzji wskazano, że lek może stwarzać "realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów". 

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Źródło:
tvn24.pl

Strażnicy miejscy odnaleźli starszego mężczyznę, którego zaginięcie rodzina zgłosiła poprzedniego ranka. 69-latek przez całą dobę błąkał się po stolicy ubrany tylko w bieliznę.

Całą dobę błąkał się po stolicy. "Nic nie jadł i nie pił"

Całą dobę błąkał się po stolicy. "Nic nie jadł i nie pił"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-letnia Polka została skazana przed sądem w Hanowerze na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Kobieta sądzona była w procesie dotyczącym nielegalnego wyścigu samochodowego w Barsinghausen w 2022 roku. W trakcie wyścigu doszło do wypadku, w którym zginęło dwoje dzieci.

Polka skazana na dożywocie w Niemczech

Polka skazana na dożywocie w Niemczech

Źródło:
PAP, Stern

Nie przez 63, jak we wcześniejszych latach, a tylko przez trzy dni będzie płonął ogień na kopcu Powstania Warszawskiego. To skutek uboczny modernizacji, jaką przeszedł Park Akcji "Burza", ale także - jak twierdzą urzędnicy - skarg okolicznych mieszkańców.

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Źródło:
tvnwarszawa.pl