Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Źródło:
TVN24, tvn24.pl
Kamery nagrywały dźwięk w szpitalu Żeromskiego. "To absolutnie wykluczone"
Kamery nagrywały dźwięk w szpitalu Żeromskiego. "To absolutnie wykluczone"
TVN24
Kamery nagrywały dźwięk w szpitalu Żeromskiego. "To absolutnie wykluczone"TVN24

W Szpitalu Żeromskiego w Krakowie kamery nagrywały nie tylko obraz, ale też dźwięk - dowiedzieli się dziennikarze TVN24. Podsłuch założony był nielegalnie, bo ustawa dopuszcza jedynie monitoring wizyjny. Władze placówki twierdzą, że nagrywanie miało charakter "opcjonalny" w przypadku zastosowania u pacjenta przymusu bezpośredniego i dźwięk nie był rejestrowany "w sposób stały". Nagrania, do których dotarliśmy, sugerują co innego.

Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie to jeden z największych ośrodków medycznych w Małopolsce. Mateusz Kudła w reportażu TVN24 ujawnił informacje o nieprawidłowościach, do których mogło dochodzić w placówce w związku ze znikającymi lekami narkotycznymi i lekarzu aplikującym sobie lekarstwa do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów.

Szpital Żeromskiego w KrakowieTVN24

Szpital ma jednak jeszcze jeden kłopot. Chodzi o umieszczone w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym kamery, które wbrew przepisom nagrywały dźwięk. Tak wynika z zarejestrowanych najprawdopodobniej w pokoju internistycznym SOR nagrań, na których słychać rozmowy personelu i pacjentów.

Czytaj też: Przyszła pijana do pracy w szpitalu. Wyprowadziła ją policja

Dotarliśmy do pracowników Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, którzy opowiedzieli o sprawie dla TVN24, jednak z obawy o swoją pracę poprosili o zapewnienie anonimowości. - Dostaliśmy informację na SOR, że mamy na siebie uważać, bo doktor ściąga kamery, przesłuchuje je, ogląda. Z SOR, z podjazdu. Po prostu mamy uważać na to, co mówimy, do kogo mówimy, gdzie mówimy. Tam jest teraz jeden wielki postrach, naprawdę - mówi jeden z naszych rozmówców.

Kamery nagrywały dźwięk w szpitalu. Bezprawnie

Dyrektorem szpitala jest Lech Kucharski, do niedawna miejski radny z klubu Przyjazny Kraków ustępującego prezydenta Jacka Majchrowskiego. Swoją funkcję zaczął pełnić we wrześniu, a na początku marca został dyrektorem oficjalnie. Z placówką związany jest jednak od początku kariery zawodowej, przez pewien czas był także zastępcą dyrektora.

Pytany w marcu o kamery nagrywające obraz i dźwięk, szef szpitala Żeromskiego zaznaczył, że monitoring jest ograniczony wyłącznie do ciągów komunikacyjnych, a także działa w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. - Poprzednia dyrekcja, uwzględniając sugestie personelu, wprowadziła system monitoringu wizyjnego i audio ze względu na to, że Szpitalny Oddział Ratunkowy jest miejscem, w którym się krzyżują różni pacjenci, często pod wpływem alkoholu, środków odurzających - wyjaśniał.

Jednak przepisy w ogóle nie dopuszczają możliwości nagrywania dźwięku w szpitalach. - Ustawa o działalności leczniczej mówi, że ma być nagrywany obraz, że ten obraz może być przetwarzany w określonych okolicznościach, a skoro tak, to absolutnie wykluczone jest nagrywanie dźwięku. Monitoring może być wizyjny, prowadzony w gabinetach lekarskich, tam, gdzie są udzielane świadczenia lecznicze, ale bez dźwięku - nie ma wątpliwości mecenas Jolanta Budzowska, radca prawny, od lat zajmująca się problematyką praw pacjenta. Ekspertka zaznaczyła, że monitoring wizyjny można stosować, kierując się "przede wszystkim względami bezpieczeństwa pacjenta".

Poprzednim dyrektorem był od 2016 roku Jerzy Friediger. W rozmowie z tvn24.pl lekarz podkreślił jednak, że kamery zostały zainstalowane, jeszcze zanim objął on funkcję. - To nie była moja decyzja. O tym, że rejestrują dźwięk, dowiedziałem się około 2021 roku. Poleciłem wówczas, by natychmiast przerwać nagrywanie dźwięku - powiedział nam Friediger.

Czytaj też: Koniec kontroli w szpitalu po sygnałach o molestowaniu i mobbingu. Lekarz odszedł z pracy

Jednak nagrania, do których dotarliśmy, pochodzą z roku 2023. - Może to był błąd, że później tego nie kontrolowałem, nie był to dla mnie priorytet. Byłem jednak przekonany, że kamery nie rejestrują dźwięku, tak jak poleciłem - wyjaśnił były dyrektor. - Nie rozmawiałem z Lechem Kucharskim na temat kamer. Mógł nie wiedzieć, że nagrywają one dźwięk - dodał.

W trakcie rozmowy w marcu dyrektor Kucharski zaznaczył, że w szpitalu rozpoczął się audyt dotyczący monitoringu. Przyznał, że ustawa nie daje możliwości nagrywania dźwięku i zapewnił, że teraz szpital tego nie robi, choć "był taki moment". - Ale to trwało jakiś czas, zanim zacząłem pełnić funkcję dyrektora - uzupełnił Kucharski. Nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, czy pacjenci byli informowani o tym, że kamery rejestrują nie tylko obraz, ale i dźwięk.

Odpowiadając na pytania wysłane przez TVN24 mailem, dyrektor poinformował w kwietniu, że "system szpitalny nie nagrywał uprzednio dźwięku w sposób stały".

"Nagrywanie miało charakter opcjonalny w przypadku zastosowania u pacjenta przymusu bezpośredniego (dot. Szpitalnego Oddziału Ratunkowego) i konieczności realizacji przez personel medyczny praw pacjentów w przymusie bezpośrednim" - czytamy w odpowiedzi na nasze pytania. Jednak na nagraniach, do których dotarliśmy, widać wyraźnie, że dźwięk nagrywany był również w sytuacjach, w których do stosowania przymusu bezpośredniego nie dochodziło - widać to również w reportażu Mateusza Kudły "'Skoczysz mi po ampułeczki?' Co brał lekarz na dyżurze?".

Audyt i kontrola urzędu w szpitalu

Lech Kucharski podkreślił, że szpital wystąpił do Rzecznika Praw Pacjenta "z prośbą o wytyczne w zakresie stosowania monitoringu wizyjnego z rejestracją fonii w strukturze szpitalnego oddziału ratunkowego. Do momentu ustosunkowania się przez RPP nagrywanie dźwięku nie będzie prowadzone".

Kucharski dodał, że w związku z udostępnieniem naszej redakcji nagrań z monitoringu "w sposób nieuprawniony", o ich wycieku szpital zawiadomił prokuraturę i prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Dyrektor poinformował też, że po audycie "opracowano nowe procedury dot. monitoringu, które są na etapie konsultacji z właściwymi komórkami organizacyjnymi szpitala".

- Na SOR sytuacje konfliktowe zdarzają się bardzo często, dlatego osobiście jestem zdania, że monitoring dźwiękowy w jakiejś formie powinien być dopuszczony, przynajmniej wybiórczo i za wiedzą pacjentów. Natomiast przepisy są jasne i nie dopuszczają czegoś takiego - zaznaczył w rozmowie z tvn24.pl były dyrektor szpitala Żeromskiego Jerzy Friediger.

Szpital Żeromskiego jest placówką miejską, dlatego o komentarz poprosiliśmy Urząd Miasta Krakowa. Michał Marszałek, dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego UMK, zaznaczył, że urząd "przeprowadzi postępowanie wyjaśniające pozwalające na ustalenie, czy stosowany w Szpitalu monitoring został zainstalowany zgodnie z przepisami obowiązującego prawa, w tym z uwzględnieniem Kodeksu pracy oraz przepisów rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO)".

Autorka/Autor:bp, Mateusz Kudła/tok

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał w poniedziałek ze stanowiska szefa Połączonych Sił Zbrojnych generała Jurija Sodola. Wcześniej jeden z wysokich rangą oficerów oskarżył generała o doprowadzenie do nieusprawiedliwionej utraty "dziesiątków miast i tysięcy żołnierzy".

Zełenski odwołał ważnego generała

Zełenski odwołał ważnego generała

Źródło:
PAP

Przed dekadami Władimir Putin obiecał pokonać islamski ekstremizm. Śmiertelny atak w Dagestanie po raz kolejny udowadnia, że mu się to nie udało - tak ocenia tragiczne zdarzenie w rosyjskiej republice na Kaukazie Północnym portal amerykańskiej telewizji CNN. Autor publikacji opisuje burzliwą historię regionu, w którym odpowiedzią na przemoc terrorystów była równie brutalna przemoc państwa.

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

Źródło:
CNN, Interfax

Dwie osoby zostały poszkodowane w niewielkim wybuchu, do którego doszło w poniedziałek w Zakładzie Amoniaku Grupy Azoty Puławy - poinformowała straż pożarna. Trwa wyjaśnianie przyczyn wypadku.

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach

Źródło:
PAP

Ustawa o związkach partnerskich zostanie okrojona, wykreślone zostaną z niej przepisy dotyczące przysposobienia dzieci. W zamian za to PSL może poprzeć ustawę i zgodzić się, by była ona projektem rządowym - wynika z informacji reportera "Faktów" TVN Michała Tracza po spotkaniu ministry do spraw równości z liderami PSL. Jutro ludowcy mają podjąć w tej sprawie ostateczną decyzję.

"Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

"Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

Źródło:
TVN24

Ratownicy ze Świnoujścia zostali zadysponowani do wyjątkowo niepokojącego zdarzenia: z lasu na terenie miasta wybiegł płonący mężczyzna. 28-latek z poważnymi oparzeniami został zabrany do szpitala, okoliczności zdarzenia bada policja.

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Źródło:
iswinoujscie.pl / tvn24.pl

- To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów, mówienie językiem Pekinu. W rezultacie jest postrzegany w całej Europie jako prochiński prezydent - tak trwającą wizytę polskiego prezydenta w Chinach ocenia ekspertka, dr Alicja Bachulska. Jak stwierdziła w rozmowie z tvn24.pl, retoryka Andrzeja Dudy w trakcie tej podróży "jest całkowicie oderwana od obecnej rzeczywistości na świecie", a "taka wizyta, jak polskiego prezydenta, pomaga głównie Chinom".

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

Źródło:
tvn24.pl

- Dla mnie kara nigdy nie będzie adekwatna, bo nie ma mojego dziecka – mówi matka 33-latka, który ponad cztery lata temu zginął w wypadku na ulicy Sokratesa w Warszawie. Rodzice pana Adama po raz pierwszy zdecydowali się opowiedzieć o tym, co przeżyli. Reportaż "Uwagi!" TVN.

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Źródło:
"Uwaga!" TVN

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Jeden policjant nie żyje, a drugi został ciężko ranny w wyniku wypadku, do którego doszło w poniedziałek w Stuttgarcie. 69-latka kierująca samochodem wjechała w funkcjonariusza na motocyklu, który zabezpieczał przejazd premiera Węgier Viktora Orbana.

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Źródło:
Bild, focus.de

Tegoroczna pielgrzymka wyznawców islamu do Mekki pochłonęła ponad 1300 ofiar śmiertelnych. Przyczyną tych tragedii były skrajne upały, sięgające nawet około 50 stopni Celsjusza. Córka starszego mężczyzny, który zmarł w namiocie nieopodal Mekki, przyznała jednak, że jego rodzina jest "szczęśliwa, że został pochowany w Mekce". Według islamu śmierć i bycie tam pochowanym jest błogosławieństwem.

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Źródło:
CNN, Reuters

Piotr G., znany polski ksiądz katolicki, który od wielu lat pełni posługę w Wielkiej Brytanii - w przeszłości także jako egzorcysta - został oskarżony o popełnienie 10 przestępstw natury seksualnej wobec nieletnich – przekazała w poniedziałek diecezja katolicka w Portsmouth na południu Anglii.

Polski ksiądz oskarżony w Wielkiej Brytanii o przestępstwa seksualne wobec dzieci

Polski ksiądz oskarżony w Wielkiej Brytanii o przestępstwa seksualne wobec dzieci

Źródło:
PAP

- Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy, niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policjanci z Pabianic (woj. łódzkie) zatrzymali kobietę, która brutalnie pobiła 33-latkę na przystanku autobusowym. Pokrzywdzona z obrażeniami trafiła na szpitalny oddział ratunkowy, po wyjściu z placówki o zdarzeniu zawiadomiła policję. Nagranie z ataku opublikowała straż miejska.

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Katowice-Muchowiec zostało zamknięte dla ruchu powietrznego, gdy w miniony weekend odbywała się tam impreza masowa. To uziemiło załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Teraz organizatorzy imprezy tłumaczą, że maszyna poruszała się w sposób niebezpieczny dla zdrowia i życia zgromadzonych osób. Mimo zamknięcia przestrzeni powietrznej pilot uruchomił śmigłowiec i wystartował.

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Źródło:
TVN24

Słupscy policjanci zatrzymali kierowcę samochodu, który 23 czerwca wjechał na skrzyżowanie i zderzył się z motocyklistą. Wstępne ustalenia funkcjonariuszy wskazują, że kierowca wjechał na ulicę na czerwonym świetle, a motocyklista poruszał się prawidłowo. Tuż po wypadku kierowca samochodu nagrał film, w którym nawoływał do nienawiści - tym także zajmuje się policja.

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Źródło:
tvn24.pl, KMP Słupsk

W jednym z domów w powiecie sochaczewskim kot wybrał się na niebezpieczny spacer. Przez dach dostał się do kanału wentylacyjnego. Właściciel nie mógł go wydostać. Kiedy strażacy ruszyli z pomocą, zwierzak poszedł na dalsze zwiedzanie.

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co najmniej 22 osoby, głównie obywatele Chin, zginęły w pożarze fabryki produkującej baterie litowe pod Seulem - podały BBC i południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na służby ratunkowe.

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Źródło:
BBC, Yonhap, PAP

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech
Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zespół archeologów odkrył w Egipcie 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe - podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Źródło:
PAP

Tamayo Perry, aktor który wystąpił między innymi w "Piratach z Karaibów", został zaatakowany podczas surfowania przez rekina. Służby ratunkowe szybko zjawiły się na miejscu, ale mężczyzny nie udało się już uratować. Zmarł w wieku 49 lat.

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Źródło:
NBC Chicago, Sky News, Time

Od kilku dni furorę w sieci robi zwiastun serialu "Pingwin", nakręconego dla platformy Max. Jest to spin-off "Batmana" Matta Reevesa oparty na tytułowej postaci. W głównej roli wystąpi Colin Farrell. Aktor odtwarza swoją rolę z "Batmana" i obiecuje, że będzie jeszcze mroczniej i brutalniej niż w fabule. Serial trafi do sieci we wrześniu.

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Źródło:
"Variety", tvn24.pl

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl