Kraków

Kraków

Zaostrza się spór o likwidację szkół w Krakowie. Rodzice, uczniowie i nauczyciele protestują, bo nie zgadzają się na zamknięcie placówek, do których chodzą ich dzieci. Wiceprezydent odpowiedzialna za edukację przekonuje jednak, że restrukturyzacja jest konieczna.

W ostatnim tygodniu na grypę w Małopolsce zachorowało ponad 14 tys. osób. Wśród nich jest 5 przypadków z wirusem A/H1N1. Trzy odnotowano w Szpitalu w Suchej Beskidzkiej. Pozostałe dwa to pacjenci Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, którzy oprócz świńskiej grypy chorowali na nowotwór. Oboje już nie żyją.

20-letni Adam M. roznosił w Krakowie zawiadomienia o rzekomej zmianie numeru konta do dokonywania opłat za mieszkanie. Wpadł dzięki czujności jednej z osób, które próbował oszukać.

- Odbiegamy od krajów Europy zachodniej, a potrzeby rosną w sposób dramatyczny - nie ukrywa Krajowy Konultant do spraw Geriatrii. Prof. Tomasz Grodzicki cieszy się, że WOŚP po raz pierwszy zagra także dla osób starszych. -To ogromna zaleta Orkiestry, że zwraca uwagę na sprawę, o której wcześniej mówiło się bardzo niewiele.

Szybkie połączenie kolejowe na trasie Kraków – Katowice, wspólny bilet metropolitarny i ośrodki akademickie, to planowany efekt intensywnej współpracy między Śląskiem a Małopolską. Samorządowcy planują przygotowanie strategii wspólnego rozwoju dla tych województw. To pierwsze tego typu porozumienie w Polsce.

Już w niedziele Kraków tradycyjnie weźmie udział w 21. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku wylicytować będzie można m.in. trąbkę hejnalisty z wieży mariackiej, rekawice Mike'a Tysona i kurs języka chińskiego.

Mówił o sobie: "Chciałem i byłem katem ludzi. Po prostu lubię smak krwi". Nastoletni Karol Kot terroryzował mieszkańców Krakowa lat 60.: atakował w biały dzień, nawet starsze kobiety i dzieci. Został zatrzymany kilka miesięcy po egzaminie maturalnym i oskarżony o zamordowanie dwóch osób, 10 prób zabójstwa oraz cztery podpalenia. Gdyby w PRL nie było kary śmierci, miałby obecnie 66 lat. Marcin Koszałka kręci o nim film.

Krakowski sąd uniewinnił w piątek pasażera, który jechał autobusem bez skasowanego biletu i pogryzł kontrolera biletów. Uznał, że mężczyzna, obywatel Nigerii, działał w ramach obrony koniecznej podczas bezprawnej próby zatrzymania go. Nigeryjczyk został jedynie skazany za uderzenie kontrolerki w brzuch na 6 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem przepracowania co miesiąc 40 godzin na cele społeczne.

Do 13 stycznia po krakowskich ulicach będzie jeździł nowoczesny elektryczny autobus. MPK chce w ten sposób zaprezentować swoim pasażerom dalekosiężne plany wymiany części starych, tradycyjnych autobusów na nowe, ekologiczne.

- To nowa era w leczeniu chorób układu moczowego - mówią lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, którzy przeprowadzili skomplikowany zabieg bez rozcinania ciała pacjenta. By usunąć chory narząd, wystarczy pięciomilimetrowe nacięcie.