Kraków

Kraków

Supernowoczesny angiograf w krakowskim szpitalu

Od lutego pracę lekarzy z krakowskiego szpitala im. Jana Pawła II ułatwi supernowoczesny angiograf. Robot Artis zeego, bo tak się nazywa sprzęt, poprawi jakość badań naczyń krwionośnych i uprości wykonywanie zabiegów.

Samochody czy piesi? Spór o krakowską ulicę

W Krakowie trwa spór o jedną z ważnych miejskich ulic. Drogowcy planują przebudować Mogilską zostawiając po dwa pasy ruchu w każdą stonę. Części mieszkańców to się nie podoba. Chcą węższej ulicy, a za to więcej miejsc parkingowych i chodników.

"Pozdrowienia do więzienia". Marsz kibiców w Krakowie

Około stu kibiców przeszło w czwartek ulicami Krakowa domagając się zwolnienia z aresztu kolegów, zatrzymanych w związku z głośnym morderstwem innego kibica o pseudonimie "Człowiek". Męźczyźni, którzy siedzą w areszcie są oskarżeni o jego zabójstwo.

Prywatne życie esesmanów z Auschwitz

Prały, gotowały, a nawet niańczyły dzieci esesmanów. Mogły obserwować obozowych oprawców w ich własnych domach, bo tam pracowały. Opowieści młodych Polek stały się podstawą publikacji wydanej właśnie przez Muzeum Auschwitz.

Kraków rezygnuje z zamykania szkół

Krakowscy radni podjęli już decyzję w sprawie likwidacji szkół. Zamiast planowanych dziewięciu zamknięte zostaną tylko dwie placówki. Po licznych protestach władze miasta wycofały się z szeroko zakrojonej restukturyzacji.

Luksusowe zakupy Skarbca Koronnego

- Myślę, że te kufle były okazjonalnie używane. Myślę, że jakiś magnat w rodzaju Radziwiłła czy Sapiehy sobie nie żałował i pił piwo z takiego kufla – chwali się zakupami prof. Jan Ostrowski, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Skarbiec Koronny wzbogacił się o cztery cenne eksponaty.

Sprzedał prawie 100 osobom "karty na siłownię"

Krakowska prokuratura oskarżyła Michała N. o oszustwo prawie 100 osób. Mężczyzna oferował im karty umożliwiające wstęp do klubów i ośrodków rekreacyjno-sportowych. Brał pieniądze, a klienci zakupu nie dostawali.

"Szuflada Szymborskiej" w TVN24. "Trochę przymrużenia oka i poczucia humoru"

W pierwszą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej w krakowskim Muzeum Narodowym otwarta zostanie wystawa "Szuflada Szymborskiej". Będzie też konkurs na krój czcionki najlepiej oddający ducha utworów noblistki i koncert Tomasza Stańko. Dodatkowo TVN24 pierwsza w Polsce pokazała tworzącą się wystawę "Szuflada Szymborskiej", której otwarcie nastąpi 1 lutego.

Kraków miastem kontrolerów

W stolicy Małopolski jeden kontroler przypada na 4 pojazdy komunikacji miejskiej - podliczył „Dziennik Polski” i podkreśla, że to więcej niż w jakimkolwiek innym dużym mieście.

Okradziono grób Tadeusza Kantora

Policja poinformowała, że ktoś zdewastował grób Tadeusza Kantora znajdujący się na Cmentarzu Rakowickim. Z nagrobka ukradziono elementy rzeźby z brązu przedstawiającej chłopca czytającego książkę.

Włosi uczą się historii w Oświęcimiu

- Żyjemy w takim świecie, że o wielu rzeczach się zapomina. Ta podróż jest po to, żeby pamiętać - tłumaczą Włosi, którzy przyjechali na lekcję historii do byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Przesłuchano rzekomego "inspiratora" Brunona K.

Z wnioskiem o przedłużenie aresztu o trzy miesiące dla Brunona K., podejrzanego o planowanie zamachu bombowego, zwróciła się do sądu Prokuratura Apelacyjna w Krakowie. Podała również, że osoba wskazywana przez Brunona K. jako jego inspirator nie potwierdziła jego wersji.

Morsy przepłynęły Wisłę ze smokami

35 morsów przepłynęło w Krakowie przez Wisłę ciągnąc za sobą kolorowe pontony-smoki. Przy okazji corocznej akcji śmiałkowie przetestowali wodoszczelność aparatu słuchowego.

Poważna awaria zasilania w Krakowie. Tramwaje stanęły

Awaria zasilania wstrzymała w piątek ruch tramwajowy w Krakowie. Tramwaje przez ponad godzinę nie dojeżdzały do południowych dzielnic miasta. - Skutki będą odczuwalne jeszcze przez jakiś czas - poinformował Marek Gancarczyk, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie.

Nieznany rękopis Szymborskiej trafi na aukcję

Niepublikowany rękopis Wisławy Szymborskiej z 1944 roku trafił do krakowskiego antykwariatu. Przekazał go spadkobierca osoby, której Szymborska podarowała swoje dzieło. To dramat o królowej Jadwidze i Władysławie Jagielle. W lutym ma trafić na aukcję.

Polacy rządzą w mistrzostwach dla twardzieli

Start w tych zawodach wymaga naprawdę silnej woli. Do pokonania jest kilkaset kilometrów, a podczas kilkudniowej rywalizacji chwila snu jest luksusem, bo mogą wykorzystać ją przecwnicy. W rozgrywanych w Beskidzie Niskim Mistrzostwach Europy w Rajdach Przygodowych dobrze radzą sobie Polacy.

Określili kolor oczu i włosów kobiety pochowanej w XII w. w Tyńcu

Tajemnicza kobieta, pochowana w opactwie w Tyńcu w XII w., była najprawdopodobniej dość ciemną blondynką o brązowych oczach - dowiodły tego badania polsko-holenderskie, w których wykorzystano metodę z kryminalistyki. Analizy z użyciem tej metody potwierdziły też kolor oczu i włosów generała Władysława Sikorskiego.