Już po raz trzeci Fundacja im. Wisławy Szymborskiej przyzna prestiżową nagrodę imienia noblistki, dla najlepszego tomu poetyckiego wydanego w minionym roku. O statuetkę i 200 tys. złotych powalczą autorzy pięciu tomów, wybranych spośród 214 zgłoszonych. Laureata poznamy 24 października, podczas uroczystej gali w Krakowie.
Kapituła Nagrody im. Wisławy Szymborskiej ogłosiła listę nominowanych tegorocznej edycji. Organizatorem konkursu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej.
Jak informują organizatorzy, nagroda ma charakter międzynarodowy i przyznawana jest co roku za książkę poetycką, wydaną w języku polskim. Spośród 214 tomów zgłoszonych do konkursu, ośmioosobowa kapituła złożona z krytyków, tłumaczy i poetów, wybrała pięć nominowanych tomików wydanych w 2014 roku.
W finałowym gronie znaleźli się:
Roman Honet, „świat był mój” (Biuro Literackie)Jakobe Mansztajn, „Studium przypadku” (WBPiCAK)Mirosław Mrozek, „Horyzont zdarzeń” (Fundacja Literatury im. Henryka Berezy)Jacek Podsiadło, „Przez sen” (Ośrodek Brama grodzka – Teatr NN)Maciej Robert, „Księga meldunkowa” (WBPiCAK)
Każdy z poetów to inny głos
- W tym roku kapituła nominowała autorów mówiących wyraźnym, odrębnym i wyrobionym już głosem. Nie łączy ich żaden wspólny temat, żadna dykcja poetycka – mówi Paulina Małochleb, sekretarz nagrody.
- Wątki religijne pojawiają się i u Romana Honeta, i u Mirosława Mrozka, jednak opracowane są w zupełnie inny sposób. Mrozek pisze o śmierci, podobnie jak Jakobe Mansztajn – traktują jednak ten temat odrębnie. Jacek Podsiadło jest poetą transcendentnym, ale pisze jednak ciągle o rzeczach prostych i codziennych. O życiu codziennym pisze też Maciej Robert, który stosuje inną perspektywę niż Podsiadło. W jego poezji ważniejsza jest nostalgia, wspomnienie przeszłości, dorastanie – opowiada o wyróżnionych Małochleb.
Gala wręczenia tegorocznej nagrody odbędzie się 24 października w Krakowie, w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Na mocy testamentu noblistki
Nagroda im. Wisławy Szymborskiej została powołana na mocy testamentu noblistki. Jej celem jest promocja poezji, nagradzanie najlepszych twórców i przyciąganie uwagi czytelników, którzy zapomnieli o nieoczywistym sposobie komunikowania, jakim jest język poetycki. Laureat otrzymuje statuetkę oraz 200 tysięcy złotych.
Za najwybitniejszą poetycką książkę poprzedniej edycji, uznany został tom "Zapisane" Julii Hartwig.
Obejrzyj reportaż TVN 24 z gali przyznania Nagrody im. W. Szymborskiej w 2014 roku:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ps/b / Źródło: TVN24 Kraków