Kraków

Kraków

Do 13 stycznia po krakowskich ulicach będzie jeździł nowoczesny elektryczny autobus. MPK chce w ten sposób zaprezentować swoim pasażerom dalekosiężne plany wymiany części starych, tradycyjnych autobusów na nowe, ekologiczne.

- To nowa era w leczeniu chorób układu moczowego - mówią lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, którzy przeprowadzili skomplikowany zabieg bez rozcinania ciała pacjenta. By usunąć chory narząd, wystarczy pięciomilimetrowe nacięcie.

Jest akt oskarżenia, dla Piotra B., który w kwietniu 2012 roku poturbował spacerującą po Krakowie rodzinę. Małżeństwo zwróciło uwagę, by nie załatwiał swoich potrzeb fizjologicznych pod murem. Napastnikowi grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Krakowskie lotnisko zakończyło 2012 rok rekordem obsłużonej liczby pasażerów. W ubiegłym roku było ich blisko 3,5 mln. W kolejnych latach ma być jeszcze lepiej, w związku z inwestycjami zapowiadanymi przez zarząd lotniska.

Była księgowa Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie Iwona Cz. oraz jej znajomy Andrzej D. zostali oskarżeni o malwersacje finansowe. Według Prokuratury w ciągu czterech lat wyprowadzili oni z kont ZIKiT ponad 5 milionów złotych. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

19-latek spod Wieliczki odpowie za zabójstwo podczas zabawy sylwestrowej. Do tragedii doszło niedługo po północy, w remizie strażackiej w miejscowości Klęczana (powiat wielicki, woj. małopolskie). 40-letni mężczyzna został dźgnięty nożem.

Kraków i Wrocław podzieliły się tytułem najbardziej zakorkowanego miasta w Polsce. Zajęły ex equo pierwsze miejsce w rankingu serwisu korkowo.pl. Kierowcy poruszają się po nich ze średnią prędkością 33,5 km/h.

W Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Łodzi nowe, wyższe ceny biletów komunikacji miejskiej obowiązują od 1 stycznia 2013 roku. Podwyżkę w tym roku planują już inne duże polskie miasta.

Z dużymi utrudnieniami muszą się liczyć podróżni, którzy jadą z Zakopanego w kierunku Krakowa. Turyści, którzy witali nowy rok pod Giewontem, ruszyli w drogę powrotną. Na Zakopiance miejscami utworzyły się kilkukilometrowe korki, przez co samochody poruszają się w ślimaczym tempie.

W miejscowości Chabówka (woj. małopolskie) wykoleiła się lokomotywa PKP Intercity pociągu relacji Zakopane-Warszawa "Tatry". Nikomu nic się nie stało. Trasa z Zakopane-Chabówka jest wyłączona z ruchu. Organizowana jest komunikacja zastępcza.

Cisza i skupienie, połączone z modlitwą zamiast hucznej, alkoholowej imprezy to alternatywny sposób spędzenia sylwestra, który proponują krakowskie klasztory.

Od 1 stycznia 2013 r. korzystający z krakowskiej komunikacji będą mogli kupić nowy zintegrowany bilet miesięczny. Umożliwi on przejazdy trzema środkami transportu: autobusem, pociągiem i tramwajem.