Kraków

Kraków

- Nikt w Polsce nie robi takich pisanek - chwali się Małgorzata Bogucka z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, które już kolejny raz zorganizowało konkurs dla dzieci na najładniejszą solną ozdobę.

To ma być jeden z największych murali w Polsce. Zostanie namalowany na ścianie Galerii Krakowskiej, od strony Dworca Głównego, obok której przechodzi codziennie ok. 40 tys. ludzi. Właśnie rozstrzygnięto konkurs na projekt.

Radni Solidarnej Polski chcą, by władze państwowe nie pozwoliły na likwidację okien życia. Przygotowali projekt apelu, który miałby wystosować sejmik województwa małopolskiego.

Związkowcy NSZZ "Solidarność" krytykują pomysł utworzenia Kolei Małopolskiej. Tłumaczą, że boją się likwidacji połączeń i zwolnień wśród pracowników. Wicemarszałek województwa zapewnia ich, że powołanie spółki nie jest jeszcze przesądzone.

We wtorek krakowianie obchodzą dzień patrona miasta św. Józefa. Z tej okazji prezydent Jacek Majchrowski tradycyjnie złożył kwiaty również pod pomnikiem imiennika patrona, Józefa Dietla: - Ten gest już od wielu lat jest elementem obchodów - tłumaczą urzędnicy.

Na zawody zgłosiły się w ostatnim możliwym dniu. Przed występem musiały zmienić jedną z cheerleaderek. Mimo to zdeklasowały rywalki. Stanęły na najwyższym miejscu podium: - Ryczałyśmy ze szczęścia, jak dostawałyśmy medale – wspomina Małgorzata Wrońska, trenerka krakowskiego zespołu Trinity Cheerleaders.

Policja zatrzymała 32-letniego mężczyznę podejrzewanego o kradzież pieniędzy z kościelnej skarbonki parafii w Bieczu (Małopolska). Zatrzymany przyznał się łącznie do trzech włamań do kościołów na terenie Gorlic. Grozi mu nawet 10 lat więzienia.

- Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zabójstwa 20-letniego mężczyzny w Nowej Hucie – informuje rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska. Znaleziono go poranionego w czwartek na os. Szkolnym. Mimo reanimacji, mężczyzna zmarł.

300 lat temu, 17 lub 18 marca w słowackim Liptowskim Świętym Mikułaszu legendarny karpacki zbójnik Juraj (Jerzy) Janosik został powieszony na haku za żebro. Po śmierci Janosik stał się narodowym bohaterem Słowaków. Jego legenda jest także żywa w Polsce.

Rękopisy muzyczne Ludwiga van Beethovena oraz innych kompozytorów zagranicznych i polskich zostały pokazane na wystawie otwartej w czwartek w Bibliotece Jagiellońskiej. - To jest ten genius loci tej biblioteki, ale również uniwersytetu i Krakowa – podkreśla z dumą rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak.

- Śnieg naruszył konstrukcję dachu sklepu Biedronka w Brzesku. Klienci i pracownicy zostali ewakuowani. Zawaliła się też wiata sąsiedniego składu budowlanego - informuje straż pożarna.

W Nowej Hucie znaleziono martwego 21-latka. Policja informuje, że został raniony nożem i śmiertelnie pobity: – Nie był powiązany z kibicami, ani inną grupą, więc raczej wątek porachunków odpada – ocenia Dariusz Nowak, rzecznik małopolskiej policji.