"Bizancjum marszałka". Miliony na nagrody, rekordzista zarobił ponad 300 tysięcy w rok

Źródło:
tvn24.pl

Nagrody o łącznej wysokości ponad 10 milionów złotych wypłacił w 2023 roku swoim pracownikom Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Rekordzista, sekretarz województwa Mariusz Bodo, otrzymał w geście uznania aż 75 tysięcy złotych. Działacze Stowarzyszenia RIO, które opublikowało dane, mówią o "Bizancjum marszałka". - Ta suma może wydawać się duża, ale wynika z podsumowania wieloletniego zaangażowania pracowników - tłumaczy rzecznik urzędu Przemysław Chruściel.

Około 10 milionów złotych nagród uznaniowych i drugie tyle różnych dodatków wypłacił Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego swoim pracownikom w 2023 roku. Dane uzyskane w drodze dostępu do informacji publicznej opublikowali działacze Stowarzyszenia RIO, działającego na rzecz jawności instytucji publicznych.

Czytaj też: Miliony na nagrody w Ministerstwie Finansów. Podano kwoty

Prawie pół miliona złotych nagród i dodatków dla siedmiu osób

Nagrodzeni urzędnicy dostali na konta od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Rekordzistą jest sekretarz województwa Mariusz Bodo, który otrzymał aż 75 tysięcy złotych (wszystkie kwoty podane są w brutto) nagrody uznaniowej. Oprócz niej zainkasował też "dodatek specjalny" w wysokości 88,5 tysiąca złotych, 44,4 tysiące złotych dodatku funkcyjnego i pensję - najwyższą w urzędzie.

Sekretarz województwa świętokrzyskiego Mariusz BodoUrząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Nagród uznaniowych nie dostali członkowie zarządu województwa, którzy przyznali sobie zamiast tego dodatki specjalne w wysokości od 45 do 57 tysięcy złotych. Siedem osób - zarząd województwa, sekretarz i skarbnik - otrzymało łącznie niemal pół miliona złotych dodatków specjalnych i nagród. Do tego dochodzą dodatki funkcyjne i wynagrodzenie zasadnicze.

W ten sposób sam sekretarz Bodo zarobił w ciągu roku łącznie ponad 300 tysięcy złotych. Działacze Stowarzyszenia RIO wyliczyli, że marszałek Andrzej Bętkowski zarobił w rok ponad 230 tysięcy złotych, a pozostali członkowie zarządu od 188 do 217 tysięcy złotych. W te kwoty wliczono wynagrodzenie zasadnicze.

Czytaj też: Premier Donald Tusk o raporcie NIK i prokuraturze. "Panie prezydencie, proszę dać jej pracować"

Prezes Stowarzyszenia RIO Piotr Kapuściński w rozmowie z tvn24.pl podkreśla, że z taką skalą nagród nie miał jeszcze do czynienia w żadnej innej instytucji publicznej. - W kieleckim urzędzie miasta te kwoty wynoszą zwykle tysiąc-półtora tysiąca złotych. Na tle nagród w Urzędzie Marszałkowskim to tak, jakby ich nie było - ocenia.

W odpowiedzi na udostępnienie wniosku o informację publiczną Urząd Marszałkowski podkreśla, że dodatki specjalne były przyznawane "z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań", natomiast nagrody przyznano "na podstawie pisemnych wniosków kierowników komórek organizacyjnych".

- Przedstawione nam uzasadnienie tych nagród jest bardzo lakoniczne. Trudno wysnuć z niego wniosek, z czym się one wiązały. Zgodnie z przepisami powinny być one przyznawane za szczególne osiągnięcia - zaznacza Piotr Kapuściński. Szef stowarzyszenia wydatki urzędu podsumowuje krótko: "Bizancjum marszałka".

O wydatkach na uznanie kadry kierowniczej świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego zrobiło się głośno, gdy pod koniec ubiegłego roku okazało się, że najbliżsi współpracownicy marszałka dostali za trzy pierwsze kwartały 2023 roku nagrody o łącznej wysokości 700 tysięcy złotych. Świętokrzyscy radni ostro krytykowali za to marszałka Andrzeja Bętkowskiego. Choć to polityk PiS, od niedawna większość w sejmiku mają radni dotychczasowej opozycji, którzy w reakcji na wysokie nagrody dla urzędników odrzucili projekt budżetu na 2024 rok (przyjęli go dopiero po poprawkach w styczniu). - To jest po prostu niegodziwe, są granice chciwości - oceniała w grudniu radna niezrzeszona Agnieszka Buras. - Bawcie się na własny rachunek - mówił do ludzi marszałka szef klubu PSL Andrzej Swajda.

Czytaj też: Afera Funduszu Sprawiedliwości. Są pierwsze zarzuty, piąta osoba zatrzymana

"Podsumowanie wieloletniego zaangażowania pracowników"

Rzecznik prasowy marszałka województwa świętokrzyskiego Przemysław Chruściel tłumaczy w rozmowie z tvn24.pl, że "suma może wydawać się duża, ale wynika ona z podsumowania wieloletniego zaangażowania pracowników".

- 2023 rok w skali całej kadencji był wyjątkowy, bo na wynagradzanie w tym okresie złożyło się wiele czynników, które nie występowały w latach poprzednich. Nagrody były wypłacane pracownikom kilkukrotnie, wiele z nich dotyczyło podsumowania efektów wdrożonych przedsięwzięć realizowanych w perspektywie kilku lat. W ubiegłym roku, w związku z kończącą się unijną perspektywą finansową 2014-2020, przyznawane były nagrody dla pracowników szczególnie zaangażowanych w finalizację niektórych projektów unijnych. To finansowanie, które pochodziło ze środków Unii Europejskiej i nie obciążało budżetu województwa - wyjaśnia.

Czytaj też: Nagrody od ministra finansów niedługo po powołaniu

Pytany o przypadek sekretarza województwa Chruściel podkreśla, że Mariusz Bodo "pełni też funkcję kierownika administracyjnego całego urzędu, w którym zatrudnionych jest ponad 900 osób, czyli odpowiada za sprawne funkcjonowanie całej instytucji". - Bezpośrednio nadzoruje pracę trzech departamentów. W ramach obowiązków uczestniczył też w realizacji kilku projektów, między innymi unijnych. Mówiąc kolokwialnie, "uzbierała się" taka suma - odpowiedział nam rzecznik, odnosząc się do 75 tysięcy złotych nagród przyznanych sekretarzowi.

- To nie jest tak, że tylko część naszej kadry otrzymuje wysokie sumy. Urząd dba i docenia swoich pracowników, którzy realizują naprawdę odpowiedzialne zadania i zdecydowana większość otrzymała nagrody. Nagród nie dostają tylko osoby będące w początkowej fazie zatrudnienia czy osoby będące na długotrwałej absencji - zaznacza Chruściel.

Szef Stowarzyszenia RIO zwraca też uwagę na to, że urząd upublicznił jedynie siedem z ponad 800 nazwisk. Reszta urzędników jest anonimowa, podana jedynie z funkcji. - To bezprawne działanie. Te osoby pełnią funkcje publiczne. Zresztą 20 marca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach zobowiązał marszałka do rozpoznania w odniesieniu do każdego pracownika naszego wniosku dotyczącego nagród przyznanych w 2022 roku. Czekamy, aż to się stanie - podkreśla Piotr Kapuściński.

Sąd stwierdził, że urząd powinien udostępnić informację publiczną "w zakresie danych osób, które otrzymały premie, dodatki i nagrody".

Przemysław Chruściel zaznacza, że jeszcze nie zapoznał się z tym wyrokiem. - Nasze działania opierają się na przepisach, w szczególności na ustawie o dostępie do informacji publicznej. W naszej ocenie kwestie pracownicze podlegają ochronie prawnej, nie o wszystkich osobach możemy mówić. Dostosujemy się do wyroku sądu, gdy się z nim zapoznamy - zapewnił rzecznik prasowy.

Autorka/Autor:Bartłomiej Plewnia

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: swietokrzyskie.pro

Pozostałe wiadomości

Po wycofaniu się prezydenta Joe Bidena z wyścigu o Biały Dom wszystko wskazuje na to, że kampania w wyborach prezydenckich w 2024 roku między wiceprezydentką Kamalą Harris a byłym prezydentem Donaldem Trumpem rozpoczyna się bez wyraźnego lidera - donosi stacja CNN, która opublikowała wyniki najnowszego sondażu wyborczego.

"Drastyczna zmiana". Nowy sondaż przed wyborami w USA

"Drastyczna zmiana". Nowy sondaż przed wyborami w USA

Źródło:
CNN

883 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. - Otrzymaliśmy wyraźny sygnał, że Chiny popierają integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy oraz potwierdzenie, że nie dostarczają Rosji uzbrojenia - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując wizytę szefa MSZ swego kraju Dmytra Kułeby w Chinach. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

"Jasny sygnał" z Chin. "Dmytro Kułeba poinformował mnie o wynikach spotkania"

"Jasny sygnał" z Chin. "Dmytro Kułeba poinformował mnie o wynikach spotkania"

Źródło:
PAP

- Chciałbym, aby rozwiązanie dotyczące składki zdrowotnej zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Naukowcy opisali "nowe El Nino" - anomalię pogodową kształtującą pogodę na świecie. Pojawia się na Pacyfiku nieopodal Australii i ma wpływ na całą półkulę południową. Jak twierdzą badacze, odkrycie może pomóc w tworzeniu dokładniejszych modeli klimatycznych i prognozowaniu pogody.

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Źródło:
University of Reading, tvnmeteo.pl

Prezydent USA Joe Biden ocenił w przemówieniu do narodu, że USA są "w punkcie zwrotnym". Powiedział, że planuje spędzić następne sześć miesięcy na wykonywaniu swojej pracy, koncentrując się na obniżeniu kosztów życia rodzin, rozwoju gospodarki, obronie wolności osobistych i praw obywatelskich, od prawa do głosowania po prawo wyboru.

Joe Biden: Ameryka jest w punkcie zwrotnym, demokracja jest w waszych rękach

Joe Biden: Ameryka jest w punkcie zwrotnym, demokracja jest w waszych rękach

Źródło:
PAP

Profilaktyka to klucz do zdrowia, a badanie piersi doskonale się z tym łączy. Tym razem to akcja skierowana do młodych, bo ich rak też dotyka. Zaledwie jedna trzecia uprawnionych do bezpłatnych badań kobiet faktycznie z nich korzysta. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Pokazałam obcemu facetowi cycki". Ty też powinnaś

"Pokazałam obcemu facetowi cycki". Ty też powinnaś

Źródło:
TVN24

Roman Giertych zapowiada wystąpienie kolejnego sygnalisty na posiedzeniu zespołu do spraw rozliczenia rządów PiS. Kampania Kamali Harris bije rekordy pod względem zgromadzonych środków. Premier Izraela Benjamin Netanjahu apelował w amerykańskich Kongresie o powołanie nowego sojuszu przeciwko Teheranowi. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek, 25 lipca.

Zapowiedź Giertycha, rekord Harris, twarde stanowisko Netanjahu. Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

Zapowiedź Giertycha, rekord Harris, twarde stanowisko Netanjahu. Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

Źródło:
PAP, TVN24

Lokalne władze poprosiły mieszkańców wyspy Santorini w Grecji o ograniczenie przemieszczania się. To ze względu na bardzo duży napływ turystów. Tylko jednego dnia - we wtorek - na zamieszkaną przez około 15 tysięcy osób wyspę przypłynęło 11 tysięcy gości.

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Źródło:
PAP

Szefowie dyplomacji Korei Północnej i Białorusi chcą zacieśnienia i pogłębienia więzi, aby otworzyć nowy rozdział - przekazała reżimowa północnokoreańska agencja KCNA. Minister spraw zagranicznych Białorusi Maksym Ryżenkow przybył z czterodniową wizytą do Pjongjangu.

Reżimy zacieśniają współpracę. "Jasny cel"

Reżimy zacieśniają współpracę. "Jasny cel"

Źródło:
PAP

W poniedziałek hiszpański sąd wezwał premiera Pedro Sancheza do złożenia zeznań w charakterze świadka w sprawie korupcyjnej dotyczącej jego żony Begony Gomez. Szef rządu zapowiedział, że przedstawi swoje zeznania, ale na piśmie.

Premier będzie zeznawać w sprawie żony, ale postawił warunek

Premier będzie zeznawać w sprawie żony, ale postawił warunek

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami, które możliwe są już od wczesnych godzin porannych. Synoptycy prognozują również silne opady deszczu.

Niebezpiecznie na wschodzie Polski. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie na wschodzie Polski. IMGW ostrzega

Źródło:
tvnmeteo.pl

W czwartek o godzinie 16 zostanie przedstawiony raport z prac komisji śledczej w sprawie wyborów kopertowych - przekazał były przewodniczący tej komisji, europoseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński. Mówił, że złożonych zostanie kilkanaście zawiadomień do prokuratury, które będą dotyczyć między innymi byłego premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Dodał, że tym politykom grozi "do 10 lat pozbawienia wolności". W ich kontekście przytoczył dwa artykuły Kodeksu karnego, o których ma być mowa w zawiadomieniach.

Joński: będą zawiadomienia do prokuratury na Kaczyńskiego i Morawieckiego. Wskazuje na dwa artykuły 

Joński: będą zawiadomienia do prokuratury na Kaczyńskiego i Morawieckiego. Wskazuje na dwa artykuły 

Źródło:
TVP Info, tvn24.pl, PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP

Od czterech do sześciu brytyjskich myśliwców Eurofighter będzie pełnić służbę w Polsce w 2025 roku w ramach misji Baltic Air Policing. Na wschodnią granicę trafią zaś żołnierze Zjednoczonego Królestwa z jednostki inżynieryjno-technicznej, by ocenić jak wesprzeć Polskę przy budowie Tarczy Wschód - przekazał szef MON po rozmowach ze swoim brytyjskim odpowiednikiem.

Brytyjskie myśliwce będą pełnić u nas misję, a na wschodniej granicy Polski pojawi się brytyjska jednostka

Brytyjskie myśliwce będą pełnić u nas misję, a na wschodniej granicy Polski pojawi się brytyjska jednostka

Źródło:
PAP

Do tragicznego zdarzenia doszło na plaży w Dziwnówku. Nie żyje 48-latek, który wszedł do wody mimo czerwonej flagi.

Była czerwona flaga, wszedł do wody, by się ochłodzić. Nie żyje

Była czerwona flaga, wszedł do wody, by się ochłodzić. Nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

W Parku Narodowym Yellowstone w USA wybuchł gejzer, gdy w pobliżu stała grupa ludzi. Na dużą wysokość z ziemi wystrzeliła gorąca para i fragmenty skał. Świadkowie zarejestrowali ten moment na nagraniu. Według służb nikomu nic się nie stało. Obszar w pobliżu gejzeru jest tymczasowo zamknięty.

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Źródło:
CNN, volcanoes.usgs.gov, tvnmeteo.pl

Senat chce uwzględnić tak zwane prawo Romea i Julii w zmieniającej definicję zgwałcenia nowelizacji Kodeksu karnego. Chodzi o relację seksualną między małoletnimi, których wiek jest zbliżony do tak zwanego wieku zgody, czyli do 15 lat. - Sprzeciw musi budzić stworzenie pola dla choćby potencjalnej odpowiedzialności dzieci jak za zbrodnię za czyny związane z wzajemnymi relacjami seksualnymi w wieku zbliżonym do tak zwanego wieku zgody - podkreślała rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak.

Prace nad zmianą definicji gwałtu. Senat chce uwzględnić prawo Romea i Julii

Prace nad zmianą definicji gwałtu. Senat chce uwzględnić prawo Romea i Julii

Źródło:
PAP

Roman Giertych zapowiada, że "jeżeli nie zdarzy się nic niespodziewanego", to w czwartek na posiedzeniu zespołu do spraw rozliczenia rządów PiS wystąpi "kolejny sygnalista". "Wiele już rzeczy o PiS słyszałem, ale ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach" - napisał Giertych na platformie X.

Giertych zapowiada kolejnego sygnalistę. "Ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach"

Giertych zapowiada kolejnego sygnalistę. "Ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach"

Źródło:
tvn24.pl

Z Korei Północnej do Rosji wysłano ponad pięć milionów pocisków artyleryjskich na potrzeby inwazji na Ukrainę - powiedział południowokoreański minister obrony Szin Won Sik. Zaznaczył, że to początek zacieśniania stosunków.

Gigantyczna przesyłka pocisków z Korei Północnej do Rosji. "Sprawy nabrały tempa"

Gigantyczna przesyłka pocisków z Korei Północnej do Rosji. "Sprawy nabrały tempa"

Źródło:
PAP

Senat przyjął z poprawkami ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Premier Izraela Benjamin Netanjahu przemówił w środę przed amerykańskim Kongresem. - Irańska "oś terroru" zagraża cywilizowanemu światu, USA i Izrael muszą się jej wspólnie przeciwstawić, dlatego powinny utworzyć nowy antyirański sojusz - oświadczył. W związku z wizytą polityka w Waszyngtonie wzmocniono środki bezpieczeństwa. Podczas jednego z protestów użyto gazu łzawiącego.

Netanjahu w Kongresie. Premier Izraela zapowiada powołanie nowego sojuszu przeciwko Teheranowi

Netanjahu w Kongresie. Premier Izraela zapowiada powołanie nowego sojuszu przeciwko Teheranowi

Źródło:
PAP, Reuters
"Uśpione NATO" i pokój dla Ukrainy?

"Uśpione NATO" i pokój dla Ukrainy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Brawo uśmiechnięta Polska", "Tusk przysłany przez Niemców wykończy Polskę" - piszą internauci, komentując upadłość Browaru Kościerzyna. Tylko że historia ta działa się za poprzedniego rządu. Wyjaśniamy.

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

"W pokoju obok" - anglojęzyczny debiut Pedro Almodovara, "Queer" Luki Guadagnino, "Maria" Pablo Larraina, a nade wszystko druga część filmu, który triumfował w Wenecji w 2019 roku - "Joker: Folie à Deux" Todda Phillipsa, znajdą się w Konkursie Głównym zbliżającego się festiwalu filmowego w Wenecji. Na czele jury, w którym zasiada między innymi Agnieszka Holland, stanie francuska gwiazda kina Isabelle Huppert.

Nowe filmy Pedro Almodovara i Luki Guadagnino w Konkursie Głównym. Ale Wenecja najbardziej czeka na "Jokera 2"

Nowe filmy Pedro Almodovara i Luki Guadagnino w Konkursie Głównym. Ale Wenecja najbardziej czeka na "Jokera 2"

Źródło:
Biennale Cinema 2024, "Variety", "IndieWire", tvn24.pl

Ceny hoteli idą w górę o sto procent, restauracje są gotowe na najazd, sklepy szykują pasujące ubrania i bransoletki przyjaźni, a piekarnia sprzedaje ciastka "inspirowane Taylor". Jedna z najpopularniejszych wokalistek na świecie przyjeżdża na trzy koncerty do Warszawy.

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Źródło:
tvn24.pl

- Chciałam przede wszystkim zrobić płytę o Warszawie. Podejść do powstania w humanistyczny sposób, mówiący o emocjach - mówiła o swoim nowym albumie Monika Brodka. Krążek powstał z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Premierowy koncert pokaże TVN24.

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl