Na trzy miesiące został zawieszony oddział pediatryczny w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim. Jak przyznaje dyrektor placówki, powodem są braki kadrowe. Trzech lekarzy przechodzi w tym samym czasie na emeryturę. A chętnych do pracy nie ma.
W czwartek (1 grudnia) został zawieszony oddział pediatryczny w wodzisławskim szpitalu. W praktyce oznacza to, że zniknie ponad 40 łóżek dla najmłodszych pacjentów. - Przede wszystkim brak kadry lekarskiej spowodował, że musiałem podjąć taką decyzję i zawiesić oddział - mówi Krzysztof Kowalik, dyrektor Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i w Wodzisławiu Śląskim. I wyjaśnia, że w jednym czasie trzy lekarki złożyły wypowiedzenia i przechodzą na emeryturę. - Nie ma młodych lekarzy, którzy chcieliby pracować w tym oddziale. Te poszukiwania trwają i mam nadzieję, że zakończą się sukcesem - przyznaje dyrektor.
Jak wyjaśnia Kowalik, na oddziale zostają dwie lekarki z Ukrainy, które nie mogą samodzielnie prowadzić oddziału. Jeden lekarz, który pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy i jeden lekarz, który jest zatrudniony na pełen etat. Według ustawy, żeby zabezpieczyć oddział, potrzeba dwóch lekarzy pracujących w pełnym wymiarze godzinowym.
Oddział pediatryczny zawieszony na trzy miesiące. "W tym czasie będziemy chcieli skompletować kadrę"
Wobec braku kadry oddział został zawieszony na trzy miesiące.
- Otrzymaliśmy stosowną decyzję wojewody śląskiego, który zawiesza pracę oddziału na trzy miesiące. W tym czasie będziemy chcieli skompletować kadrę lekarską zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami Narodowego Funduszu Zdrowia i wznowić pracę oddziału. Zakładam, że tak się stanie - podkreśla Kowalik.
Jeszcze w środę (30 listopada), a więc dzień przed zawieszeniem działalności oddziału, hospitalizowanych było tam 18 osób. Teraz oddział jest pusty. - Oddział jest pusty. Pacjenci albo zostali wypisani do domu, jeżeli pozwalała na to sytuacja zdrowotna, albo zostali przewiezieni do szpitali ościennych - powiedział dyrektor. I podkreślił, że najmłodsi pacjenci nie zostaną bez opieki. - Niezależnie od tego funkcjonuje nocna i świąteczna opieka zdrowotna, dlatego też chciałem uspokoić mieszkańców powiatu wodzisławskiego, że w tym zakresie mali pacjenci będą zaopatrywani w godzinach pracy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W pozostałym zakresie, jeśli chodzi o szpitalnictwo, to działają szpitale w Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Rybniku i Żorach - zakończył Kowalik.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24