Katowice

Katowice

Od poniedziałku ograniczenia w podróżowaniu do większości unijnych krajów zniosą Czesi, także w przypadku Polski. Wyjątkiem jest jednak Śląsk, który czeska strona uznaje za obszar o najwyższym stopniu ryzyka. Jak informuje ambasada Republiki Czeskiej w Polsce, dla osób, które mają stały pobyt lub miejsce zamieszkania na terenie województwa śląskiego, wstęp na terytorium Czech umożliwiony będzie "tylko w uzasadnionych przypadkach".

Do ponad 5,3 tysiąca wzrosła liczba górników zakażonych koronawirusem - w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Polskiej Grupy Górniczej przybyło łącznie niespełna 50 nowych przypadków. Rozpoczęły się też badania przesiewowe załogi kolejnej kopalni - Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych. To jeden z 12 zakładów, które wstrzymują wydobycie węgla.

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dyrektorce ośrodka interwencji kryzysowej oraz matce dziewczynki. Według śledczych obie wiedziały, że dziecko jest wykorzystywane seksualnie przez policjanta i nie powiadomiły organów ścigania. Z ich ustaleń wynika, że krzywda dziecka trwała jeszcze cztery lata od momentu pierwszego zgłoszenia. Przerwała ją dopiero szkoła. Proces byłego już policjanta wciąż toczy się przed sądem.

28-latek poniżał i bił bezdomnego mężczyznę na ulicy w biały dzień. Jego kolega to nagrywał. Filmy przypadkiem obejrzeli policjanci. Oburzali się na brak reakcji przechodniów na znęcanie. Według prokuratora generalnego śledczy nie zareagowali tak, jak trzeba. Zbigniew Ziobro odwołał już prokuratora rejonowego i jego zastępcę za to, że nie zastosowali aresztu tymczasowego wobec podejrzanego.

"Solidarność" zażądała w poniedziałek wycofania decyzji o czasowym wstrzymaniu wydobycia węgla w wybranych kopalniach w celu zduszenia ognisk epidemii COVID-19 na Śląsku. Szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominik Kolorz powiedział we wtorek w TVN24, że wydaje się, iż po wieczornym komunikacie Ministerstwa Aktywów Państwowych "jednak nie będzie tak, że wszystkie kopalnie będą zatrzymane na trzy tygodnie, że jednak pan premier Sasin poszedł po rozum do głowy".