Katowice

Katowice

Płonące przeszkody, szlabany, beczki i odgłosy wystrzałów - to niektóre z przeszkód, jakie musiały pokonać konie służące w śląskiej policji. Przez dwa dni policjanci ćwiczyli przywracanie ładu i spokoju podczas zabezpieczania imprez masowych. W akcji udział brały również wierzchowce.

Policjanci z Jastrzębia-Zdroju (woj. śląskie) zatrzymali 19-latka, który w spodniach miał ukrytą sporą ilość marihuany. Starczyłoby jej na ponad 1100 działek. Grozi mu do trzech lat więzienia.

W procesie odwoławczym Katarzyny W., skazanej w I instancji na 25 lat więzienia za zabicie półrocznej córki Magdy, zostanie sporządzona uzupełniająca opinia biegłych z zakresu laryngologii i neonatologii - zdecydował w piątek Sąd Apelacyjny w Katowicach, przed którym toczy się proces odwoławczy. Ich powołania chciała obrona.

Jak oszukiwali tak oszukują - zmieniła się tylko wędka i szyld. Metody pracy, towar i skandalicznie wysokie ceny pozostały te same. Eco Vital - firma wciskająca na pokazach garnki za kilka, kilkanaście tysięcy złotych, za co była już karana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, od teraz wabi klientów nazwą Eko Bon Ton. Jej działalności przyjrzeli się reporterzy "Blisko ludzi".

- Pieniądze zostały przelane na konta pracowników zgodnie z planem – deklaruje rzecznik Kompanii Węglowej Zbigniew Madej. Chodzi o wynagrodzenia w wysokości ok. 356 mln złotych dla ponad 54 tysięcy pracowników w tej największej firmie górniczej w Europie. Deklaracja to efekt pogłosek o zagrożeniu terminowej wypłaty pensji.

Kilkudziesięciu funkcjonariuszy kontroluje od środy hale targowe w Jaworznie (woj. śląskie). Szukają podrobionych towarów. - To nie pierwsza tego typu akcja w tym miejscu, ale pierwsza zakrojona na tak dużą skalę – podkreślają policjanci.

Ślązacy nie dają za wygraną i o swoją odrębność zamierzają walczyć w Sejmie. Ich projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym już jest na biurku Marszałka Sejmu. Cel akcji, jak podkreślają inicjatorzy, jest jeden- uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną.

Policja zatrzymała 21-letniego bezdomnego mężczyznę, który dwa tygodnie temu molestował dwie dziewczynki w Katowicach, próbując "doprowadzić je do innych czynności seksualnych". Jak się potem okazało mężczyzna odpowiada również za gwałt na 20-latce. Doszło do niego w czerwcu zeszłego roku. - Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów - informuje katowicka policja.

Między innymi dzięki obrączce znalezionej w jednym z grobów udało się ustalić, że pochowani na tzw. przeklętym cmentarzu w Gliwicach to osoby stracone w końcu XV, początku XVI wieku. Znamy więcej szczegółów tego niecodziennego odkrycia. Jak się ponadto dowiadujemy szczątki obecnie znajdują się w Krakowie, wrócą na Śląsk w ciągu miesiąca - do Muzeum Miejskiego w Gliwicach.