Stanowisko ws. utworzenia województwa częstochowskiego radni Częstochowy przyjęli w czwartek przez aklamację. Jego powstanie, podkreślono, będzie impulsem do dalszego rozwoju całego regionu.
Rada miasta Częstochowa, jak napisano w stanowisku, „widzi potrzebę pilnego podjęcia prac nad zapowiadanymi zmianami administracyjnymi kraju, w wyniku których zostanie utworzone województwo częstochowskie”.
Treść stanowiska odczytał radny Marcin Maranda z klubu radnych „Mieszkańcy Częstochowy”. Zanim do tego doszło, ocenił, że „to jest bardzo ważny moment, moment historyczny”. - Dziękuję, że wznieśliśmy się ponad podziały polityczne, bo to dobrze rokuje na przyszłość - nie tylko w tej sprawie - podkreślił radny. Dodał, że stanowisko zostało wypracowane wspólnie.
Radni: Mamy potencjał
W stanowisku podkreślono, że „odrodzenie województwa częstochowskiego leży nie tylko w interesie społeczności lokalnej, ale w dobrze pojmowanym interesie całego kraju, będąc szansą na bardziej zrównoważony rozwój miast, powiatów, subregionów”.
"Mamy potencjał społeczny, gospodarczy, ekonomiczny, naukowy oraz kulturowy, by sprostać wszystkim wyzwaniom stawianym przed nowym województwem” - napisano.
Według stanowiska „skorygowany podział administracyjny państwa”, „powinien w większym stopniu uwzględniać więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe charakterystyczne wyłącznie dla danego regionu”. Jak wskazano, "obszar województwa częstochowskiego ma szansę stanowić zwarte geograficznie terytorium, którego społeczność posiada wspólne cechy i dążenia służące rozwojowi własnej tożsamości oraz postępowi cywilizacyjnemu i kulturowemu”. Rada Miasta Częstochowy, jak zaznaczono, „popiera wszelkie efektywne działania na rzecz jak najszybszego powołania województwa częstochowskiego”. Częstochowska rada składa się z 28 radnych: z klubu PiS - 10, SLD - 9, Mieszkańcy Częstochowy - 4, PO - 4; jeden radny jest niezależny. Koalicja PO-SLD ma łącznie 13 głosów. Kampanię mającą na celu „odtworzenie” województwa częstochowskiego ogłosił 24 listopada prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk (SLD). Składają się na nią list do premier Beaty Szydło, rozmowy z samorządowcami, działania aktywizujące mieszkańców. "Politycy, którzy przejęli władzę w naszym kraju deklarowali w kampanii wyborczej chęć odtworzenia woj. częstochowskiego. Ja deklaruję wsparcie dla tej idei" – podczas inauguracji kampanii Matyjaszczyk.
Marszałek: To będzie słabe województwo
Obecnie region częstochowski jest częścią woj. śląskiego. O idei odtworzenia woj. częstochowskiego mówili w kampanii wyborczej politycy Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwny jej jest marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa (PO). Według marszałka rozwojowi województwa śląskiego - jako całości - "służy integracja, a nie podział". Jego zdaniem, gdyby województwo częstochowskie powstało, byłoby województwem słabym, z niewielkim budżetem, porównywalnym do budżetu niektórych - wcale nie największych w regionie miast.
Autor: mag / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia / GNU | Pudelek (Marcin Szala)