Kolorowe ikony, serduszka i cegiełki - to wszystko powstaje ze szczątków sosnowieckiej katedry. Nowe życie w spalone dachówki i drewniane belki tchnęli mieszkańcy domu Wspólnoty Betlejem z Jaworzna. Pieniądze ze sprzedaży rękodzieł chcą przeznaczyć na odbudowę świątyni.
Mieszkańcy domu Wspólnoty Betlejem z Jaworzna chcą pomóc w zbieraniu pieniędzy na odbudowę katedry w Sosnowcu. W tym celu zebrali połamane dachówki, zwęglone krokwie, elementy drewnianej konstrukcji i stopione miedziane okucia. Z tego wszystkiego zrobią ikony, które staną się cegiełkami na rzecz odbudowy świątyni.
Nic się nie marnuje
Skąd w ogóle wziął się pomysł, by tak wykorzystać szczątki katedry? – Wpadłem na niego od razu, gdy zobaczyłem zwęglone belki – opowiada ks. Mirosław Tosza, kapelan Wspólnoty Betlejem. Zaznacza, że w pracę zaangażowani są prawie wszyscy „Betlejemczycy”, a podział pracy jest ściśle określony. - Ja ze spalonych dachówek wycinam prostokątne cegiełki i serduszka – mówi Sylwester Sikora. - To będzie fajna pamiątka, która w jakiś sposób pomoże w odbudowie katedry – dodaje.
Przygotowaniem drewna do ikon zajmuje się z kolei Oskar Telenda. - Najpierw wyciągam ze spalonych bel gwoździe, a później zaczynam je czyścić szpachelką, by ładnie wyglądały. Potem stolarz zabiera je do cięcia – tłumaczy. Jak szacuje, w sumie powinno powstać ok. 200 ikon. Wykonanie jednej zajmuje mniej więcej godzinę.
Ale, jak zdradza ks. Tosza , największe wyzwanie dopiero przed nimi. - Największym projektem jest wykonanie dużej ikony Chrystusa Zbawiciela, która zostanie podarowana proboszczowi spalonej katedry - powiedział. Ikona ma zostać wzbogacona mozaiką z połamanych dachówek.
Bezcenne polichromie w ogniu
W nocy z 28 na 29 października w sosnowieckiej katedrze wybuchł pożar. Nad nawą główną, prezbiterium i transeptem niemal w całości spaliła się więźba dachowa. Uszkodzona jest też część polichromii, która została w dużej części zalana podczas gaszenia pożaru, w jednym miejscu - na skrzyżowaniu naw - są trzy duże ubytki "w warstwie raczej ornamentalnej niż figuratywnej".
Unikalne malowidła
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-1899, według projektu Karola Kozłowskiego. Budowla o cechach neoromańskich wzniesiona została jako trójnawowa bazylika z transeptem i wydłużonym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą.
Znana jest m.in. ze względu na unikatowe malowidła wykonane przez Włodzimierza Tetmajera (sceny figuralne) i Henryka Uziembłę (motywy ornamentalne).
"Cegiełki" szykują mieszkańcy domu Wspólnoty Betlejem z Jaworzna:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: rf / Źródło: TVN24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Katowice