Opinie i wydarzenia

Prezydent o Narodowej Strategii Onkologicznej

- Kiedy system jest wokół człowieka, to szansa na wyleczenie jest nie tylko ze względu na dobre leczenie, ale też ze względu na to, że człowiek zaczyna wierzyć w to, że może wyzdrowieć – mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda o Narodowej Strategii Onkologicznej, podczas konferencji "Strategia i co dalej?" z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem. Jak dodał, "stan psychiczny, w jakim jest pacjent, ma często kluczowe znaczenie i to także jest element strategii onkologicznej". 

Jak mówił, Polacy żyją coraz dłużej, więc prawdopodobieństwo zapadnięcia na chorobę onkologiczną wzrasta i będzie wzrastać. Zwrócił uwagę, że według prognoz w ciągu 5 lat będzie o 15 proc. więcej zachorowań na raka niż teraz, a w ciągu najbliższych 10 lat – 28 proc. więcej.

- Kiedy system jest wokół człowieka, to szansa na wyleczenie jest nie tylko ze względu na dobre leczenie, ale też ze względu na to, że człowiek zaczyna wierzyć w to, że może wyzdrowieć – mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda o Narodowej Strategii Onkologicznej, podczas konferencji "Strategia i co dalej?" z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski dodał, że przyjęta we wtorek przez rząd Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030 to "wielkie święto polskich pacjentów".