Opinie i wydarzenia

Stoltenberg: jesteśmy silniejsi i bezpieczniejsi, gdy pracujemy razem

Reżim Alaksandra Łukaszenki wykorzystuje ludzi, aby wywrzeć nacisk na sąsiednie kraje. To jest nieludzkie i cyniczne - powiedział w czasie niedzielnej konferencji w Wilnie sekretarz generalny NATO. Jens Stoltenberg i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odwiedzili w niedzielę Litwę i Łotwę, gdzie rozmawiali z przedstawicielami tamtejszych władz o sytuacji na wschodniej granicy Unii Europejskiej.

 

- Kryzys (migracyjny - red.) wpływa zarówno na NATO, jak na Unię Europejską. Litwa jest członkiem obydwu tych organizacji, zatem jest to ważne dla pani przewodniczącej von der Leyen oraz dla mnie, abyśmy byli tutaj razem. NATO oraz UE pracują razem w zakresie szeregu kwestii bezpieczeństwa, w tym również w walce z zagrożeniami hybrydowymi i dzisiaj omówiliśmy to, jak możemy przyspieszyć naszą wspólną pracę między NATO a Unią Europejską, w tym również poprzez nową wspólną deklarację. Jesteśmy silniejsi i bezpieczniejsi, gdy pracujemy razem - dodał Stoltenberg.

 

Szef NATO zapewnił, że Sojusz nadal będzie realizował politykę odstraszania, będzie bronił Litwy i innych państw sojuszniczych. Stoltenberg wskazał też, że NATO wzywa Rosję do "deeskalacji konfliktu z Ukrainą". - Rosja powinna złagodzić swoje działania – oświadczył. Dodał, że "gdyby Rosja miała użyć siły, miałoby to konsekwencje podobne do tych z 2014 roku, gdy doszło do nielegalnej aneksji Krymu". - Ponieważ zagrożenia hybrydowe stają się coraz bardziej dotkliwe, musimy przenieść naszą współpracę na wyższy poziom – oświadczyła w Wilnie przewodnicząca Komisji Europejskiej. Oznajmiła, że "pracujemy z sekretarzem generalnym NATO nad nową deklaracją UE-NATO". - Naszym celem jest odnowienie i uzupełnienie politycznego zaangażowania na rzecz silnego partnerstwa Unii Europejskiej i NATO – powiedziała Ursula von der Leyen.