Audio: Kropka nad i 

prof. Paweł Kowal, prof. Andrzej Zybertowicz

O nowym prezydencie Stanów Zjednoczonych Joe Bidenie, stojącymi przed nim wyzwaniach i tym, jak będą kształtować się relacje polsko-amerykańskie w "Kropce nad i" rozmawiali profesor Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej i profesor Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.


Mam nadzieję, że relacje polsko-amerykańskie wrócą do normy, a normą jest utrzymywanie relacji zarówno z republikanami, jak i z całym parlamentem, demokratami i Bidenem. To, że postawiliśmy wszystko na prezydenta, nie rozumiejąc, że w Stanach Zjednoczonych system jest dużo bardziej skomplikowany i trzeba mieć wszędzie kontakty, to był błąd polityczny - mówił w "Kropce nad i" profesor Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej.


Gdyby nie Donald Trump to Niemcy już dawno zbudowaliby Nord Stream 2. Żaden racjonalnie myślący polityk nie może mieć pretensji do jakiegokolwiek innego prezydenta, że potrafił zbudować bardzo dobre kontakty z poprzednim prezydentem Stanów Zjednoczonych, niezależnie od tego, jakie można by mieć do niego zastrzeżenia. To jest przejaw małostkowości i nierozumienia natury procesu politycznego mieć pretensje do prezydenta Dudy, że potrafił zbudować unikalnie bliskie kontakty z prezydentem USA - tłumaczył postępowanie polskiego prezydenta jego doradca profesor Andrzej Zybertowicz.


Program prowadziła Monika Olejnik.