Audio: Fakty po Faktach

Sławomir Sierakowski, prof. Jan Zielonka, Marek Grela, Robert Biedroń, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Anna Materska-Sosnowska, prof. Radosław Markowski

- Dzieje się historia. Na placu Niepodległości, który normalnie jest zakazany, obarykadowany milicją, po jednej stronie stoi 10 tysięcy demonstrantów, po drugiej stronie stoi raptem 50 OMON-owców. Dwa dni temu strzelali do nas, bili, katowali ludzi w więzieniach. Tu nie ma napięcia, tu jest jakiś ogromny wybuch entuzjazmu. Sam fakt, że oni opuścili tarcze, że dają podejść do siebie, że dziewczyny ich przytulają, że wsadzają im kwiatki w tarcze. Oni nie reagują, w pewnym sensie są bezbronni, bo te 10 tysięcy ludzi mogą wejść do budynku rządu - relacjonował piątkową manifestację przed siedzibą rządu w Mińsku publicysta Sławomir Sierakowski z "Krytyki POlitycznej". Do wydarzeń na Białorusi w "Faktach po Faktach" odnieśli się także profesor Jan Zielonka, Marek Grela - były ambasador Polski przy Unii Europejskiej, a także przebywający obecnie w Wilnie Robert Biedroń, który razem ze sprawozdawcą do spraw Białorusi Petrasem Austreviciusem z Litwy nie zostali wpuszczeni na terytorium Białorusi.

Następnie politolog Anna Materska-Sosnowska (UW) i profesor Radosław Markowski rozmawiali o podwyżkach pensji dla najważniejszych osób w państwie, m.in. posłów, senatorów, ministrów, prezydenta i jego małżonki, a także premiera. Na koniec gościem Katarzyny Kolendy-Zaleskiej była Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, jedyna kandydatka na Rzecznika Praw Obywatelskich. - Znam ten urząd od podszewki i wydaje mi się, że jestem świetną kandydatką. Wiem, co jest potrzebne ludziom i zawsze stałam po stronie słabszych – przekonywała.