Audio: Fakty po Faktach

Rafał Trzaskowski, Grażyna Piotrowska-Oliwa, dr Joanna Maćkowiak-Pandera, Edwin Bendyk

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił dwa projekty nowych ustaw, które mają doprowadzić do tego, że zimą w polskich domach będzie ciepło. Inicjatywę tę komentował Rafał Trzaskowski w programie "Fakty po Faktach" w TVN24. - Słyszymy, że będą jakieś rekompensaty, ale wiemy, że rządzący więcej zabierają niż dają - mówił prezydent Warszawy. Odniósł się też do spawy katastrofy ekologicznej w Odrze. - Sygnały pojawiały się miesiące temu, a rządzący nie zrobili kompletnie nic - powiedział Trzaskowski.

 

Temat dopłat do ogrzewania Katarzyna Kolenda-Zaleska komentowała również z kolejnymi gośćmi - menadżerką i inwestorką Grażyną Piotrowską-Oliwą i prezeską Zarządu Forum Energii doktor Joanną Maćkowiak-Panderą. - Nie ma tam kryterium dochodowego. Wspiera się wszystkich, a nie wszyscy mają ten problem. Ludzie ubodzy skorzystają na tym w niewielkim stopniu - stwierdziła doktor Maćkowiak-Pandera. Zdaniem Grażyny Piotrowskiej-Oliwy przez takie rozwiązania inflacja znów pójdzie w górę.

 

Edwin Bendyk, prezes Fundacji Batorego, komentował wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie. - Bardzo dobrze, że pojechał. Po 2015 roku relacje polsko-ukraińskie były na poziomie rządowym wręcz zamrożone. Wobec kryzysu wykorzystaliśmy tę sytuację, żeby poprawić stosunki - powiedział Bendyk. Dodał, że według wszelkich badań, Polska jest najwyżej ocenianym krajem, jeśli chodzi o skalę pomocy Ukraińcom, obok Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. - To jest potężny kapitał - podkreślił Edwin Bendyk.