Audio: Fakty po Faktach

Rafał Trzaskowski, prof. Marcin Matczak, Jerzy Stępień, dr Paweł Grzesiowski, prof. Joanna Zajkowska

Czas trwania 44 min

W poniedziałek opublikowano korespondencję mailową - datowaną na 7 stycznia 2019 roku - od Michała Dworczyka do premiera Mateusza Morawieckiego. Szef KPRM pisze w nich, że "odwiedził" tego dnia panią "Julię P.", z którą omówił trzy tematy. Premier miał mu na to lakonicznie odpowiedzieć: "Tak - OK, dzięki". - To jest niesamowite. PiS zrobił sobie z państwa polskiego prywatny folwark. Od lat próbuje upaństwowić wszystkie instytucje – ocenił Rafał Trzaskowski, prezydent m. st. Warszawy. – Niestety dzisiejsza obsada Trybunału Konstytucyjnego jest tak skrajnie upolityczniona, że nie ma sobie nic do zarzucenia. To jest absolutne łamanie wszystkich standardów – podkreślił. Gość Grzegorza Kajdanowicza odniósł się również do skandalicznej wypowiedzi prezesa PiS dotyczącej osób transseksualnych.  – Zamiast pomóc dzieciakom, on cały czas robi sobie z tego żarty. On nie ma pojęcia o rodzinie. Cały czas szuka wroga – zaznaczył prezydent Warszawy.

 

Czy Trybunał Konstytucyjny jest atrapą niezależnego organu? O tym Grzegorz Kajdanowicz rozmawiał z prof. Marcinem Matczakiem, prawnikiem, i Jerzym Stępniem, byłym prezesem TK. – Trybunał Konstytucyjny jest władzą niezależną i władzą odrębną, jak mówi konstytucja. Jakiekolwiek próby uzgadniania orzeczeń, rozmowy na temat orzeczeń i terminów rozpoznania spraw jest skandaliczne i niedopuszczalne – powiedział Stępień. – Ja bym ten mejl ocenił taką wypowiedzią, jaką się komentuje mecze polskiej reprezentacji: niby człowiek wie, a jednak się łudził, że to nie jest aż tak źle – skomentował prof. Matczak.

 

O koronawirusie Grzegorz Kajdanowicz rozmawiał z wybitnymi specjalistami: dr. Pawłem Grzesiowskim i prof. Joanną Zajkowską. – Pandemia się zmienia. To nie jest cały czas ta sama sytuacja. Dwa lata temu mieliśmy bardzo dużo zachorowań z zajęciem płuc, a dzisiaj covid wygląda zupełnie inaczej – powiedział dr Grzesiowski. – Bardzo wiele osób choruje teraz rodzinnie, w domu. Tych zachorowań jest naprawdę sporo – ocenił prof. Zajkowska.