Audio: Fakty po Faktach

Marcin Przydacz, gen. Bogusław Pacek, Krystyna Kurczab-Redlich, dr Michał Sutkowski, prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk

Prezydent Polski Andrzej Duda oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozpoczęli w czwartek dwudniowe konsultacje w Wiśle. Tematem rozmów przywódców jest sytuacja bezpieczeństwa w regionie i groźba agresji rosyjskiej na Ukrainę. Czy Rosja zaatakuje Ukrainę? – Cały czas mamy nadzieję, że do tego ataku finalnie nie dojdzie. To jest cel działań politycznych i dyplomatycznych MSZ – stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Przydacz. Wiceszef MSZ odniósł się do kwestii pomocy militarnej i materialnej. – Były konkretne dyskusje, konkretne prośby i oczekiwania ze strony ukraińskiej, ale to, póki co, jest pomiędzy prezydentami - powiedział gość Anity Werner. Dodał, że "my, w Polsce, jesteśmy bezpieczni". Marcin Przydacz skomentował także zaprzysiężenie nowego ambasadora USA w Polsce i karę nałożoną za działalność kopalni Turów. 

 

Rozmowę o sytuacji wokół Ukrainy Anita Werner kontynuowała z Krystyną Kurczab-Redlich, wieloletnią korespondentką polskich mediów w Rosji i generałem Bogusławem Packiem, dyrektorem Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego. – Myślę, że to jest teatr dla widzów -począwszy od Warszawy, skończywszy na Nowym Jorku. I ten teatr jest bardzo wiarygodny. Widzowie do końca wczuwają się w sztukę i wierzą absolutnie aktorom i reżyserowi, że coś dzieje się naprawdę - powiedział gen. Pacek.

 

W ostatniej części "Faktów po Faktach" goście komentowali strategię rządu wobec nachodzącej fali koronawirusa. – Omikron jest łagodniejszy dla zaszczepionych. Osoby, które się nie zaszczepiły, szczególnie starsze, może zabijać – stwierdził dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. – 140 tysięcy zakażeń faktycznych to my już mamy - powiedziała prof. Krystyna Bieńkowska, wirusolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.