Minister Dworczyk: 10 razy więcej osób będzie dopuszczonych do kwalifikacji

Poszerzymy dostęp do szczepień i do kwalifikacji do szczepień dla szeregu nowych zawodów – zapowiedział pełnomocnik rządu do spraw szczepień minister Michał Dworczyk na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim oraz sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Markiem Zagórskim. – O ile do tej pory kwalifikować do szczepienia mógł wyłącznie lekarz, i to była taka polska specyfika, o tyle 10 razy więcej teraz osób będzie dopuszczonych do kwalifikacji – dodał.

 

Podczas konferencji poinformowano także o otwarciu od 12 kwietnia zapisów na szczepienia osób urodzonych w 1962 roku. Według zapowiedzi, przez kolejne dwa tygodnie otwierały się będą zapisy dla osób urodzonych w kolejnych rocznikach – do 1973 roku. Minister Dworczyk podkreślił jednak, że "musimy być elastyczni".
Szef KPRM odniósł się również do obecnej strategii wykonywanych szczepień. Jak zaznaczył, "system wykorzystuje poniżej 40 procent możliwości". – Dzisiaj zasadniczym problemem jest brak szczepionek, a nie brak mocy i możliwości prowadzenia szczepień – stwierdził. Podczas piątkowej konferencji politycy odnieśli się do stosunków z samorządami i ewentualnych nieporozumień związanych z przygotowaniem punktów szczepień: – Działajmy razem, jako jedna drużyna, która ma wspólny cel, jak najszybsze zaszczepienie jak największej liczby osób.