Co jeść, by mózg długo pozostał młody? Dietetyczka z Harvardu wskazuje "witaminę numer 1"

Śniadanie jest najważniejszym, choć najczęściej pomijanym posiłkiem w ciągu dnia
Witamina D w nadmiarze prowadzi do problemów ze zdrowiem
Źródło: TVN24

"Witaminy, które są moim zdaniem najważniejsze dla zachowania młodego i zdrowego mózgu, to witaminy z grupy B" - twierdzi dr Uma Naidoo. Dietetyczka, psychiatra zajmująca się zaburzeniami odżywiania, ekspertka ds. mózgu i wykładowczyni na Harvard Medical School, wskazuje korzyści płynące ze spożywania konkretnych witamin z grupy B oraz produkty, w których je znajdziemy.

Naidoo swoimi refleksjami na temat profilaktyki podzieliła się w artykule dla CNBC News, w pierwszej kolejności zwracając uwagę na dobrze zbilansowaną dietę; taką, w utrzymaniu której ważne jest upewnienie się, że dostarcza się organizmowi wszystkich właściwych witamin, niezbędnych w zapobieganiu pogarszania się funkcji poznawczych.

- Biorąc pod uwagę, że ryzyko chorób neurologicznych wzrasta wraz z wiekiem, jedno pytanie, które często dostaję od moich pacjentów, brzmi: jaka witamina najlepiej chroni nasze starzejące się mózgi? - mówi Naidoo. I porównuje mikrobiom organizmu do odcisków palca, podkreślając, że plan żywieniowy powinien być spersonalizowany. - Ale witaminy, które są moim zdaniem najważniejsze w zachowaniu młodego i zdrowego mózgu, to witaminy z grupy B - podkreśla.

Niedobór witamin z grupy B - czym grozi

Jak pokazały badania przeprowadzone na Wayne State University School of Medicine, depresja, demencja i niepełnosprawność intelektualna często związane są z niedoborem witamin z grupy B. "Niedobór witaminy B12 jest przyczyną problemów poznawczych częściej niż myślimy, zwłaszcza wśród osób starszych, które mieszkają same i nie odżywiają się prawidłowo" - stwierdził Rajaprabhakaran Rajarethinam, psychiatra i główny autor badań.

ZOBACZ TEŻ: Powstał atlas mózgu od życia płodowego do późnej starości. Przeanalizowano 125 tysięcy wyników badań

"Jaka witamina najlepiej chroni nasze starzejące się mózgi?"
"Jaka witamina najlepiej chroni nasze starzejące się mózgi?"
Źródło: Shutterstock

Lista witamin z grupy B

Istnieje osiem różnych witamin z grupy B. Każda z nich wpływa na zdrowie w inny sposób. Przykładowo niedobory witaminy B1 (tiamina) mogą się objawiać zaburzeniami koncentracji, upośledzeniem pamięci krótkotrwałej i rozdrażnieniem. Witamina B2 (ryboflawina) jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania centralnego i obwodowego układu nerwowego. Z kolei witamina B9 (kwas foliowy) wspiera optymalne funkcjonowanie neuroprzekaźników. Witamina B12 wspomaga natomiast rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego.

ZOBACZ TEŻ: "Nie wszystkie tłuszcze są sobie równe". Które spożywać, by zachować zdrowe serce i nerki?

Gdzie szukać witaminy B

Według Naidoo witaminy z grupy B łatwo wprowadzać do diety, ponieważ żywność bogata w jedną witaminę B często zawiera "wiele, jeśli nie wszystkie witaminy z grupy B" - ocenia. I wskazuje sześć produktów bogatych w witaminę B, które sama je codziennie:

Śniadanie jest najważniejszym, choć najczęściej pomijanym posiłkiem w ciągu dnia
Śniadanie jest najważniejszym, choć najczęściej pomijanym posiłkiem w ciągu dnia
Źródło: Shutterstock

- Jedno jajko - zawiera jedną trzecią dziennego zapotrzebowania na witaminę B7, a także zawiera niewielkie ilości wielu innych witamin z grupy B.

- Jogurt naturalny - jest bogaty zarówno w witaminę B2, jak i witaminę B12, a także w naturalne probiotyki, które wspierają jednocześnie zdrowie jelit i zdrowie psychiczne.

Nasiona słonecznika są źródłem witaminy B5
Nasiona słonecznika są źródłem witaminy B5
Źródło: Shutterstock

- Rośliny strączkowe - czarna fasola, ciecierzyca i soczewica pomagają poprawić nastrój i zdrowie mózgu. Są doskonałym źródłem witaminy B9 i zawierają niewielkie ilości witaminy B1, witaminy B2, witaminy B3, witaminy B5 i witaminy B6.

- Łosoś - naturalnie bogaty we wszystkie witaminy z grupy B, zwłaszcza witaminę B2, witaminę B3, witaminę B6 i witaminę B12.

- Nasiona słonecznika - są jednym z najlepszych roślinnych źródeł witaminy B5. Kilka łyżek stołowych nasion słonecznika może zapewnić ok. 20 procent dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.

 
Kapusta pekińska
Źródło: TVN24

- Zielone warzywa liściaste - rośliny takie jak szpinak, burak liściowy i kapusta są doskonałym źródłem witaminy B9 i mogą wpływać na poprawę nastroju.

ZOBACZ TEŻ: Przedawkowanie witaminy D prowadzi do poważnych konsekwencji. Eksperci ostrzegają

Czytaj także: