Ogłoszono Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Oznacza coś łatwego, bywa też okrzykiem radości

Autor:
kgo//mm
Źródło:
PWN
W 2019 roku plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wygrała "alternatywka"
W 2019 roku plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wygrała "alternatywka"TVN24
wideo 2/4
TVN24W 2019 roku plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wygrała "alternatywka"

Młodzieżowym Słowem Roku 2022 została wybrana "essa" - poinformowało Wydawnictwo Naukowe PWN. Wyraz ten oznacza coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani, i zyskało w tym roku ogromną popularność w Internecie. Kapituła przyznała ponadto Nagrodę Jury dla słowa uznanego za najciekawsze językowo.

Coroczny konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. W połowie listopada konkursowe jury wybrało finałową dwudziestkę, spośród której internauci mieli wybrać zwycięzcę. Głosowanie - przeprowadzane przy pomocy formularza na stronie sjp.pwn.pl - trwało od 15 do 30 listopada. 6 grudnia PWN ogłosiło wyniki tegorocznej edycji konkursu.

"Essa", "odklejka" - co oznaczają?

Decyzją internautów Młodzieżowym Słowem Roku 2022 została "essa". Wyraz ten używany jest w odniesieniu do czegoś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (stąd "mieć essę", czyli mieć luz). Często występuje jako okrzyk radości lub triumfu i jest wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, a także pozdrowienie. Wyrażenie "essa" spopularyzował już kilka lat temu raper Wini, jednak dopiero w tym roku zyskało ono ogromną popularność w Internecie.

Przyznano również Nagrodę Jury, przeznaczoną dla słowa, które jurorzy uznają za najciekawsze językowo. Otrzymało ją słowo "odklejka" oznaczające stan oderwania od rzeczywistości lub osobę, która nie rozumie, co się dzieje, jest nieobecna myślami, nie zachowuje się odpowiednio.

Większość słów, które znalazły się w finałowej dwudziestce, ma swoje korzenie w Internecie, zazwyczaj na bardzo popularnych wśród obecnych nastolatków platformach TikTok i YouTube. Wiele z tych wyrazów jest przekształceniem słów angielskich lub połączeniem ich z polskimi. Są też nawiązania do bieżących wydarzeń na świecie, m.in. jedno z wyrażeń odwołuje się do wojny w Ukrainie.

ZOBACZ TEŻ: "Gilbert" kandydatem na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Co oznacza?

Młodzieżowe Słowo Roku

Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jak jednak wyjaśniają organizatorzy, Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku. W ubiegłym roku na podium znalazły się: "śpiulkolot", "naura" i "twoja stara". Listę i definicje wybranych słów ze wszystkich edycji plebiscytu można znaleźć w Galerii Młodzieżowych Słów Roku na stronie organizatora konkursu.

ZOBACZ TEŻ: Najpopularniejsze uczelnie i kierunki studiów 2022/2023. Ministerstwo opublikowało dane

Autor:kgo//mm

Źródło: PWN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości