"Gilbert" kandydatem na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Co oznacza?

Autor:
jdw//am
Źródło:
PWN
W 2019 roku plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wygrała "alternatywka"
W 2019 roku plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wygrała "alternatywka"TVN24
wideo 2/4
TVN24W 2019 roku plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wygrała "alternatywka"

Czy słowo "gilbert" ma szansę wygrać w 7. plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2022? O głosowanie na nie zaapelował TikToker Latwogang. W ciągu jednego dnia wideo z jego nagraniem zebrało ponad 2,4 miliona wyświetleń. Co oznacza słowo "gilbert"?

Zgodnie z definicją zaproponowaną przez TokTokera, słowo "gilbert" ma być synonimem słowa geniusz. W opublikowanym przez siebie wideo, twórca internetowy zapowiedział, że jeśli jego propozycja znajdzie się na liście 10 najczęściej zgłaszanych słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku, przekaże on 1000 zł na cele charytatywne. Nie sprecyzował jednak, na co dokładnie.  

Inne, równie popularne wśród internautów propozycje Młodzieżowego Słowa Roku to "essa" oraz "slay". Pierwszy ze zwrotów, zdaniem organizatora plebiscytu, może służyć zarówno jako powitanie, jak i pożegnanie. Jest to "okrzyk radości, słowo na każdą okazję" - precyzuje PWN. "Slay" należy przetłumaczyć z angielskiego jako "zgładzić; zabijać" (za Cambridge Dictionary), jednak w internecie słowo to używane jest do wyrażania zachwytu, aprobaty. 

ZOBACZ TEŻ: "Julka", "koronka", "foliarz", a może "rzepiara"? Rekord zgłoszeń w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku 2022

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim od 2016 roku. Ma on na celu "wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń". Jego przebieg podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym z nich zbierane są propozycje słów-kandydatów. Następnie przeprowadzane jest ostateczne głosowanie, w wyniku którego jedno z słów zakwalifikowanych do finałowej 20 zyskuje miano Młodzieżowego Słowa Roku.

W tym roku pierwszy etap potrwa do 8 listopada. Od 15 do 30 listopada będzie można oddać głos na jedno ze słów z finałowej dwudziestki, a rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpi z początkiem grudnia. W poprzednich edycjach miano Młodzieżowego Słowa Roku zdobyły: sztos (2016 r.), XD (2017 r.), dzban (2018 r.), alternatywka (2019 r.) czy śpiulkolot (2021 r.). W 2020 roku, ze względu na obraźliwy czy wulgarny charakter najpopularniejszych propozycji, kapituła plebiscytu postanowiła nie wyłaniać zwycięskiego słowa. 

ZOBACZ TEŻ: Wybrano Słowo Roku 2020 i Słowo Dekady

Autor:jdw//am

Źródło: PWN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości