Najbardziej obleganą przez studentów uczelnią publiczną była Politechnika Warszawska, niepubliczną - Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, a najpopularniejszy kierunek studiów to informatyka - wynika z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki, dotyczących tegorocznej rekrutacji. Łącznie na pierwszy rok studiów w uczelniach nadzorowanych przez resort przyjętych zostało w tym roku prawie 430 tysięcy osób.
Pod koniec października MEiN opublikował wyniki rekrutacji na studia na rok akademicki 2022/2023 w nadzorowanych przez siebie uczelniach. Z danych resortu wynika, że na studia pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie przyjętych zostało łącznie 429 817 osób. W tej grupie 326 349 osób rozpoczęło studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie, 103 468 osób - studia drugiego stopnia.
Naukę na uczelniach publicznych w bieżącym roku akademickim podjęło 291 853 studentów, z czego z czego 71 744 zostało przyjętych na studia drugiego stopnia. Wśród tej grupy 235 085 osób studiuje w trybie stacjonarnym, w tym na studiach drugiego stopnia.
Na uczelniach niepublicznych w całym kraju zarejestrowano w tym roku akademickim 137 964 studentów. 31 724 z nich jest zapisanych na studia drugiego stopnia. Ponad 52 tys. studentów uczelni niepublicznych uczy się w trybie stacjonarnym, a nieco ponad 8 tys. - w trybie niestacjonarnym.
Najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce
Resort edukacji i nauki przy podawaniu ogólnej liczby zgłoszeń na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie pogrupował kierunki na dyscypliny. Najpopularniejsza z nich to nauki o zarządzaniu i jakości, na zakwalifikowane do niej kierunki aplikowało łącznie 76 047 osób. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też: informatyka techniczna i telekomunikacja (67 524 zgłoszeń), ekonomia i finanse (52 661), językoznawstwo (49 814), inżynieria mechaniczna (42 954).
Z danych ministerstwa wynika, że najpopularniejszym kierunkiem w trakcie zakończonej niedawno rekrutacji była informatyka. Studiować ją chciało 44 163 osób. Na drugim miejscu znalazła się psychologia (40 642), na trzecim - zarządzanie (36 532). Na kolejnych pozycjach sklasyfikowano prawo (22 066) oraz kierunek lekarski (21 017 - z wyłączeniem danych uczelni medycznych, nadzorowanych przez Ministra Zdrowia). MEiN dodaje, że popularnymi kierunkami były również: ekonomia, budownictwo, finanse i rachunkowość, filologia angielska oraz logistyka.
Na wspomniane kierunki aplikowała największa liczba osób. Natomiast jeśli chodzi o liczbę kandydatów w przeliczeniu na jedno miejsce, najpopularniejszymi kierunkami były: koreanistyka (25,4 osoby na miejsce), informatyka społeczna (24,8), orientalistyka-koreanistyka (24), zielone technologie (22) i filologia koreańska (17,7).
Inne kierunki, na których na jedno miejsce przypadało wielu kandydatów, to: informatyka i systemy inteligentne, inżynieria internetu rzeczy, zarządzanie i prawo w biznesie, komunikacja wizerunkowa, sztuczna inteligencja/Artificial Intelligence, mechanika i projektowanie maszyn.
Najpopularniejsze uczelnie publiczne
Najpopularniejszym wśród polskich uniwersytetów w rekrutacji na rok akademicki 2022/2023 był Uniwersytet Warszawski. Do uczelni tej wpłynęło 45 234 aplikacji. W kategorii politechnik prym wiodła inna stołeczna uczelnia, Politechnika Warszawska (48 011). Wśród akademii najbardziej oblegana była Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (27 515), a wśród publicznych uczelni zawodowych - Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie (1 576).
Najpopularniejsze uczelnie niepubliczne
Najczęściej wybierana przez kandydatów na studia stacjonarne uczelnia niepubliczna to Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, na którą aplikowało 6 836 osób. Na kolejnych pozycjach znalazły się: Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie (6 475), SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie (5 856), Wyższa Szkoła Bankowa z siedzibą w Gdańsku (4 352), Akademia Finansów i Biznesu Vistula (4 214).
Najpopularniejszą uczelnią niepubliczną wśród osób studiujących w trybie niestacjonarnym była z kolei warszawska Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska, na którą zgłosiło się 7 640 osób. Kandydaci na studia niestacjonarne chętnie wybierali również: Wyższą Szkołę Bankową w Poznaniu (7 605), Wyższą Szkołę Bankową z siedzibą w Gdańsku (5 532), Wyższą Szkołę Bankową we Wrocławiu (5 165), Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną w Warszawie (4 595).
Najmniej oblegane kierunki studiów
Ministerstwo nie poinformowało, które kierunki i uczelnie znalazły się na drugim biegunie, czyli były najmniej oblegane przez kandydatów. Takie dane udostępniły jednak niektóre uczelnie. Na Uniwersytecie Warszawskim w zeszłym roku było kilka kierunków, na których miejsc było więcej niż chętnych do studiowania. Dominowały wśród nich te filologiczne i kulturoznawcze, ale znalazł się też jeden częściowo ścisły.
Źródło: MEiN
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl