Wybory zakończone w niespełna 30 sekund. Bo wszyscy zdążyli zagłosować

Autor:
kgo//mm
Źródło:
BBC, "La Vanguardia", PAP

29,52 sekund - dokładnie w takim czasie wszyscy uprawnieni do głosowania mieszkańcy hiszpańskiej Villarroya oddali swoje głosy podczas niedzielnych wyborów samorządowych. Tym samym miasteczko ustanowiło nowy rekord szybkości głosowania - bijąc poprzedni, również własny.

Villarroya to mała wieś w prowincji La Rioja w północnej Hiszpanii. Liczy zaledwie dziewięciu mieszkańców, z czego siedmiu jest obecnie uprawionych do głosowania. Miejscowość znana jest nie tylko ze stuprocentowej frekwencji w kolejnych wyborach samorządowych, ale też z ustanawiania jej w rekordowym tempie.

Najszybsze głosowanie

Nie inaczej było 28 maja podczas ostatnich wyborów samorządowych i miejskich. Mieszkańcy Villarroya nie tylko w komplecie stawili się do wypełnienia swojego obywatelskiego obowiązku, ale ustanowili przy tym nowy rekord szybkości przeprowadzenia głosowania. Zakończyło się ono po dokładnie 29,52 sekundach od otwarcia lokalu wyborczego. Jak wyjaśnia BBC, do tej pory rekord wynosił 32,25 sekundy i został ustanowiony w tej samej miejscowości w 2019 roku. Media nie precyzują, czy jest to jedynie rekord Hiszpanii, czy też można go uznać za rekord świata.

Ten sam burmistrz od 50 lat

Hiszpańska "La Vanguardia" informuje, że kandydatów na burmistrza wioski Villarroya było dwóch: pełniący tę funkcje od niemal 50 lat Salvador Perez oraz Jesús García Gómez. - Nie wiem, czy zdobędę wszystkie siedem głosów, ale jest prawie pewne, że tak się stanie - mówił przed wyborami hiszpańskim mediom Perez. Po głosowaniu nie przekazano, czy rzeczywiście dotychczasowy burmistrz dostał wszystkie głosy.

Błyskawiczne głosowanie to specjalność nie tylko tej miejscowości. Mieszkańcy Villarroya przy okazji każdych wyborów ścigają się z wyborcami zamieszkującymi położoną w regionie Kastylia-La Mancha miejscowości Illán de Vacas. Tam osoby uprawnione do głosowania są zaledwie trzy, ale rekord obecnie i tak należy do Villarroya.

Wybory w Hiszpanii. Porażka lewicy

W niedzielnych wyborach, uznawanych za sprawdzian przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi, zwyciężyła centroprawicowa Partia Ludowa (PP), na którą zagłosowało 31,5 proc. wyborców, czyli o blisko 9 pkt. proc. więcej niż podczas wyborów w 2019 r. Kierowana przez premiera Pedro Sancheza Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) otrzymała 28,1 proc. głosów, czyli 1,2 pkt. proc. mniej niż cztery lata temu. Trzecie miejsce zajęła konserwatywna partia Vox z poparciem 7,1 proc., a więc o blisko 4 pkt. proc. wyższym niż podczas poprzedniej regionalnych i lokalnych wyborów.

ZOBACZ TEŻ: Zarezerwował stolik w restauracji i nie przyszedł. Zapłaci ponad dwa tysiące złotych kary

Autor:kgo//mm

Źródło: BBC, "La Vanguardia", PAP

Pozostałe wiadomości