Dieta wysokotłuszczowa może nasilać stany lękowe - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Biological Research". Naukowcy wyjaśniają, w jaki sposób spożywanie dużej ilości tłuszczów nasyconych pochodzących z produktów zwierzęcych wpływa na mózg.
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.
Jak wykazały eksperymenty na szczurach, dieta wysokotłuszczowa wpływa na bakterie jelitowe, a pośrednio także na substancje chemiczne w mózgu. - Wszyscy wiedzą, że nie jest to zdrowa żywność, ale mamy tendencję do myślenia o niej wyłącznie w kategoriach przyrostu masy ciała - powiedział główny autor nowej publikacji, prof. Christopher Lowry z University of Colorado w Boulder, cytowany na portalu ScienceDaily. - Jeśli zrozumiemy, że wpływa ona również na nasz mózg w sposób mogący powodować niepokój, stawka będzie jeszcze wyższa - dodał.
Jak przebiegał eksperyment
Badanie przeprowadzono na dorastających szczurach. Zespół Lowry’ego podzielił je na dwie grupy: połowa przez dziewięć tygodni była na standardowej diecie zawierającej około 11 proc. tłuszczu, pozostałe szczury były na diecie wysokotłuszczowej zawierającej 45 proc. tłuszczu, głównie tłuszczów nasyconych pochodzących z produktów zwierzęcych. Według danych Centers for Disease Control and Prevention typowa amerykańska dieta zawiera około 36 proc. tłuszczu. W trakcie badania naukowcy analizowali próbki kału, aby ocenić mikrobiom zwierząt, czyli bakterie jelitowe. Po dziewięciu tygodniach szczury poddano testom behawioralnym.
Niezdrowe jedzenie - jak wpływa na mózg
Jak można się było spodziewać, grupa stosująca dietę wysokotłuszczową przybrała na wadze w porównaniu z grupą kontrolną. Poza tym zaobserwowano u nich znacznie mniejsze zróżnicowanie bakterii jelitowych, tymczasem większa różnorodność flory bakteryjnej z reguły wiąże się z lepszym zdrowiem. Kolejną różnicą była występująca u jedzących tłusto szczurów przewaga liczebna bakterii typu Firmicutes nad bakteriami Bacteroidetes. Przewaga ta wydaje się mieć związek z typową dietą wysoko przetworzoną i otyłością.
Ponadto w grupie stosującej dietę wysokotłuszczową wykazano wyższą ekspresję trzech genów (tph2, htr1a i slc6a4) zaangażowanych w produkcję i sygnalizację neuroprzekaźnika serotoniny - szczególnie w obszarze pnia mózgu znanym jako jądro grzbietowe szwu (cDRD), które jest powiązane ze stresem i niepokojem.
Dieta wysokotłuszczowa i "hormon szczęścia"
Serotonina bywa nazywana "hormonem szczęścia", jak jednak wskazał Lowry, pewne podzbiory neuronów serotoninowych mogą, po aktywacji, wywoływać u zwierząt reakcje podobne do lęku. Wiadomo, że podwyższona ekspresja tph2, czyli hydroksylazy tryptofanu, w cDRD została powiązana z zaburzeniami nastroju i zaburzeniami psychicznymi związanymi ze stresem u ludzi.
- Myśl, że sama dieta wysokotłuszczowa może zmienić ekspresję tych genów w mózgu, jest niezwykła - podkreślił Lowry, cytowany na portalu DailyScience. - Grupa wysokotłuszczowa zasadniczo miała w mózgu molekularną sygnaturę stanu wysokiego lęku - wyjaśnił.
ZOBACZ TEŻ: Stanowi nawet połowę diety, a lista groźnych konsekwencji jej spożywania jest naprawdę długa
Lowry podejrzewa, że niezdrowy mikrobiom narusza wyściółkę jelit, umożliwiając bakteriom przedostawanie się do układu krążenia i komunikowanie się z mózgiem za pośrednictwem nerwu błędnego, który stanowi drogę z przewodu pokarmowego do mózgu. - Jeśli pomyślimy o ewolucji człowieka, ma to sens - wskazał naukowiec. - Jesteśmy tak zaprogramowani, by naprawdę zauważać rzeczy, które powodują u nas choroby, abyśmy mogli uniknąć tych rzeczy w przyszłości - zauważył.
Tłuszcze - które warto spożywać?
Jak podkreślił, nie wszystkie tłuszcze są złe. Zdrowe tłuszcze, takie jak te znajdujące się w rybach, oliwie z oliwek, orzechach i nasionach, mogą mieć działanie przeciwzapalne i korzystne dla mózgu. Dlatego doradza, aby spożywać jak najwięcej różnych rodzajów owoców i warzyw, produkty sfermentowane, które wspierają zdrowy mikrobiom, odstawić pizzę i frytki. Są badania, które pokazują, że "dobry" tłuszcz może przeciwdziałać niektórym "złym" - dlatego jeśli ktoś już musi jeść hamburgery, Lowry doradza dodawanie kawałka awokado.
Źródło: PAP, DailyScience
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock