Brak szczęścia, depresja lub samotność mogą przyspieszać procesy starzenia się bardziej niż palenie tytoniu czy nawet niektóre choroby - wynika z badań przeprowadzonych przez badaczy w Hongkongu. Do takich wniosków doszli określając wiek biologiczny tysięcy osób. - Dbanie o swoje zdrowie psychiczne jest najważniejszym, co możesz zrobić, aby spowolnić tempo swojego starzenia się – stwierdza współautor badania Fedor Galkin.
Każdy człowiek oprócz wieku wynikającego z daty swojego urodzenia ma również tak zwany wiek biologiczny. Określany jest on w oparciu o starzenie się funkcjonowania jego organizmu. Na wiek biologiczny wpływają przede wszystkim uwarunkowania genetyczne oraz nasz styl życia.
Samotność i depresja postarzają
Wiek biologiczny, tak samo jak wiek wynikający z daty urodzenia, ma wpływ na ryzyko wystąpienia wielu chorób oraz przedwczesnej śmierci. Teraz naukowcy badający wiek biologiczny stworzyli cyfrowy model starzenia się, który ujawniać ma znaczenie kondycji nie tylko fizycznej, ale też psychicznej. Model stworzony został w oparciu o dane medyczne zebrane od 4846 dorosłych osób i analizowane przez naukowców z hongkońskiego startupa Deep Longevity oraz Uniwersytetu Stanforda i Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu.
"Wykazujemy, że czynniki psychologiczne, takie jak poczucie braku szczęścia lub bycie samotnym, dodają nawet 1,65 roku do naszego wieku biologicznego", stwierdzili naukowcy cytowani we wtorek przez brytyjski "Guardian". Liczba ta jest szacunkowa, a znaczenie mogą mieć również inne czynniki, takie jak poczucie strachu czy braku nadziei. Uzyskane wyniki mają jednak bezspornie wskazywać na wpływ kondycji psychicznej na tempo starzenia się.
- Dbanie o swoje zdrowie psychiczne jest najważniejszym, co możesz zrobić, aby spowolnić tempo swojego starzenia się – stwierdza współautor badania Fedor Galkin. - Twoje ciało i dusza są połączone. To nasze główne przesłanie - podkreślił.
Dla porównania ten sam zespół ustalił, że palenie tytoniu postarza biologicznie o około 15 miesięcy, czyli mniej niż wspomniana samotność lub depresja. Z kolei bycie w małżeństwie zmniejsza wiek biologiczny o ok. 7 miesięcy, a mieszkanie w mieście o ok. 5 miesięcy.
Wyniki "mało prawdopodobne"
Zaprezentowane wyniki uznał za interesujące niebiorący udziału w badaniu Andrew Steptoe, profesor psychologii i epidemiologii w University College London. Cytowany przez "Guardiana" ocenia jednak, że jest "mało prawdopodobne, aby izolacja i samotność naprawdę były poważniejszymi czynnikami ryzyka dla zdrowia niż palenie".
Profesor zwrócił uwagę, że badania przeprowadzone zostały w oparciu o dane medyczne zebrane jednokrotnie, bez powtarzania ich. - Naukowcy nie badali już później uczestników by wykazać, że ci z obciążeniami psychologicznymi rzeczywiście starzeją się szybciej - zauważył. - To ważne na przyszłość, by zbadać czy te przewidywania zostałyby potwierdzone przez powtórne badania dokonywane w kolejnych latach - podkreślił.
ZOBACZ TEŻ: Oglądaj cykl "Depresja systemu" w TVN24 GO
Źródło: Guardian
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock