Wyniki nowego badania wskazują, że spędzanie czasu wolnego przed telewizorem zwiększa ryzyko wystąpienia demencji - w przeciwieństwie do czasu przed komputerem, który to ryzyko zmniejsza. Powód? Korzystanie z komputera - podobnie jak czytanie - bardziej stymuluje intelektualnie.
Chociaż nie ma sposobu na wyleczenie demencji, terapia lekarska może pomóc chorym i ich bliskim opóźnić postępowanie objawów i poprawić jakość życia. Kolejne odkrycia naukowe dowodzą, że pierwsze oznaki demencji i alzheimera mogą pojawić się już dziewięć lat przed diagnozą, inne wskazują na czynniki, które mogą zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia, takie jak optymalna liczba kroków wykonywanych każdego dnia. Wyniki nowego badania zespołu naukowców ze Stanów Zjednoczonych pokazują, że istotny wpływ na rozwój choroby może mieć również sposób, w jaki spędzamy czas wolny siedząc w fotelu.
Negatywny wpływ telewizji
Wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym "Proceedings of the National Academy of Sciences" wskazują, że ryzyko wystąpienia demencji jest o 24 proc. wyższe u osób, które czas, gdy nie są w ruchu, spędzają na oglądaniu telewizji. Z kolei u tych osób, które spędzają ten czas przy komputerze, ryzyko to jest o 15 proc. mniejsze. Zdaniem autorów badania za rozbieżność odpowiada fakt, że oglądanie telewizji jest bierne, nie wiąże się z aktywnością poznawczą, często "nie wymaga intensywnego myślenia". Korzystanie z komputera - podobnie jak czytanie - bardziej stymuluje intelektualnie.
Naukowcy twierdzą, że zmiana nawyków, polegająca nawet na nieznacznym skróceniu czasu spędzanego przed telewizorem na rzecz spędzania go przed komputerem, może mieć "istotny wpływ" na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia demencji.
Badanie objęło 146 651 osób dorosłych w wieku 60 lat i starszych, które nie miały demencji w momencie jego rozpoczęcia. Po trwającym kilkanaście lat śledzeniu stanu zdrowia u 3507 uczestników zdiagnozowano demencję. Średni czas obserwacji każdego z uczestników wyniósł średnio 11,8 roku.
Demencja - jedna z głównych przyczyn śmierci
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że obecnie ponad 55 milionów ludzi na świecie zmaga się z demencją, z czego ponad 60 proc. przypada na kraje słabo i średnio rozwinięte. Każdego roku odnotowuje się kolejne niemal 10 milionów przypadków zachorowania. To siódma główna przyczyna śmierci na świecie i jedna z głównych przyczyn niepełnosprawności i niesamodzielności osób starszych. W Polsce na demencję cierpi co najmniej 700 tys. osób.
Źródło: PNAS, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock